18 Yaş Altı Özürlü Yakını Aylığı

karabekir

Üye
Üye
İyi bayramlar efendim. Birkaç sorum olacaktı. 2001 yılı doğumlu, 16 yaşında bir kızım var. %70 oranında 07/12/2010 tarihli Özürlü Sağlık Kurulu Raporu mevcut. Raporun geçerlilik süresi sürekli olup ağır özürlü kısmı ise evet olarak işaretli. 10 ay işsizlik maaşı aldım ve bu süre bitiminde Genel Sağlık Sigortasında Nisan ayından yürürlüğe giren, her ay 53 TL ödemek koşulu ile Gelir testinden muaf olmak istediğimi belirtip iki aydan beri bu 53 TL yi ödüyorum. Şimdi efendim sorum şu; 18 Yaş Altı Özürlü Yakını Aylığı alabilmem için ne yapmam gerekir? Bu şekilde 53 TL prim ödemeye devam edip başvuru yapsam olur mu? Yoksa tekrar gelir testinin yapılmasını mı talep edeyim. 53 TL primi kendi adıma ben ödüyorum. Başvuruyu yakını olarak ben değilde eşim yapsa olur mu? Eşimin E-devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulamasında; G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır diye ibare çıkmaktadır. Bende ise gelir seviyesi, 60/g-2 yazmakta olup yukarıda da belirttiğim gibi aylık 53 TL ödemekteyim. Eğer tekrar gelir testi istersem kendi üzerimden mi isteyeceğim? Bu arada iş aramaya devam etmekte olup ne eşimin ne de kendimin bir geliri yok. Annem ve kızkardeşimin elden verdiği paralarla geçimimi sağlamaktayım ve bunu da çok gurur kırıcı olarak görüyorum. Kendime ait oturduğum bir evim ve arabam var sadece. Bir de Evde Bakım Maaşı varmış, buna da başvursam olur mu? Nereden başlayacağımı şaşırdım. Ayrıntılı olarak açıklarsanız çok sevinirim.Çok teşekkür ederim.

septik

Editör
Editör
2022 Yönetmeliğine göre hanede sgk lı olması 2022 engelli maaşı alınmasına engel değildir diye bir madde var, siz direkt olarak yaşadığınız yer il ise valilik binalarında bulunan, ilçede iseniz kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kızınız için 2022 engelli maaşı bağlatmak için müracaat ediniz. Aşağıda verdiğim linkte gerekli bilgiler mevcut.

https://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasi-almak-icin-gerekli-evraklar-74/

karabekir

Üye
Üye
Açıklamanız için çok teşekkür ederim. Kızım 18 yaşından küçük olduğu için 18 Yaş Altı Özürlü Yakını Aylığına başvuracağım değil mi efendim?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet engelli maaşına çocuğunuz adına başvuru yapabilirsiniz burda asl olan 432 liranın altında kalmak bu kriteri kurtarsınız maaşı alabilirsiniz.

karabekir

Üye
Üye
Mehmet Bey; Ben, kızım ve eşim olmak üzere ailem üç kişi. Vermiş olduğunuz bu sayı 432x3=1296 TL yi mi geçmemesi gerekiyor?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet aynen öyle yani asgari ücret bile alıyorsanız 2022 maaşı alamazsınız sizin ailede yaşayan herkesin geliri kişi sayısına bölününce yukarda yanlış yazmışım afedersiniz 423 lirayı geçmeyecek, eviniz kiraysa onu gelirinizden düşebilirsiniz

Tekerlekli Sandalye