18 Yaş Altı Sağlık Güvencesi Olan 2022 Maaşı Alabilirmi

ayça52

Üye
Üye
öncelikle konu açma konusunda pek bilgili değilim ama yardıma ihtiyacım var 2022 engelli maaşı ile ilgili net bir bilgi alamadım hiç bir yerden yönetmeliği okusamda birşey anlayamadım 18 yaşaltı engelli ağır özürlü raporu olan bir kızım var engelli maaşı için başvuruda bulunmak istedim olmayacağını söylediler ben kendim ölüm aylığı alıyorum anneden bakım maaşıda alıyorum evde 4 kişi yaşıyoruz kızımın velayeti bende babadan sağlık güvencesi var kesinlikle engelli maaşı bağlanmayacağını söylediler giderimiz çok bu konuda beni net aydınlatacak biri varmı

okan2004

Üye
Üye
2022 maas alinabilmesi icin saglik guvenceniz kesinlikle olmayacak anladigim kadari ile bu sizde mevcut.
Diger ise gider kriterleri hesaplanmaz, gelir kriteriniz hesaplanir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evdeki bütün gelirlerinizi evdeki yaşayan kişi sayısına bölündügünde eğer 243 lirayı geçmiyorsa başvurup maaşı alabilirsiniz, ancak bu hesaplama yapılırken giderler çıkartılmacaktır ayrıca evde bakım maaşıda gelir olarak sayılmayacaktır hesaplamayı yapın kurtarıyorsa maaşı alabilirsiniz.

mrtizmir

Üye
Üye
Bu konuda bir arkadaşımız kesinlikle sağlık güvencesi olmaması lazım demiş,diğer arkadaşımız ise kişi başına düşen gelir 243 lirayı geçmiyorsa sorun olmaz demiş...hangisi kriter acaba...

septik

Editör
Editör
ayça52
Ayça hanım rapor oranını yazmamışsınız fakat ağır özürlü demişsiniz %50 ve üzeri ağır özürlü raporu varsa veya yeni istenecek bir raporda %50 ve üzeri ağır özürlü ibareli rapor alabilirseniz bakım maaşı için müracat edebilirsiniz anladığım kadarı ile annenizden bakım maaşı alıyorum demişsiniz bu durumda 2013 tarihi itibarı ile engelli kişinin yaşadığı adreste ki bakım maaşı gelir sayılmadan tüm gelirlerinizin yine aynı adreste yaşayan kişi sayısına bölünmesiyle 487 tl nin altında bir rakam çıkarsa bakım maaşı bağlanması gerekir.

Diğer 2022 engelli maaşı konusunda ise sizin yapmanız gereken şey adresinize en yakın Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracat etmek son yönetmeliğe göre

2022 sayılı kanunun 2013 ocak yönetmeliğinde 7. maddenin 3. fıkrasında şu yazıyor:

(3) Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık ölçütü dikkate alınmak suretiyle işlem tesis edilir..

Yani evde herhangi birinin(anne baba) sigortalı olması maaş almasına engel değil,birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık aranır 1.fıkra şu şekilde

(1) 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının Devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpılmasından bulunacak tutardan daha az geliri olanlar, 2022 sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç sayılır. 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının, yılı merkezi yönetim bütçe kanununda farklı olarak tespit edilmiş olması halinde muhtaçlığa esas tutar, bütçe kanunundaki gösterge rakamı esas alınarak hesaplanır.

Buradan çıkaracğımız sonuç hane gelirlerinizin toplamı ayrıca engellinin bulunduğu adreste yaşayanların mal varlıklarrının ev arsa dükkan tarzı taşınmazların 240/1 i ayrıca aracınız varsa aracın kasko değerinin 120/1 i size gelir sayılıyor ve bu gelirlerin toplamının aynı adreste yaşayan kişi sayısına bölünmesiyle 2013 yılı itibarı ile 243 tl yi geçmemesi durumunda 2022 maaşından yararlanmanız gerekir.

Sydv ye yapacağınız müracatta size çocuğunuzun babasının sgk sından yararlandığı için maaş bağlamak istemezlerse yukarda yazdığım yönetmelik maddelerinden bahsedin ve yine kabul görmesse sizin sgk nız yoksa kendi üzerinizden müracat etmeyi deneyin.

2022 Yasasının son çıkan yönetmeliği biraz karışık ve çelişkili ifadeler var ve dolayısıyla sydv bu durumu istediği gibi değerlendirmekte 2014 yılı içersinde bu yasa ve yönetmelikte bir takım değişiklikler yapılacağı söylendi sizin müracatınız herhangi bir sebeble red edilirse 2014 yılı değişikliklerinden sonra tekrar değerlendiririz.

ayça52

Üye
Üye
öncelikle teşekkür ederim sanırım bir yanlış anlaşılma var onkoloji hastası ve işitme kaybı görme kaybı var özür oranı yüzde seksen.... kızımdan bakım maaşı alıyorum .... ben kendimde annemden ölüm aylığı alıyorum...kızımın babası memur bana söylenen ben ölüm aylığı aldığım için ve bakım maaşıda gelirden sayıldığı için engelli maaşı kesinlikle bağlanmayacağı böyle söylediler... bunun haricin de ttn faturası gibi bazı şeylerin indiriminden faydalanacağımıda bir başkasından duymuştum onun da olmayacağını söylediler bu konuda aydınlatırsanız sevinirim net olarak

ayça52

Üye
Üye
hasta olan yüzde 80 engelli olan benim kızım 12 yaşında beyin ameliyatı sonucu bir gözünü kaybetti kemoterapide işitme kaybı yaşadı kızımdan bakım maaşı alıyorum ve 6 aydırda annemden ölüm aylığı alıyorum ölüm aylığı miktarı 805 tl ....umarım düzgün anlatmışımdır şimdiden teşekkür ederim

septik

Editör
Editör
Ayça hanım Allah yardımcınız olsun küçük kardeşimin gözlerinden öperim ve Allahım bir an önce şifa vermesini dilerim.

Yapmanız gereken aynı adreste yaşayan kişilerin toplam gelirlerini yukarda bahsettiğim şekilde toplayınız ve ve çıkan rakamı aynı adreste yaşayan kişi sayısnıa bölünüz ve 255 tl altındaysa 2022 maaşına müracat ediniz.

Sydv nin itiraz etmesi halinde yine yukarda bahsettiğim maddeleri söyleyiniz.

Kendisinin 18 yaş altı olması sebebi ile herhangi bir sgk primi yatmadığı için mevcut sosyal yardımlardan yararlanabilir bu durumdada ancak bakım ve 2022 maaşı fakat şartlar yukardada belirtiğim şartlardan ibaret

Ayrıca her iki müracat içinde bakım maşı gelir sayılamaz bunu o sizi red eden memura belirtiniz.(kendisini yasalardan üstün tutamaz)

Son düzenleme:

bukalemun1976

Üye
Üye
öncelikle konu açma konusunda pek bilgili değilim ama yardıma ihtiyacım var 2022 engelli maaşı ile ilgili net bir bilgi alamadım hiç bir yerden yönetmeliği okusamda birşey anlayamadım 18 yaşaltı engelli ağır özürlü raporu olan bir kızım var engelli maaşı için başvuruda bulunmak istedim olmayacağını söylediler ben kendim ölüm aylığı alıyorum anneden bakım maaşıda alıyorum evde 4 kişi yaşıyoruz kızımın velayeti bende babadan sağlık güvencesi var kesinlikle engelli maaşı bağlanmayacağını söylediler giderimiz çok bu konuda beni net aydınlatacak biri varmı

kızınız için evde bakım alabilirsiniz bir kişi aynıanda iki kişiden bakım maaşı alabilir şartlarınız tutuyorsa

ayça52

Üye
Üye
çok teşekkür ederim çok sağolun ALLAH RAZI olsun o şartları okudum çok özür dilerim hala sgk yla ilgili bölümü anlayamadım benim sgkmın olması ve ölüm aylığı alıyor olmam engel teşkil etmiyormu..sağlık güvencem annemden sgk derken... bana sydv de sgk olduğu için, bakım başı artık gelirden sayıldığı ve çocuğumun babadan sağlıktan faydalandığı için kesinlikle olmaz dediler ve insan içinde de azarladılar anlatmak istedim ama dinlemediler bende kesin bir bilgiye sahip olmadığım için hakkımı savunamadım.. aslında anlatılanı hemen anlarım ama bu konuyu bir türlü anlayamadım çok özür dilerim...

septik

Editör
Editör
Bakım maaşı gelirden sayılmıyordu artık gelirden sayılıyor denmesi çok tuhaf bir durum.

Çocuğunuzun sgk dan yararlanıyor olması 2022 maaşı almasına engel olarak görülüyor durum budur. Yukarda bu durumun yanlış olduğunu 2022 yönetmeliğinden aldığım 7. maddenin 3. fıkrasıyla açıklamaya çalıştım.

Fakat diğer açıklamalarım son çıkan 2022 engelli yönetmeliği içersinde çok çelişkili ifadeler var ve bazı durumlarda biribini yok sayan açıklamalar var dolayısıyla sydv son yönetmelikteki çelişkileri müracat edenlerin aleyhine yorumlayarak müracatlara red cevabı veriyor.

Sizin yapmanız gereken hükümetin 2022 yasası ve yönetmeliğinde bu yıl içersinde önemli değişiklikler olacağı yönünde açıklamaları var bekleyip yeni değişikliklerin yayınlanmasından sonra tekrar durumunuzu değerlendirmek.

ayça52

Üye
Üye
çok teşekkür ederim bekleyeceğiz artık.. hakkımızda hayırlısı...

tamer es

Üye
Üye
selamlar benim 7 yaşında %100 görme engelli kızım var bir evimiz birde arabamız var evde bakım maaşı alıyoruz bunun dısında bir gelirimiz yok acaba ben babası olarak çalışmadıgım için 2022 maaşına başvursam alabilirmiyim

septik

Editör
Editör
2022 Maaşının 18 yaş altı ile önemli iki krıterinden birisi çocuğun anne babasından dolayı sgk lı olmaması ki yanlıştır veya yönetmeliğe göre yanlış yorumlanan bir durumdur ikincisi ise gelir krıteri şimdi sizin durumunuzda engelli kardeşimizin yaşadığı adreste yaşayan kişilerin tüm gelirleri ve evinizin rayiç değerinin 240/1 i ve aracanızın kasko değerinin 120/1 i size gelir kabul ediliyor ve yaş ayırt edilmeden aynı adreste yaşayan kişi sayısına bölünüyor çıkan rakam 255 tl altındaysa ve kardeşimizin %40 ve üzeri raporunuz olması halinde 2022 maaşını almaması için hiç bir sebeb yoktur.

bukalemun1976

Üye
Üye
2022 maaşı almak için 18 olması gerekir 18 altındakiler veriliyor ama her kese değil o yüzden bir şey söylemek çok zor. sizin bağlı bulunduğunuz sosyal yardımlaşma vakfına vakfında daha iyi bilgi alabilirsiniz yada 144 arayı diğer sorularınız kısmından da her türlü engeliler yönelik sorularınıza cevap alabilirsiniz

tamer es

Üye
Üye
2022 Maaşının 18 yaş altı ile önemli iki krıterinden birisi çocuğun anne babasından dolayı sgk lı olmaması ki yanlıştır veya yönetmeliğe göre yanlış yorumlanan bir durumdur ikincisi ise gelir krıteri şimdi sizin durumunuzda engelli kardeşimizin yaşadığı adreste yaşayan kişilerin tüm gelirleri ve evinizin rayiç değerinin 240/1 i ve aracanızın kasko değerinin 120/1 i size gelir kabul ediliyor ve yaş ayırt edilmeden aynı adreste yaşayan kişi sayısına bölünüyor çıkan rakam 255 tl altındaysa ve kardeşimizin %40 ve üzeri raporunuz olması halinde 2022 maaşını almaması için hiç bir sebeb yoktur.

ben önceden yeşil kartlıydım yeşil kartın kalkmasından sonra gelir testi yaptırdım ve bana aylık 40 tl sgs olarak sigorta pirimi ön gördüler bunu her ay yatırıyorum sigortalı degilim kızım 100 de 100 engelli sigortamız yok evde bakım maaşı dışında bir gelirimiz yok arabanın modeli 1993 yani kaskoda yok evinde kaskosu yok eski bina bu şartlarda alabilirmiyim acaba

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır alamazsınız çünkü 40 lira ödüyorsanız muhtemelen 243 lirayı geçiyordur geliriniz o bakımdan alamazsınız, ama kendinizde hesaplayın eger kişi başına düşen gelir 243 lirayı aşmıyorsa 2022 maaşı alabilirsiniz, ve evde bakım maaşı içinde kriter 510 lirayı geçmiyorsa maaşı alabilirsiniz.

tamer es

Üye
Üye
Hayır alamazsınız çünkü 40 lira ödüyorsanız muhtemelen 243 lirayı geçiyordur geliriniz o bakımdan alamazsınız, ama kendinizde hesaplayın eger kişi başına düşen gelir 243 lirayı aşmıyorsa 2022 maaşı alabilirsiniz, ve evde bakım maaşı içinde kriter 510 lirayı geçmiyorsa maaşı alabilirsiniz.

ama benim gelirim yokki sadece evde bakım maası alıyoruz buda gelirden sayılmıyordu sanırım ggs de sayılıyor 2022 de sayılmıyor bu nasıl olacak çok saçma bir uygulama ggs için evde baakım maası gelirden sayıldıgı için ayda 40 tl ggs ödüyorum 2022 maaşınaa başvuruyorum gelirden sayılmıyor dediniz bu nasıl bir çelişkidir anlaamadım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bizim elimizden gelem birşey yokki maalesef sistem böyle, bu konuda detaylı bilgiyi vakıftan da alabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye