18 yaş altı ve 18 yaş üstü rapor sorunu

R

rahim

Guest
değerli site yöneticileri biz sürekli engelli raporunu 2015 yılında aldığımızda 18 yaşından küçüktük (15 yaşındaydık ). (20.02.2019 tarihli engelliler yönetmeliği yayınlandığı tarihte 20 yaşındayız)şu anda 20 yaşındayız.yeni yayımlanan engelliler rapor yönetmeliğne göre biz raporu yenileteceğiz mi cevap bekliyorum

R

rahim

Guest
değerli site yöneticileri biz sürekli engelli raporunu 2015 yılında aldığımızda 18 yaşından küçüktük (15 yaşındaydık ). (20.02.2019 tarihli engelliler yönetmeliği yayınlandığı tarihte 20 yaşındayız)şu anda 20 yaşındayız.yeni yayımlanan engelliler rapor yönetmeliğne göre biz raporu yenileteceğiz mi cevap bekliyorum
.........................

FIG-LX1 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

yoki_72

Üye
Üye
Raporların geçerlilik süresi
MADDE 11 – (1) Rapor sürekli veya süreli olarak düzenlenir, raporda geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
(2) Bireyin engel durumunun ilaç tedavisi, cerrahi tedavi ve/veya rehabilitasyon uygulamaları ile zaman içinde azalma ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği hâllerde süreli rapor düzenlenir.
(3) Bireyin engel durumunun sabit kalması veya artması söz konusu olan hastalıklar için sürekli rapor düzenlenir.
(4) Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.
(5) Kurumların ilgili mevzuatları gereğince, gerekçesi belirtilerek yazılı kontrol muayenesi talebinde bulunulması durumunda sağlık kuruluşunca yeniden rapor düzenlenir.
(6) Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 18 yaşını doldurmaları sebebiyle raporları geçersiz hâle gelenler, 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren üç ay içerisinde yeniden engellilik durumunun tespiti için başvuruda bulunur. Başvuruda bulunanlar için bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde düzenlenecek engelli sağlık kurulu raporları, Terör, Kaza ve Yaralanmaya Bağlı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları hariç ilgililerin 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren geçerli sayılır.
(7) Süreli olarak düzenlenen raporlarda, sürenin bitmesine altı aydan kısa bir süre kalması durumunda, engelli bireye talebi üzerine tekrar rapor verilebilir.

Rahim Merhaba

Yukarda
(6) Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 18 yaşını doldurmaları sebebiyle raporları geçersiz hâle gelenler, 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren üç ay içerisinde yeniden engellilik durumunun tespiti için başvuruda bulunur.

Diyor Sorunun Cevabı Bumu Bilmiyorum Yönetici Arkadaşlar ve Diyer Üye Arkadaşlar Biliyorsa Yardımcı Olur Umarım

R

rahim

Guest
bizim rapor çocuklar için özel gereksinim raporu değil ki, bildiğimiz normal engelli raporu kanun yayınlandığında 20 yaşındayız.

yoki_72

Üye
Üye
bizim rapor çocuklar için özel gereksinim raporu değil ki, bildiğimiz normal engelli raporu kanun yayınlandığında 20 yaşındayız.

Kazanılmış haklar
MADDE 15 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemez.

Rahim Kardeş Yönetmelik Tarihi 20.02.2019 Şu Anki Yaşın 20 Olduğu için 18 Yaş Üstü Yönetmeliğe Tabisin Raporun Sürekli ise Sosyal Hizmetler Kurumu Yukarda Kazanılmış Haklar Madde 15 (1) Bölümünde Belirtiği Gibi Kurumlarca Rapor İstenmez Diyor Rahat Ol

R

rahim

Guest
Kazanılmış haklar
MADDE 15 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 18 yaş üstü engelliler için düzenlenmiş sürekli ibareli sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış istihdam, eğitim, sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için süreli raporlarda rapor süresinin bitimine kadar kurumlarca rapor istenemez.

Rahim Kardeş Yönetmelik Tarihi 20.02.2019 Şu Anki Yaşın 20 Olduğu için 18 Yaş Üstü Yönetmeliğe Tabisin Raporun Sürekli ise Sosyal Hizmetler Kurumu Yukarda Kazanılmış Haklar Madde 15 (1) Bölümünde Belirtiği Gibi Kurumlarca Rapor İstenmez Diyor Rahat Ol

cevab için teşekkür ederim.açıklamak istediğim bir husus var biz raporu aldığımızda 15 yaşındaydık , yeni yönetmelik yayınlandığında ise 19 yaşındayız. rapor yeniliyormuyuz yoksa mevcut rapor her ne kadar 18 yaşından küçükken alınsada yeni yönetmelik yayınlandığında 18 yaşından büyük olduğumuz için geçerlimidir sorusuna cevap arıyoruz

yoki_72

Üye
Üye
cevab için teşekkür ederim.açıklamak istediğim bir husus var biz raporu aldığımızda 15 yaşındaydık , yeni yönetmelik yayınlandığında ise 19 yaşındayız. rapor yeniliyormuyuz yoksa mevcut rapor her ne kadar 18 yaşından küçükken alınsada yeni yönetmelik yayınlandığında 18 yaşından büyük olduğumuz için geçerlimidir sorusuna cevap arıyoruz

Raporun Surekli ise Geçerli Yönetmelik Tarihi 20.02.2019 Şu Anki Yaşın 19 Olduğu İçin 18 Yaş Üstü Yönetmeliğe Tabisin Raporun Geçerlidir

Şayet Yönetmelik Tarihi 20.02.2019 tarihinde 17 Yaşında olsaydın 18 yaş altı yönetmeliğe tabi olurdun o zaman farlı olurdu

Bundan dolayı Rahat Ol Raporun sürekli ise kurum senden yeni rapor istemez ve şu andaki raporun geçerlidir

busra emrah

Üye
Üye
Yeni yayınlanan yönetmeliğe dair en detaylı bilgi burada yazılmış arkadaşlar https://www.engelolma.net/2019-engelli-saglik-kurulu-raporu-yonetmeliginin-detaylari-makale,109.html
halil bey şu anda kullandıgımız yuzde 74 agır engelli evet hayatı boyunca sürekli yazıyor bu rapor gecerşiligini yitirdimi yani anlicamız dilde güzel bir acıklama bekliyorum sizden tesekurler

SM-J120F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

yoki_72

Üye
Üye
halil bey şu anda kullandıgımız yuzde 74 agır engelli evet hayatı boyunca sürekli yazıyor bu rapor gecerşiligini yitirdimi yani anlicamız dilde güzel bir acıklama bekliyorum sizden tesekurler

SM-J120F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Kazanılmış haklar

Büsra Emrah yuzde 74 agır engelli evet hayatı boyunca sürekli yazıyorsa bu rapor gecerşiligini Yitirmez Raporun Sürekli ise Sosyal Hizmetler Kurumu Yukarda Kazanılmış Haklar Madde 15 (1) Bölümünde Belirtiği Gibi Kurumlarca Rapor İstenmez

egem4535

Üye
Üye
2008 yılında aldığımız raporumuz %80 ve sürekli, yaşımız 15... 3 yıl sonra yeni rapormu alıcaz. tşkler.

yoki_72

Üye
Üye
2008 yılında aldığımız raporumuz %80 ve sürekli, yaşımız 15... 3 yıl sonra yeni rapormu alıcaz. tşkler.

18 Yaş Altı Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporuna Göre Aşağıdaki Yönetmeliğe Göre 18 Yaşına Gelmeden 3 Ay Önce Tekrar Yeni Rapor Alman Gerekir

(6) Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sürekli raporu bulunanlar ile süreli raporu bulunup rapor süresi devam edenlerin raporları Terör, Kaza ve Yaralanmaya Bağlı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları hariç ilgililerin 18 yaşını doldurdukları tarih itibarıyla geçersiz hâle gelir. Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde alınan raporlarda 18 yaşını doldurmasına üç aydan kısa bir süre kalması durumunda, talep üzerine Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde tekrar rapor verilebilir. Başvuruda bulunanlar için mezkûr Yönetmelik hükümleri çerçevesinde düzenlenecek engelli sağlık kurulu raporları, ilgililerin 18 yaşını doldurdukları tarihten itibaren geçerli sayılır.

Tekerlekli Sandalye