18 yaş altında yatırılan sigorta primi emeklilikte göz önüne alınıyormu?

merhaba,

17 yasinda tam primli sigorta girisim var. Sigorta girisim, stajyer yada meslek okulu degildir..yuzde 40 raporum var ve emeklilik icin istenen 17 yil suresi nasil hesaplanacak, merak ediyorum.
kimisi 18 yasindan itibaren hesaplanmasi gerekiyor diyor kimisi eger tam zamanli sigorta ise ,o tarih kabul edilir diyor..
bilen birisi cevap yazarsa sevinirim,
tesekkurler

İşe başlama tarihine göre değişir. Uygulama şu şekilde.
01.10.2008'den sonra işe başlamışsanız 18 yaşını doldurduğunuz tarih işe giriş tarihiniz olarak değerlendirilir.
Yasal dayanak:
5510 sayılı Kanunun 38. maddesi

5510 sayılı Kanunun uygulanmasında; 18 yaşından önce malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresinin 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edileceği, bu tarihten önceki süreler için ödenen malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edileceği hüküm altına alınmıştır."

İlgili genelgenin tamamı şu şekilde:

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü
Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı

Sayı : B.13.2.SGK.0.10.01.00/ 467
Konu : Kanuna Göre 4/1-(a) ve 4/1-(b) Kapsamındaki Sigortalıların Tahsis İşlemleri
Tarih: 22/07/2011
GENELGE
2011 /58
1.1.3. 18 yaşın altında geçen hizmetler
Kanuna göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının uygulanmasında, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık sürelerinin, 18 yaşını doldurdukları tarihte başladığı kabul edilecektir. Bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilecektir.

Kanunun geçici 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında, 506 sayılı Kanuna göre 1/4/1981 tarihinden önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanlar hakkında, Kanunun 38 inci maddesinin ikinci fıkrasındaki sigortalılık süresinin 18 yaşın doldurulduğu tarihten başlayacağına ilişkin hükmünün uygulanmayacağı öngörülmüştür. Buna göre, 4/1-(a) sigortalılarının, sigortalılık süresinin başlangıcı;
1/4/1981 tarihinden önce ise yaşa bakılmaksızın sigortalılık süresinin başlangıç tarihi,
1/4/1981(dahil) tarihinden sonra ise 18 yaşın doldurulduğu tarih,
olarak dikkate alınacaktır. Ancak, 18 yaş öncesinde geçen çalışma süreleri prim ödeme gün sayısına ilave edilecektir. Bu durum, Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olan 4/1-(a) sigortalıları için yalnızca yaşlılık aylığı bağlanmasında geçerli olup, malullük ve ölüm aylıklarında uygulanmayacaktır.

Diğer taraftan, 506 sayılı Kanunun Kanunla mülga 60 ncı maddesinin (G) fıkrası, “Bu maddenin uygulanmasında; 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilir. Ancak, bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilir.” hükmüne amir olup, söz konusu fıkra, 1/4/1981 tarihinde 2422 sayılı Kanunla 506 sayılı Kanuna eklenmiştir. Yine aynı Kanunla 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 54 üncü maddede, 1/4/1981 tarihinden önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tescil edilmiş olanlar hakkında 60 ıncı maddenin (G) fıkrası hükmünün uygulanmayacağı hüküm altına alınmıştır.

Öte yandan, 4447 sayılı Kanunla 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 81 inci maddeye göre yaşlılık aylığına hak kazanma koşulları kademelendirilmiş ve 1/4/1981 tarihine göre 18 yaş ile ilgili sınırlamanın sadece 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesini kapsadığı, bu nedenle geçici 81 inci maddeye göre aylığa hak kazanma koşullarının belirlenmesinde 18 yaş uygulamasına bakılmayacağı talimatlandırılmış olmasına rağmen uygulamada ünitelerce farklı işlemlerin yapıldığı anlaşılmıştır.

Sigortalıların 506 sayılı Kanunun geçici 81 inci maddesine göre aylığa hak kazanma koşullarının belirlenmesinde 18 yaş uygulamasına bakılmaksızın, ilk işe giriş tarihine göre yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi koşulları tespit edilecektir. Söz konusu koşullardan sigortalılık süresi koşulunun tahsis talep tarihinde yerine gelip gelmediği incelenirken ise, 18 yaş uygulamasına bakılacaktır.

Örnek: 10/1/1969 doğum tarihli kadın sigortalı 17 yaşında iken 20/3/1986 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlamıştır. Sigortalının 506 sayılı Kanunun geçici 81 inci maddesinin (B) bendine göre aylığa hak kazanma koşulları 18 yaş uygulamasına bakılmaksızın 20/3/1986 tarihli girişine göre 20 yıl, 42 yaş, 5075 gün olarak tespit edilmiştir. Sigortalı tahsis talebinde bulunduğu zaman bu şartlardan 20 yıllık sigortalılık süresi şartının yerine gelip gelmediğinin tespitinde sigortalının 18 yaşını doldurduğu 10/1/1987 tarihi sigortalılık başlangıç tarihi olarak dikkate alınacak ve 20 yıllık sigortalılık süre şartı bu tarihe göre belirlenecektir. Dolayısıyla, sigortalılık süresi 10/1/2007 tarihinde dolacaktır.

halil abi,
tesekkur ederim cevap icin.
gorunen o ki, 18 yasinin altinda sigorta baslangici pek onemli degil. sadece odenmis gunleri prim olarak kabul ediyolar ve sigorta baslangici olarak 18.ci dogum gunu nu kabul ediyolar.
Umarim bu konu ,forumda benim gibi yana yakina cevap arayan arkadaslara da ulasir.

peki sayın yönetici bu kanun engelli emekliligindede geçerlimi. benim dogum tarihim 11,10,1982.ilk sigortalı oldugum tarih.19,07,2000.ve pirim günüm var.benim emeklik hesabımda hangisi baz alınır.3 .derece süresiz vergi indirimine sahibim.ben net olarak ne zaman emekli olurum.şu an ssk 3000 günüm var

Tabiki burda yazılanlar engelli emekliliğinide kapsar. 15 yıl hizmet süresi 3600 gün prime tabisiniz.

peki sayın yönetici bu kanun engelli emekliligindede geçerlimi. benim dogum tarihim 11,10,1982.ilk sigortalı oldugum tarih.19,07,2000.ve pirim günüm var.benim emeklik hesabımda hangisi baz alınır.3 .derece süresiz vergi indirimine sahibim.ben net olarak ne zaman emekli olurum.şu an ssk 3000 günüm var

11.10.2000 tarihinden itibaren emeklilik için yıl olarak baz alınır: onceki yaklaşık 3 aylık çalışmalarınız ise prim olarak baz alınır.

3. derece sakatlık oranına tabii iseniz: 19 yıl ve 4240 gün primlerin dolması halinde ( 10.10.2019 yılında) emekliliğiniz gelmiş olacaktır.

Pardon meom anlayamadım arkadaşın ilk sigortalılık tarihi 11,10,1982 imiş. Buna göre 15 yıl hizmet süresi 3600 günle emekli olması gerekiyor. Benim yanlış anladığım bir yermi var acaba?

teşekkürler sayın yöneticim bir sorum daha olacak vergisiz araç alımında bir degişiklik olacakmı ben ruhsal ve duygusal engelliyim ve raporum yüzde kırkdokuz.yasada falan degişiklik olacakmı.ilginize şimdiden tesekkürler bol şanslar

ben 1977 doğumluyum %40 özür durumum var 15.1.1993 ilk ilk işe başlayışım ve 1999 yılında memur oldum 1850 gün pirimim vardı ssk lı 850 gün 18 yaş öncesi 1000 gün 18 yaş sonrası hizmet birleştirmesi yapmak istedim devlet memurlugu yaşı 18 dediler vee 850 gün primi saymayız dediler ve 4 ay uğraştım ve en son şöyle bir dilekce yazdım türkiyede 2 askeri üçret uygulaması var 18 yaş öncesi ve 18 yaş sonrası diye 18 yaş öncesi yatırdıgım pimleri geri istedim emekli sandıgı müdürüne bizzat verdim (tanıdıgım deyil ) beni haklı buldu ve 850 günü emeklilige esas saydı hizmete saymadı ve ilk işe girişim 1993 oldu

sayın yöneticim ali tezelin resmi web sitesinden inceledim durumu 18 yaşından önceki sigorta girişi gecerli diyor sadece yıl şartı hesaplanırken 18 yaşını tekabul ettigin günden hesaplama yapılır diyor açık ve net şekilde.1999 dan sonra çıkan yasaya göre yaşın bir önemi kalmadı diyor bilginize.

5510 sayılı Kanuna göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının uygulanmasında 18 yaşından önce malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi olanların sigortalılık süresi, 18 yaşını doldurdukları tarihte başlamış kabul edilecektir.

Bu tarihten önceki süreler için ödenen malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilecektir. 5510 sayılı Kanunun geçici 6 ncı maddesi gereğince hizmet akdiyle çalışan 4/a (SSK) sigortalılarından, sigortalılık süresinin başlangıcı; - 1.4.1981 tarihinden önce ise sigortalılık süresinin başlangıç tarihi, - 1.4.1981 tarihinden sonra ise 18 yaşın doldurulduğu tarih, dikkate alınacaktır. Ancak, 18 yaşın öncesinde geçen çalışma süreleri prim ödeme gün sayısına ilave edilecektir. Bu durum, 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce sigortalı olan 4/a sigortalıları için yalnızca yaşlılık aylığı bağlanmasında geçerli olup, malullük ve ölüm aylıklarında uygulanmayacaktır.

Sonuç olarak; 11.12.1981 tarih ve 2564 Sayılı Kanun'a kadar 18 yaş öncesi sigortalılığı ile ilgili bir sorun yoktu, ne var ki daha yeni doğmuş bebeklerin bile bir an önce emekli olsunlar diyerek aileleri tarafından SSK'ya sigortalı olarak bildirilmesinden sonra bu bebekler 27–28 yaşlarında emekli oldular. Ve sosyal güvenlik kurumu bu kişilere çok uzun vadede emekli maaşları ödeme yaptığından bütçe açık vermeye başladı bunun önüne geçmek için kanun koyucu tarafından 01.04.1981 tarihinden geçerli olmak üzere düzenleme yapılmıştır. Buna göre, 01.04.1981 tarihinden itibaren işe 18 yaşından önce başlamış olanların sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşında başlayacak ve 18 yaşından önceki Kuruma bildirilmiş gün sayıları ise geçerli olacaktır.

Daha fazlası için: 18 yaş öncesi sigorta emekliliği etkiler mi? - Dr. Resul Kurt

Geri