18 yaş öncesi sigortalılık sürem emeklilik hesabıma dahil edilirmi?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
öncelikle boyle bir hizmet sundugunuz için teşekkür ederim benim özürlü emekliligi hakkinda bir kac sorum olacak ;

ilk işe girşim 13 yaşinda normal sigortali olarak 2001 yilina kadar özel sektörde caliştim bu tarihten sonra ilk işe giriş 1996 benim ögernmek istedigim konu 13 yil sigortam +200 iş gunu 140 özürlü olarak özel sektörde özürlü kadrosunda calişmaktayim suan itibariyle aradaki bosluklari ödeyip emekli olabilme şansim varmi saygilar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
13 yaşında sigortalı oldum demişsin bu staj falanmı yoksa "uzun vadeli sigorta kollarına" tabi olarakmı sigortalı oldun?

E

ENB ÜYESİ

Guest
bir firinda normal işçi satüsünde ssk grisi oldu yani ilk işe giriş 1996

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
18 yaşından önce kurumlardan herhangi birine sigortalı olanların sigortalılık sürelerinin başlama tarihi, 18 yaşını doldurdukları tarih kabul edilir.

Ancak 01/04/1981 tarihinden önce malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarınca tescil edilmiş olanlar hakkında 6. maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanmayacağı hükme bağlanmıştır.
Buna göre emeklilik veya yaşlılık aylığına hak kazanılıp kazanılmadığının (emekliliğe esas hizmet süresinin) tespitinde kural 18 yaş üzeri sigortalı hizmetlerin dikkate alınacağı, istisnası 01/04/1981 tarihinden önceki 18 yaş öncesi hizmetlerinde dikkate alınacağı hükme bağlanmıştır.

Sakatlık oranınız %40 buna göre; 17 hizmet süresi ve 3920 gün primle emekli olabilirsiniz...

E

ENB ÜYESİ

Guest
ana yaşim 1981 fakat babam bilmedigim bir foktörden ötürü yasimi kücük yazdirmiş yani ben ilk işe girdigide olgun bir bireydim bunu mahkeme yoluyla normale cevirsem ilk işe giriş 1 yine 13 yıl kabul edilirmi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ne farkederki sen zaten 1996 ta işe girmişsin ve 13 yıllık sigortalısın. Yaşının büyütülmesi sigortalılık sürene ne faydası olacak

E

ENB ÜYESİ

Guest
şimdi abi ben ilk işe girdigimde özürlüydüm fakat kanuni bir raporum yoktu taki askere elverişsizdir raporu alana denk tabi yakinlarim beni sigortali bir işe gir özürlü sosyal haklarindan yararlan teşvikleriyle 2005 te hayat süresiz 140 özürlü raporu edindim 2005ten itibaren başladigim işte suan hala calisiyorum işyerinden bir arkads soyle dedi sen dogustan özürlüsün senin 11 yil calişman yetiyor radaki prim eksgini doldur dilekce ver dedi ben arastirmaya koyuldum bu vesileyle sizle taniştim iyiki tanimişim sagolun aydinlandim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır hayır, 11 yılda emekli olunur diye bir şey yok daha doğrusu engelli emekliliğinde "iş gücü kayıp oranı"na (sakatlık oranı) ve ilk işe giriş tarihine göre emekli olunur. Özetle engelliler 11 yılda emekli olur demek biraz yanlış bilgi...

E

ENB ÜYESİ

Guest
tabiki sizin dedginiz dogru nede olsa sartlari yerine getirmiş biri olarak hayal gercek sinirinda insan kendi dogrularini bile unutuyor heycanlniyor tesekkür ederim daha 4 5 yl daha calişmam gerekiyor ama o arkadasada iki çift sozum olcak onunda eklem romtizmasi var malülen emekli olma yollarini araştiriyor malüllükle özürlü şartlarini kariştiriyor olmali şimdi jeton düstü fazla hayalci olmamliyim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Malülen emeklilikte en önemli şart çalışmaya başladıktan sonra sakatlık / hastalığının "maluliyet" derecesinde ilerleyip %60 olması lazım. Bahsettiğin kişi ilk işe girdiğinde maluliyet derecesinde sakatlığı yok idiyse ve ilerleyen süreçte sakatlığı ilerleyip %60 ve üzerine çıktıysa 10 yıllık sigortalılık süresiyle emekli olabilir.
Başta dediğim gibi engelli emekliliğinde sakatlık oranı emekli olunacak süreyi belirler...

Tekerlekli Sandalye