18 Yaşına giren çocuğumun kesilen 2022 maaşı?

haykolik

Üye
Üye
Sayın yoneticilerim ve uyelerim benim oğlum engelli 2022 maası aliyordu 18 yasina girince maasi kesildi 04 01 2019 da tekrar başvuru yaptik 06 02 2019 kabul edildi oğlum mart maaşını alabilirmi birde ne kadar alabilir kesildikten sonra icerde maası birikmismi oluyor vereceniz cevaplar için teşekkür ederim

elhak

Üye
Üye
GElit durumunda bi değişiklik yoksa aylık 750 tl gibi bağlanır bağlanan kadar geçen zamanki maaşına alırsınız

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yeniden başvuru yapıp başvurunuz kabul edildikten sonra maaş gününe kadar biriken para size ödenir. Kesildikten sonra tekrar başvurduğunuz o aradaki dönem ödenmez.

haykolik

Üye
Üye
Gulumse ablam.04 01 2019 başvuru 06 02 2019 devam ediyor yaziyor edevlette subat ve mart maaşınımi alacak oğlum birde ne kadar alabilir rapor oranı yüzde 70 verecen cevaplar için teşekkür ederim allah razı olsun

septik

Editör
Editör
[MENTION=3187]haykolik[/MENTION]

Müracaat ocak ayı olduğu için şubat 1 den itibaren geçerli olur, şubat ödemeleri yattığı ve sizdede sadece devam ediyor dediğine göre mart ayına yetişirse %70 ve üzeri engellilere ödenen rakam olan aylık 720 tl den mart ayında 1440 tl hesabınıza yatar.

ferhan

Üye
Üye
ESKİ RAPORUNUZ HANGI YILIN RAPORUYDU ACABA ? BENDE OĞLUMUN ENGELLI YAKINI MAAŞINI ALIYORUM ODA 18 E GIRECEK RAPORUMUZ SÜREKLİ

GT-I9300 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

R

rahim

Guest
haykolik kardeş sen çocuk 18 yaşından küçük olduğu için engelli yakını maaşı alıordun ve maaş senin adına idi.çocuk 18 yaşını doldurduğu için artık alacağınız maaş engelli maaşı ve maaşı artık çocuğunuz adına olcak. ince detayı burada kaçıyorsunuz.kesildikten sonra değilde müracat ettikten sonrakini alabilirsiniz.

septik

Editör
Editör
[MENTION=3231]rahim[/MENTION]

Aslında bir ince detay daha var.

2022 Engelli maaşı alanlarda adres değişikliği veya 18 yaş üstüne geçereken uygulanan maaş kesme olayı haksızdır.

Zaten yönetmelikte belirtilen maaşın durdurulup engel durumunun ve muhtaçlığın devam edip, etmediğinin kontrol edilmesi için 1 yıllık süre verilmesine rağmen uygulamalardaki 2013 yılı sonrası ( yasa üstü ) mütevelli karar yetkilerinden kaynaklanan hatalı durumlardır.

Normalde haykolik arkadaşımız dahil diğer tüm arkadaşların adres değişikliği ve 18 yaş doldurması gereçkesi ile keslidi denilen maaşlar için durudruldu denip hak edenlerin ( hak derken reşit bireye neden aile geliri yüklenir bilinmez) maaşı durdurulduğu zamandan itibaren işlemler bitene kadar içerde birikip tamamı ödenmesi lazım.

R

rahim

Guest

Aslında bir ince detay daha var.

2022 Engelli maaşı alanlarda adres değişikliği veya 18 yaş üstüne geçereken uygulanan maaş kesme olayı haksızdır.

Zaten yönetmelikte belirtilen maaşın durdurulup engel durumunun ve muhtaçlığın devam edip, etmediğinin kontrol edilmesi için 1 yıllık süre verilmesine rağmen uygulamalardaki 2013 yılı sonrası ( yasa üstü ) mütevelli karar yetkilerinden kaynaklanan hatalı durumlardır.

Normalde haykolik arkadaşımız dahil diğer tüm arkadaşların adres değişikliği ve 18 yaş doldurması gereçkesi ile keslidi denilen maaşlar için durudruldu denip hak edenlerin ( hak derken reşit bireye neden aile geliri yüklenir bilinmez) maaşı durdurulduğu zamandan itibaren işlemler bitene kadar içerde birikip tamamı ödenmesi lazım.

engelli kişi aynı olabilir ama maaş alan kişi değişiyor diye biliyorum. engelli 18 yaşından küçükse maaşı yakını 18 yaşından sonra engellinin kendisi alıyor diye biliyorum.

nadengi30

Üye
Üye
18 yaşını geçmişse yeniden müracaat edilir. Bu defa raporu 69 yukarısı ise maaş 720 lira alır. Kendisi maaşını alamayacak derecede engelliyse maaşı alması için vekalet verir yine siz alırsınız

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

septik

Editör
Editör

Evet haklısınız, vasilik veya ebeveynlik durumunda engellinin henüz reşit olmaması medeni kanuna göre ailesi çocuğun vasisidir, yada akli melikelerinden kaynaklanan raporlarda reşit olsa dahi yine vasiyi alan kim ise o kişi hakkında kararlar verebilir.

Anlatmaya çalıştığım konu farklı, devlet bir hak tanıyor, diyorki engelliysen ve koyduğum şartlara uygunsan bu maaşı alabilirsin, burada şartlar uygun ve maaş alınıyorken yaşın değişti ee sağlığım değiştimi ? olamaz engelliyi zorlamaksızın hemen reşittir diyerek aileye bildirip artık kazanılmış olan hakta kayıp yoktur fakat yasal olarak artık kendi haklarını kendisi kullanabilir denmesi daha mantıklı değilm ?

Diğer konuda ülke benim istediğim yere yerleşme yetkim ve hakkım ( halen ) varken ve halen aynı sağlık koşullarını taşıyor olmama rağmen benim yer değişmemle sağlığımdamı değişiyor?

Kısacası bana göre son çıkan 2022 yönetmeliği sadece mevcut hakları tırpanlayıp haksızca engelli haklarını gasp eden bir durumdur.

haykolik

Üye
Üye
Aynen öyle septik abim oğlum 18 yas altında iken engelli yakını ayligı alıyordum yani 433 tl ve raporuda yüzde 70 idi 18 yasina girince maasi kesildi ve yeni rapor istediler aldık sürekli verdik sydv na yani raporu zaten vardı ne gerek vardı bizim hem maaşımızı kestiniz hemde magdur ettiniz yani sayın abilerim bu yapilan engelliye zulümdür iskencedir verdiği devletin 433 tl onuda kesiyorlar pazarda olmus domates 7 tl sogan 8 tl patlıcan 10 tl bu maasla yiyekmi elektrik suyumuzu yatırak çocuğumuza sırt basmı alak napalim arkadaşlarim siz soyleyin hakkımızi savunan hic bir allahın kulu yok bu engelliler dernek başkanları ne is yapıyor anlamıyorum vallahi tabii adamlarin tuzu kuru dört beşbin tl alıyorlar maaşları alt tabaka ne yaparsa yapsin tek kelime yazıklar olsun benim hakkımı savunmak için o koltuga oturupta hakkimi savunacam deyip savunmuyorsa haram zehir zikkim olsun inşallah hakkim

septik

Editör
Editör
İnan kardeşim ne diyeceğimi bilemiyorum, aklım erdiğince sorunlara cevap yazmaya çalşıyorum hepsi bu.

haykolik

Üye
Üye
İnan kardeşim ne diyeceğimi bilemiyorum, aklım erdiğince sorunlara cevap yazmaya çalşıyorum hepsi bu.

sagolasın allah razı olsun septik abi sorularımıza cevaplar veriyorsun allah yar ve yardımcımız olsun hepimizin

kunchin

Üye
Üye
Merhaba bende raporunda süreklilik yazan çocuğum için vasilik istedim bana cevap geldiğinde %82 sürekli ağır engelli ibaresi olduğu halde benden yeni rapor istiyor mahkeme bu çok büyük saçmalık değilmi o çocukla gidip hastane kapılarında uğraşmak kolaymı???

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba bende raporunda süreklilik yazan çocuğum için vasilik istedim bana cevap geldiğinde %82 sürekli ağır engelli ibaresi olduğu halde benden yeni rapor istiyor mahkeme bu çok büyük saçmalık değilmi o çocukla gidip hastane kapılarında uğraşmak kolaymı???

hakim insiyatifine kalmış bir durum yani: son durumu merak etmiş sizin hakim...
Heyetten rapor almak bütün engellilerin işkencesi, engelli anne babaların en büyük kabusu. Allah yardımcınız olsun..

Timsah

Üye
Üye
Mahkemenin istedigi rapor farkli senin raporun gecirli bizdende istemisti mahkeme o raporda oran yazmiyo magluluk raporu o istenilen

Tekerlekli Sandalye