18 yaşını doldurmuş engellinin yetim maaşının 2022 maaşı seviyesine?

A.Altunay

Üye
Üye
18 yaşını kasimda dolduran oglumun yetim maasini devam ettirmek icin SGK ya basvurduk iki ayri hastahaneye rapor icinsevk ettiler elimdeki rapor gecersizmis. Son 1 yil icinde alinmasi gerekiyormus. Islemler hala bitmedi mart 15 gibi sonuclanir dediler.
Erkek oldugu icin once yetim maasinin tekrar baglanmasi gerekiyormus sonra 2022 ye yukseltilmesi için basvurabilirmisim.
Sorum şu 2022 ye yukseltilmesi icin ben mi basvuruda bulunacagim yoksa SGK engelli yetim oldugu icin otomatik olarak yukseltirmi.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Eğer alınacak 2022 maaşı yetim maaşından yüksekse aradaki fark için sgk ya başvurmanız halinde size ödenecektir, ayrıca şuan alınacak olan yetim maaşı miktarı ne kadar?

A.Altunay

Üye
Üye
Kesilmeden once almanyadan 50 euro Turkiyeden 6 tl.gibi kismi aylik aliyordu. Almanya maasi kesildi ve hic bir kosulda devam ettirilemiyor. Ben annesi evde bakim maasi aliyorum agir engelli raporumuz var.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
SGK ile görüşüp maaşı 2022 seviyesine çıkartıp aradaki farkı alabilirsiniz ancak yurt dışı için sgk ne der tam kestiremiyorum

A.Altunay

Üye
Üye
Yurtdışı eğer çite vadandaş değilseniz engellide olsa kesiyor.
Anladığım kadarı ile yetim maaşının devamına karar veridikten sonra gene SGK 2022 ye yükseltilmesi için başvuracağım.Bunun içinde gelir testi yapılmıyormuş doğrumudur?
Ve en önemli sorunda yetim maaşının devam etme onayını almak., çünki hem devlet hastahanesinden hemde tıp fakultesi nden iki ayrı rapor istendi bekliyoruz sonuçlanmasını.
Yanıtlarınıza ve ilginize teşekkür ederim.

septik

Editör
Editör
Yetim maaşı farklı katagori 2022 ,le alakası olmaması gerekir bu durumdada rapor oranınız tek bir rahatsızlıktan %60 ve üzeri almanız halinde bağlandığı için gelir tespiti açısından değerlendirilmemesi gerekir.
Fakat 2008 yılından bu tarafa tüm sgk ve 2022 ile ilgilli yeni düzenlemeler getirildi sgk ve sydv ortak hareket ediyorlar ve kural tanımaz şekilde hareket ediyorlar en doğru hareketiniz sgk ile görüşmek olur.
Sizden ricam konuyu iyi anlayabilmek için olacak sgk yetim maaşı 2022 ise kendi si için rapor mu istedi ikiside sonuçta tek bir sağlık raporu için geçerli olması gerekirdi. Sonuçta devletin yetkili hastahanelerince verilmiş rapor olacak.
Sebeb şu hem ortak hareket ederek yetim maaşını 2022 altında ise yükseltilecek bu nedenle ayrı araştırma yapılıyor üstelik önemli sorun diye belirttiğiniz yetim maaşını onaylamadan ikinci bir yerden rapor istemeleri biri düşük diğeri yüksek olursa ne olacakmış.
Hakkınızda hayırlısı zaten akıl bırakmadılar mantık ise hiç aramayın.

A.Altunay

Üye
Üye
Eğer kız olsaydı yetim maaşı otmatik devam edecekti. Erkek olduğu için okumadığı için 18 yaşında kesiliyor.
Bu yüzden öncellikle yetim maaşının devam etmesi gerekiyor.
SGK malulen emekllilik servisine başvurduk elimizdeki rapor%85 ağır fakat son bir yıla ait rapor gerekiyormuş.
Önce Haydarpaşa Numuneye sevk ettiller sonra Marmara Tıp a psikyatri bölümüne raporlar şuan sgk da işlemde. Hastahaneler elden vermedi bana posta sgk ya gönderdiler. Ben gönderilen raporları gördüm verilen sağlık raporlarından cok farklı.
Sanırım 18 yaşını doldurmuş erkek engelliler yetim maaşını devam ettirmeden direk 2022 ye başvuruyor ve GSS li oluyorlar.
Bu ayın 15 inden sonra yetim maaşının devam edip etmeyeceği belli olacak sonrasınıda göreceğiz bakalım nasıl olacak neler isteyecekler.

Tekerlekli Sandalye