2. el engelliden engelliye araç satışı için vasi kararı gerekli midir

emreunyilmaz

Üye
Üye
selamlar halamın adına araç almak istiyorum. halam %90 üstü engelli ve engeli zihinsel. 0 araç için görüştüğümde bana vasi kararı gerekli minimum 2 aya çıkar dediler. İkinci el engelliden engelliye araç satışında da vasi kararı gerekli midir yoksa engel raporu yeterli mi ?

İsen Buga

Üye
Üye
vasi kararı gerekli; sadece vasi değil mahkeme kararı da gerekiyor.
2 ayda çıkacak buna emin misiniz?

emreunyilmaz

Üye
Üye
vasi kararı gerekli; sadece vasi değil mahkeme kararı da gerekiyor.
2 ayda çıkacak buna emin misiniz?

henüz bir başvuruda dahi bulunmadık bayiinin bize söylediği bu şekilde. ortalama ne kadar sürüyor belge çıkarma işlemleri? bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İsen Buga

Üye
Üye
Çok meşakkatli bir iş; Vasi kararı kolay; araç alım kararında hakimi iyi ikna etmeniz lazım.

Genelde: Hakim bu konuda satın alınacak aracın kısıtlıya faydası olup olmayacağına bakar. Buna emin olmalısınız, İkna etmek için.

gerisi kolay: araç satacağınız için üzerinizden atarsınız; ÖTV karşı tarafa geçer. Ancak siz 5 yıl dolmadan yenisi alamazsınız(satmadan düşünün dedim).. Karşı taraf 5 yıl süreci başlar. yani araca ekstra 5 yıl biner. (karşı tarafda iyi düşünsün aldığı an 5 yıl sürec dolmadan satamaz)

gececi01

Üye
Üye
Çok meşakkatli bir iş; Vasi kararı kolay; araç alım kararında hakimi iyi ikna etmeniz lazım.

Genelde: Hakim bu konuda satın alınacak aracın kısıtlıya faydası olup olmayacağına bakar. Buna emin olmalısınız, İkna etmek için.

gerisi kolay: araç satacağınız için üzerinizden atarsınız; ÖTV karşı tarafa geçer. Ancak siz 5 yıl dolmadan yenisi alamazsınız(satmadan düşünün dedim).. Karşı taraf 5 yıl süreci başlar. yani araca ekstra 5 yıl biner. (karşı tarafda iyi düşünsün aldığı an 5 yıl sürec dolmadan satamaz)

sayın İsen Buga kızımın adına aldığım engelli araç 5 yılı doldurdu üzerime araç olduğundan yeşilkart veya engelli maaşı alamıyordum araç 5 yılı doldurdu sattım ve borçlarım vardı kapattım

yeşilkarta başvurdum gelen cevapta kızımın adına olan aracın satış sözleşmesini istediler bu durum ne alaka acaba normalde üzerime kayıtlı arsa araç ev ve bankada para oldumu yeşilkart alamazsınız lakin üzerime birşey yoksa neden sattığım eşyanın sözleşmesini ister sebep nedir sizce mal mülk benim sattım tefeciye ait bocumu kapattım canımı kurtardım kimseyi alakadar edermi yoksa gerçekten aracı sattığımı isbat etmem içinmi istiyorlar amaç nedir acaba

İsen Buga

Üye
Üye
Büyük ihtimal paranın nereye harcandığını öğrenmek istiyorlar.
doğrusu şu ; araçtan gelen para nereye gitti ona bakmak istiyorlar. Yüklü para kabul ediyorlar, dolayısıyla borcunuzun ödendiğine dair yazı gerekiyor.

Tam bilgi sahibi değilim: hiç işim olmadığı için, ilgimi çekmediği içinde bu ayrı konu: bilgi sahibi olamadım. Tahminim o yönde. Kişisel bir tahminimdir. Yanlış olabilir doğru da olabilir. gidip görevli ile konuşursanız nerde hata yaptığınızı öğrenirsiniz.

gececi01

Üye
Üye
Büyük ihtimal paranın nereye harcandığını öğrenmek istiyorlar.
doğrusu şu ; araçtan gelen para nereye gitti ona bakmak istiyorlar. Yüklü para kabul ediyorlar, dolayısıyla borcunuzun ödendiğine dair yazı gerekiyor.

Tam bilgi sahibi değilim: hiç işim olmadığı için, ilgimi çekmediği içinde bu ayrı konu: bilgi sahibi olamadım. Tahminim o yönde. Kişisel bir tahminimdir. Yanlış olabilir doğru da olabilir. gidip görevli ile konuşursanız nerde hata yaptığınızı öğrenirsiniz.

hocam tefeciye borcum vardı 120 bin tl canımı kurtarmak için vermek zorundaydım

çok afedersiniz ama 50 bin tl yede kumar hastalığım var kumar oynadım veya iş kuruyordum dolandırlıdım

kumarla tefecinin kalpazanın belgesimi olur sizce

İsen Buga

Üye
Üye
Belgesi olmaz ama para nereye gittiğini soracaklar: üzerine ait araba parası nerde diyecekler vereceğiniz cevap onları tatmin ederse bilemem. Benimki sadece kişisel bilgi.

Size öneri durumunuz iyi ise; sosyal güvenlik sigortası diye devlet güvencesi amaçlı sigorta ödeyebilirsiniz. Çok büyük rakam değil... bu ayrı kişisel önerim: Yeşil kart olmuyorsa darda kalmayın dedim.

Kumar ve tefecilik işleri çok anlamam. O nedenle ne desem boş...

gececi01

Üye
Üye
Belgesi olmaz ama para nereye gittiğini soracaklar: üzerine ait araba parası nerde diyecekler vereceğiniz cevap onları tatmin ederse bilemem. Benimki sadece kişisel bilgi.

Size öneri durumunuz iyi ise; sosyal güvenlik sigortası diye devlet güvencesi amaçlı sigorta ödeyebilirsiniz. Çok büyük rakam değil... bu ayrı kişisel önerim: Yeşil kart olmuyorsa darda kalmayın dedim.

Kumar ve tefecilik işleri çok anlamam. O nedenle ne desem boş...

hocam durumum iyi değil kalp hastasıyım aralık ayında yaptığım bir işte dolandırıldım zaten bunun neticesinde kalp krizi geçirdim tamamen sıfıra çıktım almış olduğum engelli aracı günü dolduğu an sattım 170 bin tl civarında bu para ile gerek çevreye gerek tefeciye gerek dolandırılmam neticesinde genel borç ve sağlık giderlerim için ödendi ilaç fiyatları belli aylık 500 tl 8 ayda ortalama 5000 tl zaten ilaca gitmiş bunu belgeleyebilirim diğerleri ise kişisel yaşantım sonucu meydana gelen borçlarım yani bunu normalde ben size soramam özelinize girer mahremdir devlet dediğin resmi çalışır tapu banka hesabına bakar benim hikayem bu

İsen Buga

Üye
Üye
mahremi anlatma ağa, boşver...

yeşil kart benim kapsamımda değil. hiç bulaşmadığım ve ilgimi çekmediği için içeriği incelemedim. Ama kamu görevlisi olduğum için aşağı yukarı kişisel tahmin yürüttüm. Benim yaptığım sisteme benziyor. paranın nereye gittiğine kuruş kuruş bakarım. Mevzuat ne diyorsa onu yaparım. Kamu görevlisiyim sonuçta:

Bir ihtimal gidip görüşün görevlilerle, ne eksik bilelim. Mahremiyeti anlatmak zorunda değilsin; sadece ne eksik, ne istiyor bilelim.

Bilmeden konuşmamalısın. Sormadan söylememelisin: Görevliye tefeci ve kumar borcu anlatma. Ki sorarsa sağa sola olan borcunu anlat. 170 bine denk getirebilecek şekilde anlat. Dediğim gibi sormazsa anlatma; mahremiyete girer. Bırak onlar araştırsın üzerinde olduğunu belgelesin. Soru hileli sorulacak tahminii de bulacak; dediğim gibi onlar sormadan söyleme.

gececi01

Üye
Üye
mahremi anlatma ağa, boşver...

yeşil kart benim kapsamımda değil. hiç bulaşmadığım ve ilgimi çekmediği için içeriği incelemedim. Ama kamu görevlisi olduğum için aşağı yukarı kişisel tahmin yürüttüm. Benim yaptığım sisteme benziyor. paranın nereye gittiğine kuruş kuruş bakarım. Mevzuat ne diyorsa onu yaparım. Kamu görevlisiyim sonuçta:

Bir ihtimal gidip görüşün görevlilerle, ne eksik bilelim. Mahremiyeti anlatmak zorunda değilsin; sadece ne eksik, ne istiyor bilelim.

Bilmeden konuşmamalısın. Sormadan söylememelisin: Görevliye tefeci ve kumar borcu anlatma. Ki sorarsa sağa sola olan borcunu anlat. 170 bine denk getirebilecek şekilde anlat. Dediğim gibi sormazsa anlatma; mahremiyete girer. Bırak onlar araştırsın üzerinde olduğunu belgelesin. Soru hileli sorulacak tahminii de bulacak; dediğim gibi onlar sormadan söyleme.

sayın Buga bir sosyal hizmet uzmanı ile görüştüm parayı bankaya yatırıp yatırmadığımı veya 3 kamu bankasından adıma yatırılmış para olup olmadığına dair yazı isteyebiliyorlarmış

bir noktada mantıklı çünkü sosyal hizmetler adınıza kayıtlı araç ev arsa tapu v.s görebilir ama bankdaki hesapları göremez kanaatindeyim sizce ?

İsen Buga

Üye
Üye
sayın Buga bir sosyal hizmet uzmanı ile görüştüm parayı bankaya yatırıp yatırmadığımı veya 3 kamu bankasından adıma yatırılmış para olup olmadığına dair yazı isteyebiliyorlarmış

bir noktada mantıklı çünkü sosyal hizmetler adınıza kayıtlı araç ev arsa tapu v.s görebilir ama bankdaki hesapları göremez kanaatindeyim sizce ?

öyle umalım; bankaya kayıtlı borcunuz olmadığını gösterin. Umarım olumlu ilerlersiniz.

gececi01

Üye
Üye
öyle umalım; bankaya kayıtlı borcunuz olmadığını gösterin. Umarım olumlu ilerlersiniz.

bankada herhangi bir vadeli param yok rahatım zaten üzerime kayıtlı ev araba tapu olsaydı görünürdü görünmeyen tek şey banka hesapları onuda ya ağzımla teyid edecekler yada 3 kamu bankasından yazı isteyecekler

Tekerlekli Sandalye