2000 Yılında işe girdim. %40 engelliyim. Ne zaman emekli olurum?

selam benim işe ilk giriş tarihim 2000 yılı ancak raporumu 2010 yılında aldım %40 2000 yılındada engelliydim ama ilk defa raporu 2010 yılında aldım 10 aydırda özel sektörde çalışıyorum iki sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim 1.ben kaç gün pirim ve kaç yıllık sigortalılık süresi ile emekli olabilirim 2.vergi indirimine başvurmam gerekiyormu raporu geç almış olmam emekliliğimi etkilermi şimdiden teşekkür ederim.

18 yıl hizmet süresi, 4080 gün primle emekli olursun. 1 ekim 2008 sonrası sonrası işe girdiğin için vergi indirimi alma zorunluluğun yok. Senin isteğine kalmış bir şey.

halil bey çok teşekkür ederim size bir sorum daha olacak babam 1997 yılında vefaat etti babamda engelliydi fakat raporu yoktu almamış babamın toplam 90 gün primi var iki yıl askerlik yapmış annem ölüm aylığından faydalanamıyor çünki 900 gün şartına takılıyor babamın 90 gün harici primi varmı onda bilemiyorum ne yapmamız lazım bilgi verirseniz sevinirim.

Önceden prim gün sayıları internet üzerinden sorgulanıyordu ama şimdi sanırım e-devlet şifresi gerekiyor. Bulunduğunuz ildeki SGK ya giderek prim gün sayılarını öğrenebilir siniz.

Geri