2005 Tarihli raporla sakatlık indiriminden yararlanamaz mıyım?

calinan

Üye
Üye
merhaba,
2005 yılında aldıgım %45 engelli raporum var. ayrıca başbakanlık kartım ve ücretsiz yok kartım var. engelli raporumun son kullanma tarihi yok çünkü iyileşme durumun yok. sakatlık indiriminden faydalanmak istiyorum . vergi dairesini aradıgımda raporumun geçerli olmadıgını yeni raporla müracat etmem gerektiğini söylediler. nasıl yenileyebilirim . süresi olmayan bir raporu yenilemek gerekiyor mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bizim kurumlarda bir yeni rapor sevdası var malasef. Güncelliğini kaybettiği gerekcesi raporlar süresiz bile yenilenmesini isteyebiliyorlar. Rapor sürelide olsa süresizde yeniletebilirsin.

İsen Buga

Üye
Üye
işyerinizden çalıştığına dair yazı alın...

" İLGİLİ MAKAMA

.... sicil no ile ..... Adındaki sahis işyerimizde .... tarihinden itibaren ..... olarak görev yapmaktadır.
Bilgilerinizi ve gereği Rica ederim.

amir
Ad soyad
imza
tarih

O yazı ile birlikte bulunduğunuz ildeki defterdarlığa gidin, vergi indiriminden faydalanmak istediğinizi söyleyin.
Onalr prosedür gereği sizi hastaneye sevk edecekler. Gerisi sizin fazla foto ile birlikte tekrar heyete girmeniz ve tüm olanaklardan faydalanmak istiyorum demeniz yeterli..
Heyetten sonra işlemler bitiyor2-3 ayda sana sonuç bildirirler.
Fazla foto verdin ise; ehyetten bir hafta sonra elne rapor alırsın: Sonuçları o an öğrenirsin..

calinan

Üye
Üye
merhaba,

çalıştıgım ve ortopedik engelli oldugum için hastanelerde dolaşmak istemiyorum. raporum süresiz . halen geçerliyse elimdekini kullanmak isterim. vergi dairesi çalışanları işlem yapmazlarsa raporumu nereden nasıl yeniletebilirim. ayrıca tekrar aynı formaliteleri mi yaşayacağım.( muayene , sağlık kurulu v.s ) raporumu kartal eğitim araştırma hastanesinden almıştım.

İsen Buga

Üye
Üye
Bildiğim şey şu: vergi indirimindekiler eski raporlara bakmazlar; illede yenisi aldırırlar. Gerekçeleri bilmiyorum om ancak; il defterdarlık özürlüler birimindeki görevliler ile sohbet olanağınız olursa; öğrenirseniz iyi olacak. Ayrıca buraya yazarsaniz gözümüzde açılmış olacak.

calinan

Üye
Üye
tekrar uğraşmaya başlayıpta o aşamalara gelirsem sizinle paylaşırım :( insanları neden bu kadar uğraştırıyorlarki

İsen Buga

Üye
Üye
Zevk meselesi galiba :)..

Şaka bir yana prosedür gereği yönetmelikler memurların eli kolu bağlanıyor galba...

calinan

Üye
Üye
peki rapormu aldıgım hastaneye gidip mi yenileteceğim. tekrar muayene rontgen v.s mi yapılacak. yoksa benimki süresiz oldugu iiçin sadece belge mi yeniden düzenlenecek bilginiz var mı?

İsen Buga

Üye
Üye
Dr.ı ikna edersen eyvallah, illede rontgen derse yapacak birşey yok.
Belki hastane arsivlerinde belgelerin vardır çıkarır gösterirsin. İllede yenisi isterim derse yapacak birşey yok.

calinan

Üye
Üye
kısacası sil baştan. raporu ilk defa alıyomus gibi yeniden çıkartacam :( ... ne kadar saçma. bu durumda başbakanlık kartı bi işe yaramıyo demekki..otobüse ücretsiz biniyorum. ee raapor gecerli deilse başbakanlık kartımın da yol kartımın da iptal olup yenilenmesi gerekiyor mantık olarak ama Türkiyede ne mantıklı ki bunda arayalım..

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Calinan,

Vergi indirim hakkını keşke daha önce almış olsaydın ama ne yazık ki elindeki mevcut 2005 tarihli raporunla vergi indirim hakkı alabilmen mümkün değil. Durumun ne kadar da benimkine benziyor okudukça hayret ettim. Ben de ortopedik engelliyim ve raporumun tarihi 2006 ydı işe girdim ama 2008 de vergi indirim hakkımı almamı istediler işte o zaman senin yaşadığın şu an ki sıkıntıları yaşadım. Tekrar aynı yollardan geçmek zorunda bırakılmak? ama iyi olan tarafı yeni raporunla vergi indirim hakkını alıyorsun diğer kartlarını yenilemene gerek yok onlar aynen geçerli.

Sana tavsiyem yeni raporu alırken olsun röntgen vs zor da olsa hep bu son diye düşün bir kez daha yaşamak zorunda kalmıcam diye düşün ve diğer bölümlere de gir muayene ol, sağlık raporun ne kadar yüksek olursa vergi indirim hakkından da o derece yüksek faydalanırsın...
Özellikle ortopedik engelliler için yeni rapor çıkarmak tam bi işkence ama hep bu son olacak diye düşün ve gerçekten de son olacak arkadaşım özellikle emekli olurken bugünlerde uğraştığına değdiğini göreceksin.

Allah yardımcı olsun, kolaylıklar sağlasın sana dileklerimle,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Calinan,

Unuttum söylemeyi ama raporunun aynı diğeri gibi sürekli olup olmadığına dikkat et olur mu? Hemen hem de yani olur da bi yanlışlık olmasın diye eline alır almaz kontrol et arkadaşım.

calinan

Üye
Üye
Selam Calinan,

Vergi indirim hakkını keşke daha önce almış olsaydın ama ne yazık ki elindeki mevcut 2005 tarihli raporunla vergi indirim hakkı alabilmen mümkün değil. Durumun ne kadar da benimkine benziyor okudukça hayret ettim. Ben de ortopedik engelliyim ve raporumun tarihi 2006 ydı işe girdim ama 2008 de vergi indirim hakkımı almamı istediler işte o zaman senin yaşadığın şu an ki sıkıntıları yaşadım. Tekrar aynı yollardan geçmek zorunda bırakılmak? ama iyi olan tarafı yeni raporunla vergi indirim hakkını alıyorsun diğer kartlarını yenilemene gerek yok onlar aynen geçerli.

Sana tavsiyem yeni raporu alırken olsun röntgen vs zor da olsa hep bu son diye düşün bir kez daha yaşamak zorunda kalmıcam diye düşün ve diğer bölümlere de gir muayene ol, sağlık raporun ne kadar yüksek olursa vergi indirim hakkından da o derece yüksek faydalanırsın...
Özellikle ortopedik engelliler için yeni rapor çıkarmak tam bi işkence ama hep bu son olacak diye düşün ve gerçekten de son olacak arkadaşım özellikle emekli olurken bugünlerde uğraştığına değdiğini göreceksin.

Allah yardımcı olsun, kolaylıklar sağlasın sana dileklerimle,

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim arkadaşım. süresi olmayan bir raporu neden yenilemek gerekiyor onu da anlamış değilim.. erken emekli olabilmek için vergi indirimini çok istiyorum ve bütün zorluklara ragmen gidip yeniden çıkarmaya çalışacağım. umarım yüzdemi düşürmezler. zaten birde vergi için basvuruda düşürdüklerini duyuyorum. bakalım benim akıbetim ne olacak :(
tekrar raporu almaya hak kazandıgımda inşallah o telaş ve heyecandan tarihine bakmayı unutmam .
teşekkürler.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Calinan,

Süresiz raporun yenilenmesini isteyen vergi dairesi yani vergi indirim hakkını yeni tarihli rapora göre veriyor. Bak şimdi benim ilk raporum % 61 di ve ben de senin gibi ortopedik engelli olarak aldım, hastalığım ilerlemesine rağmen aynen rapor oranımı % 54 e düşürdüler. Bu bana yetti saçma ama ben % 70 vs beklerken % 54 gelince şaşırmıştım. Vergi indirim hakkım da % 43. yani ikisi farklı oranlar. Neyse benimle aynı işyerinde çalışan arkadaşların da sağlık raporları düşürülmüş olarak geldi maalesef % 38 e düşenler oldu ve onlar vergi indirim hakkı alamadılar dolayısıyla erken emeklilik hakkından faydalanamadılar.

Sana uzun uzun niye yazıyorum çünkü ben o vergi indirim hakkı sayesinde haziran ayında emekli oldum. Seninde olmanı isterim. Arkadaşım bak önce sakin ol, kararlı ol, stres yapmamaya çalış. Bu raporu yeniden çıkartman senin lehine olacak ve inan bana çok zor olsa da tüm uğraşmalarına değecek. Ben de aynı senin gibiydim, dar bir zamanda acele acele işten izin alarak hastaneye gidip gelmekten çok yoruldum ve 2. raporum için ortopediden başka bölümlere girmedim. Oysa ki diğer bölümlere de girmiş olsaydım hem işitme kaybımı öğrenmiş olurdum ( % 10) hem de diğer rahatsızlıklarımın da bir formül var ona göre hesaplanmasıyla inan % 54 den daha fazlasını alabilirdim.

Senin raporun % 45 yani lütfen gerekirse izin al, uğraş, bu rapor ki senin vergi indirim hakkı alarak erken emekli olmanı sağlayacak, geniş bir zaman dilimine rahat rahat çıkarmak için elinden geleni yapmalısın kardeşim.

Hakkında her şeyin hayırlı olmasını dilerim,

calinan

Üye
Üye
MERHABA,

haklısın , bende zaten özellikle erken emekli olabilmek için istiyorum vergi indirimini.. ama dediğin gibi korkum yüzdemin düşük gönderilmesi.
umarım böyle birşey olmaz. en yakın zamanda tekrar müracat edeceğim rapor yenilemek için. bakalım ne olacak. hayırlısı artık.

calinan

Üye
Üye
merhaba,

bugün elimdeki gerekli olan tüm belgelerle vergi dairesine basvurdum. tahmin ettiğimiz gibi raporum 2005 tarihli oldugu için kabul etmediler ve beni heyete göndereceklerini söylediler. Kartal araştırma (Lütfü Kırdar ) hastanesini istediğimi belittim ve oraya yöndendirdiler.
hastaneye gidip heyetten yeniden rapor alacakmısım hatta rapor elime gecemden hastaneden vergi dairesine postalanacakmış. onlarda Ankaraya göndereceklermiş. ben elden ele dolaşmayacakmısım. Tabii raporum elimdeki gibi % 45 veya beni kurtaracak bi rakam gelirse :(
Durum bu arkadaşlar. şimdi sabırla 3-4 ay bekleyecem. ancak sonuçlanırmış.

Ben durumumu size yazsam az çok bana % kaç gelir hesaplayabilir misiniz?
bende tamamen ortopedik rahatsızlık var. Doğuştan iki taraflı kalça çıkığı. sağ taraf ameliyat geçirilmiş(platin var). sağ (en son) 3 cm uzun digerinden..tabi son yıllarda aşınmadan 1-2 cm daha kısalmış olabilir:) ayrıca dengesizlik yüzünden bel kemiğinde eğrilik son yıllarda iyice arttı.
bacaklarımda ağrı, 10-15 dk dan sonra yürümede zorluk ve iyice bozukluk.ayakta durunca oturmakta, biraz oturunca ayaga kalkmakta zorluk,
v.s, v.s okadar cok ki hareket kısıtlılıgım :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam calinan,

Sen elinden geleni yaptın bundan sonra yapman gereken tek şey sabırlı olup, olumlu düşünerek beklemek. Asla umudunu kaybetme ve sen inanırsan her şey daha güzel olacak. Önce sen inanmalısın vergi indirim hakkı alacağına. Sana faydası olacağını düşünerek yazmadan duramadım son aylarda hastaneden Ankaraya gönderilen hani senin eline dahi geçmeden gönderilen yeni raporlarda ilgimi çeken nokta rapor oranıyla vergi indirim hakkı oranının aynı olması. Yani sen % 40 aldın diyelim vergi indirim hakkın da en az % 40 gelirse yine erken engelli emekliliğinden faydalanman mümkün olacaktır.

Her zaman olumlu düşünmenin bile sonuçlarının olumlu olacağına inanarak diyorum ki bu sefer inşallah her şey yolunda gidecek ve sen hakkın olan vergi indirim belgesine kavuşacaksın. Umudunu kaybetme ne olursa olsun vazgeçmek yok.

Umutla kalın, sağlıcakla kalın,

calinan

Üye
Üye
İnşallah Gazoz Ağacı,

güzel dileklerin için teşekkürler. inşallah herşey istedigimiz gibi olur..
inşallah aksi bir doktora rastlamam da adam gibi oranımı verir.düşürecem demez :)
birde gönderdiği hastanede heyete girebilmek için hastaneden randevu almam gerekiyor değilmi. rapor alabilmek için önceden aldıgım 18 Şubat 2013e randevum vardı . ozaman mı gidecem.

peki hastaneden direk ankaraya gidecek çıkan rapor ama bana lazım olmayacak mı o rapor? benim elimde de olması gerekmiyor mu?

Tekerlekli Sandalye