2006 Yılında işe giren engelli ne zaman emekli olur?

Merhabalar Halil bey abim 2006 yılında Sigortalı işe girdi ve 6 ay çalıştı ve 6 ay Primi ödendi İşe başlangıç tarihi 2006 İşe girdiğinde %40 lık rapor ile işe girdi Ve şuan %72 Ağır Özürlü,Sürekli raporu var Biz bu geçmiş primi ödesek Emekli olması için kaç gün ne gerekiyor Ve Aylık prim Tahmini ne kadardır Toplamda ne kadar Ödememiz gerekir ? Şimdiden Teşekkür eder Başarılarınızın Devamını dilerim..

Merhabalar,
Şartlarınız malulen emeklilik için uygun görünüyor. 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle emekli olabilirsiniz. İsteğe bağlı primler 300 tl den başlıyor diye biliyorum..

Selamlar

Halil bey' e ek olarak konuyu detaylandırayım 2006 yılı sgk başlangıç kabul edersek 2016 yılı itibarı ve 1800 günlük sgk primi ile malül emekli yani daha sonraki çalışma hayatınız olursa dahi sgk primi yatırmamak şartı ile emeklilik hakkı kazanırsınız.

Primi geçmişe yönelik ödeme diye bir durum kalmamıştır süre ve primi aylık ödeyerek hak kazancı sağlanıyor.

peki arkadaşlar benim sigorta başlangıcım 1991 %50 engelli raporum vardı.1999 a kadar sigortam yattı (2100 gün)Sonrasında yatmadı.Şimdiki raporum %86 ve ağır özürlü.Ben emekli olabilirmiyim

Bana daha önce 3600 iş günü olması gerektiği söylenmişti.Değişen bir yasamı oldu acaba

Malüllük şartları farklıdır %40--%59 arası bir sağlık raporu ile işe başlayıp sonrasında rahatsızlığınızın %60 ve üzerine çıkması durumda 10 yıllık sgk lılık süresi içersinde 1800 gün prim ödemeniz halinde malül emekli olunabiliyor.

Diğer bir emeklilik türüde erken emeklilik çalıştığınız işyerinden çalıştığınıza dair bir yazı ile yine iş yerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine giderek vergi indirimi tapebinde bulunurusunuz maliyede sizi bir hastahaneye sevk eder ve o hastahaneden %40 ve üzeri bir rapor alabilmeniz halinde alacağınızın rapor oranı ve sgk başlangıç tarihinize göre en az 15 yıllık sgk lılık süresi içersinde yine enaz 3600 gün primle emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

Merhabalar Halil bey abim 2006 yılında Sigortalı işe girdi ve 6 ay çalıştı ve 6 ay Primi ödendi İşe başlangıç tarihi 2006 İşe girdiğinde %40 lık rapor ile işe girdi Ve şuan %72 Ağır Özürlü,Sürekli raporu var Biz bu geçmiş primi ödesek Emekli olması için kaç gün ne gerekiyor Ve Aylık prim Tahmini ne kadardır Toplamda ne kadar Ödememiz gerekir ? Şimdiden Teşekkür eder Başarılarınızın Devamını dilerim..

Merhaba,

SGK da maalesef geriye doğru eksik olan prim gün sayısını ancak borçlanma yoluyla ödeyebilirsiniz fakat iki tür borçlanma var ve ikiside size uymuyor. Geriye eksik olan günü hesaplarsak abiniz 6 ay çalıştığına göre ve 30 gün üzerinden ssk priminin yattığını düşünürsek 6x30=180 gün toplam prim gün sayısı var demektir.

Malulen emekli olabilmesi için gereken prim gün sayısı 1800-180 = 1620 günü abinizi isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyerek emekli edebilirsiniz.

Bana daha önce 3600 iş günü olması gerektiği söylenmişti.Değişen bir yasamı oldu acaba

Size söylenen doğrudur fakat sizin engelli raporunuzdaki oran değişmiştir ve siz %86 oranına sahip olduğunuz için ( malulen emeklilik için en az %60 yetiyor) malulen emekli olabilirsiniz.

Malulen emeklilik için en kısa zamanda SGK ya başvurun orada zaten hazır matbu dilekçeler mevcuttur. Sizi malulen emekliliğiniz için yeniden rapor almanız için hastaneye sevkedecekler ve sanırım gerisi çorap söküğü gibi gelecektir diye düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın,

septik ve Gazoz Agacı verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim en kısa sürede sgk ye müraacat edeceğim

Halil beyin verdiği cevabın heyecanıyla daha kontrol etmemiştim.Kusura bakmayın rahatsız ediyorum sürekli 10 yıl dolduğunda toplu olarak ödeyemiyoruz mu ?1620 günü ödemek için yeniden başlayarak ay ay mı ödemek gerekiyor ?

Malulen emeklilik için soruyorsanız, 10 yıl hizmet süresi (hizmet süresi sigorta başlangıç tarihinden bugüne kadar geçen süredir) tamamsa geriye 1800 gün prim yatırmak kalıyor onuda toplu olarak ödeyemiyorsunuz. Ay ay ödeyeceksiniz.

Geri