2011/01 Sayılı Özürlü Evde Bakım Hizmetleri Denetim ve Reh. Raporu Formu Genelgesi

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
T.C. BAŞBAKANLIK

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü;

SAYI; B.02.1.SÇE.0. 12.03.00/010-06-01/ 259 17 Ocak 2011

KONU; Özürlü Evde Bakım Hizmetleri Denetim ve Rehberlik Raporu Formu;

GENELGE

2011/01

Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetlerince evde bakım hizmetinden faydalanmakta olan bakıma muhtaç özürlülerin durumunun yılda bir kez incelenmesi, aileye rehberlik edilmesi ve denetleme sırasında var ise değişen bilgilerin kayıt altına alınması, mevcut bilgilerin kaydında mükerrerliğin ortadan kaldırılması, kayıtların takibinde ve görevli mesleki personele kayıt tutmada kolaylık sağlanması amaçlarıyla ekte bulunan “Özürlü Evde Bakım Hizmetleri Denetim ve Rehberlik Raporu Formu” hazırlanmıştır.

Söz konusu formun kullanılmasında; yapılan tespit sonucunda işaretlenen maddeler ile formdaki “Değerlendirme ve Öneri” bölümünde belirlenen kararın uyuşmasına dikkat edilmesi ve formu kullanacak personelin evde bakım hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin iş ve işlemler hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Söz konusu formun bir personel tarafından uygulanması ve özürlünün bakıma muhtaçlık koşullarını taşımadığının tespiti hâlinde; bakım hizmetinin sonuçlandırılmasının mahkemelere intikali durumlarında sorun yaşanmaması için konunun il sosyal hizmetler müdürlüğünce ivedilikle değerlendirilmesi ve evde bakım hizmetlerinin sonlandırılmasının en az üç personelden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından gerçekleştirilmesi gerekli görülmektedir.

Denetim ve rehberlik için bakıma muhtaç özürlünün ve ailesinin ziyaret edilmesi sürecinde; bakım hizmetini veren kişilerin özürlü bakımı ve bireysel bakım planı konusunda bilgilendirilmesine ve yönlendirilmesine; özürlünün ihtiyaç duyduğu eğitim, istihdam, tedavi, ulaşım gibi hizmetlere erişebilmesi hususlarında rehberlik edilmesine; özürlünün yaşadığı mekânda rahat hareket edebilmesine destek sağlayacak ve yaşam kalitesini yükseltecek rampa, tutamak, özürlü tuvaleti, lavabo gibi düzenlemeler hakkında rehberlik edilmesine ve destek sağlanmasına; özürlü evde bakım ücreti ödemelerinin başlaması neticesinde bakıma muhtaç özürlünün yaşam kalitesinin yükselip yükselmediğinin tahlil edilmesine ve yaşam kalitesinde olumlu gelişme olmayanlar için evde bakım ücreti ödemesine devam edilip edilmemesinin ayrıca değerlendirilmesine özen gösterilecektir.

İl genelinde gerçekleştirilen denetim ve rehberlik çalışmalarının değerlendirilmesi neticesinde; bakıma muhtaç özürlülerin ihtiyaç duydukları halde herhangi bir nedenle ulaşamadıkları eğitim, istihdam, tedavi, ulaşım gibi hizmetlerin bütünlük içinde değerlendirilmesi, gerekirse konu hakkında raporlar hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesi; bakım hizmetleri konusunda özürlü ve ailelerin ihtiyaç duyduğu konularda, resmî (toplum merkezleri, aile danışma merkezleri, halk eğitim merkezleri, yerel yönetimlerin eğitim ve kültür ile ilgili birimleri, hastaneler, okullar, sağlık ocakları, toplum sağlığı merkezleri, aile hekimlikleri, üniversiteler vb.) ve özel kuruluşların da desteği ve katılımı sağlanmak suretiyle, eğitim programlarının hazırlanması, konferans, seminer, panel gibi etkinlikler ile eğitimlerin yapılması gerekli görülmektedir.

İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerince “Özürlü Evde Bakım Hizmetleri Denetim ve Rehberlik Raporu Formu” kayıtları tutulacak ve evde bakım hizmetinden yararlanan her bakıma muhtaç özürlü ve ailesinin hangi tarihlerde ziyaret edildiği takip edilecektir.

Uygulamanın yukarıda belirtildiği şekilde yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.

Dr. İsmail BARIŞ

Genel Müdür

EK;

1-Öz. Evde Bak. Hiz. Den. ve Reh. Rap. Formu (5 syf.) EKLERİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Tekerlekli Sandalye