2013 yılı için tekerlekli sandalye ödenekleri ne kadar?

zemferi

Üye
Üye
Merhabalar.2013 yılı için akülü ve manüel sandalye ödenekleri ne kadar oldu bilen var mı?
ayrıca hasta altı bezi ödeneklerinde artış yapıldı mı?
nihayet kasım ayında 5 yılımız dolacak.
bir paylaşımda fiyatları gördüm.220 lira gibi bir rakam..daha önceki yıllarda danıştayın bozduğu bir karar vardı.sonuçta 550 liraya bağlamıştı manuel sandalyede.bu durum değiştimi de 220 liraya indi tekrar.

bilgisi olan paylaşırsa sevinirim..

not:gereksiz bir başlıkta konu açtığımı farkettim.ama bir türlü mesajı silip geri dönemedim.uygun foruma taşıyamadım..sayın moderatörden çok özür dilerim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özelliği Olmayan Motorsuz tekerlekli sandalye - 220,00
Özellikli Motorsuz tekerlekli sandalye - 250,00
Akülü tekerlekli sandalye - 1.900,00 lira ödeme yapıyor diye biliyorum ben.

zemferi

Üye
Üye
Merhaba.Sorumu örnek üzerinden sormak isterim.
Alacağım manuel tekerlekli sandalyenin fiyatı 1200 lira.Bunun 250 lirasını SGK dan alırsam geri kalanının SYDV den alma imkanım var mı?
Bununla ilgili 3294 SAYILI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYI TEŞVİK KANUNU 2 maddede ifade var.Ancak benim anladığım yine gelir ölçümü yapılıyor.
Yani kişinin gelirine bakılmaksızın bu maddeden yaralanabilir mi?

bulduğum veriler şöyle:
Madde 2 - Fakrû zaruret içinde ve muhtaç durumda bulunan kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan (...)(1) vatandaşlar ile geçici olarak küçük bir yardım veya eğitim ve öğretim imkanı sağlanması halinde topluma faydalı hale getirilecek, üretken duruma geçirilebilecek kişiler bu Kanun kapsamı içindedir.
Ancak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde sayılan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 5510 sayılı Kanun gereği ödedikleri katılım payları bu Kanun kapsamındadır. Ancak yıl içinde ödenen tutarlar, takip eden yılda Hazine tarafından Fona geri ödenir.
5510 SAYILI YASANIN 60.MADDESİ 1.ıkrasının (c) bendine göre yorum yapabilir misiniz?Yani gelir ölçümü var mıdır?Yoksa her SGK lı aldığı tıbbi malzemenin SGK tarafından ödenen miktarının dışında kanalı vakıflardan temin edebilir mi?
Genel sağlık sigortalısı sayılanlar
MADDE 60- (Değişik: 17/4/2008-5754/38 md.)
İkametgahı Türkiye'de olan kişilerden;
a) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
1) (a) ve (c) bentleri gereğince sigortalı sayılan kişiler,
2) (b) bendi gereğince sigortalı sayılan kişiler,
b) İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,
c) Yukarıdaki (a) ve (b) bentlerine göre sigortalı sayılmayanlardan;
1) Harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, Kurumca belirlenecek test
yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden
az olan vatandaşlar ile gelir tespiti yapılmaksızın genel sağlık sigortalılığı ya da bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunmayan
Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocuklar,

yasanın eski hali şöyle:(halen bu uygulamanın var olduğunu savunan arkadaşlar var.eski maddeye göre gelir ölçümü yokmuş diyorlar.ancak değiştirilen maddeye göre ne durumda bilmiyorum.)6 Haziran 1997 – Sayı : 23011 (Mükerrer)RESMİ GAZETE Sayfa : 5 Madde 16- Aynı Kanunun 209 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Bu madde gereğince sağlanacak yardımlardan, topluma uyumu kolaylaştıracak her türlü ortopedik ve diğer yardımcı araç ve gereçlerin standartlara uygunluğu sağlanır.” Madde 17- 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanununun 2 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Ancak, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir alan özürlülerin, tedavi giderleri ile fonksiyon kazandırıcı ortopedik ve diğer yardımcı araç ve gereçlerin kurumlarca karşılanamayan kısmı bu Kanun kapsamındadır.”

şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
SYDV nin karşılayacağını hiç sanmıyorum. Karşılasa bile onlar 1200 liralık değil 300-400 liralık sandalyeleri tercih ederler. Konuya ilişkin tecrübesi olan arkadaş varsa konu altına yazsın lütfen...

Tekerlekli Sandalye