2014 Yılı Evde Bakım Maaşı ve Kişi Başına Düşen Gelir Belli olmuştur

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2014 Yılı evde bakım maaşı ve evde kişi başına düşen gelir miktarları belli olmuştur.

İlk 6 ay için evde bakım maaşı miktarı: 765.67 lira
İkinci 6 ay için evde bakım maaşı miktarı: 769.98

Başvuruda göz önüne alınan Kişi başına düşen gelir,

İlk 6 ay için geçerli olan tutar: 510.44
İkinci 6 ay için geçerli olan tutar: 540.47

Moderatörün son düzenlenenleri:

sinandeniz

Üye
Üye
tamda tahmin ettiğim gibi verdikleri zam miktarı olsun allah bin bereket versin allah devletimize milletimize zeval vermesin herkeze hayırlı bereketli olur inşallah

sevtun

Üye
Üye
Gerçekten Allah devletimizden razı olsun.Bu maaş emekli maaş gibi valla çok teşekkürler devletimize.

NCKZ

Üye
Üye
Yine korktuğumuz başımıza gelecek diye endişe ediyorum. Bugünkü haberlerde TBMM'ye sunulan kanun teklifinde bakım hizmetleri ile ilgili olarak "Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, 20 bin gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamayacak. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için ise 9 bin 500 gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılacak." diyor. Bu da demektir ki şu an asgari ücretin neti kadar olan ücret (01.01.2014 - 31.06.2014 tarihleri arası : 765,67 TL.) memur maaş katsayısı çarpımı ile (01.01.2014-31.12.2014 tarihleri arası : 9500x0,076998=731,481 TL.) olacak. Öyle eskisi gibi asgari ücretin 6 ayda bir artmasıyla alınan ücret artık alınamayacak. Engelli maaşları için büyük darbe alan 2022 sayılı kanun değişikliğinden sonra sonra bir de bu çıkıyor şimdi.

mrtizmir

Üye
Üye
Aslında evde bakım maaşını almanın kriteri sen bu ihtiyaçlı insana bakıyorsun bende devlet olarak sana destek oluyorum olmalı ve insanların geliri ne olursa olsun bu kriterden faydalanmalı...O zaman insanların yapmak zorunda olduğu matemetik hesapları ortadan kalkmış olur... engelli herhangi bir yakınına bakıpta bu maaştan faydalanamıyan bir sürü insan var...Bu kriter kalkacak diye söylentiler var İnşallah gerçekleşir...

turan_46

Üye
Üye
cok var biz 5 kişi bir aileyiz benim % 87 ozürlü raporuh var ama Babamın 3.000.TL geliri var

Akr3pKraL

Üye
Üye
Herkeze merhaba ;
Gerçek anlamda bilgisi olan soruma yanıt verirse memnun olacam ve psikolajik olrak rahatlayacam.
Biz geçen sene evde bakım maaşı için başvuruda bulunduk.Aynı evde Annem-engelli abim-ben -eşim ve üç çocugum ikamet ediyoruz.Geçen seneki başvurumuz ret edildi, sebebini ise gelirden dolayı dediler. Gelir hesabına sadece annem ve engelli abimi kattılar. beni ve ailemi katmadılar. sonuç olarak itiraz ettik ve tekrar beklemedeyiz. Acaba tekrar aynı gelir hesabımı olur yoksa bizide katarlarmı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İtiraz etmeniz yerinde bir karar olmuş. Aynı hanede yaşıyorsanız ki öyleymişsiniz sizide kişi başı gelire dahil etmeleri gerekirdi. SHÇ in sizi gelire dahil etmeyişi tamamen keyfi bir karar olmuş.

kosovali1

Üye
Üye
iyi günler ben 21 yaşındayım bekarım ama ayrı evde yaşıyorum engelli kardeşim annem ve yengen aynı evde yaşıyorlar evde bakım maaşına benim gelirim katılırmı

R

rahim

Guest
2014 Yılı evde bakım maaşı ve evde kişi başına düşen gelir miktarları belli olmuştur.

İkinci 6 ay için geçerli olan tutar: 511.47

sevgili halil bey sanırım 2014 yılı ikinci altı aylık gelir hesabı aşağıdaki kanuna göre olması gerekiyor yani asgari ücretin 2/3 si yani 540 tl kanun gelir hesabında değişiklik ön görmemiş evde bakım ücretini memur maaş katsayısına bağlamış.

19 Şubat 2014 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28918

KANUN

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ

HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE BAZI KANUN VE

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6518 Kabul Tarihi: 06/02/2014
yayınlanan kanunun aşağıdaki maddesine göre

MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rahim burda asgari ücret olarak 769 tl yi baz almayacakmıyız? Eğer onu baz alacaksa 2/3'ü ne ediyor?

gizemliyol

Üye
Üye
gelir hesaplaması asgeri üçreten evde bakım maaşı parası da memur kat sayısına göre

gizemliyol

Üye
Üye

İkinci 6 ay için geçerli olan tutar: 511.47

kişi başı gelir aynı esgisi gibi arkadaşlar asgeri ücretin 2.3 ü yani 540 tle

MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak
suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının
2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde
bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi
sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde
kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan
engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin
karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile
memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı
olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının
çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere sunulacak bakım hizmet modeline ve kapsamına, bakım
hizmetinden yararlanabileceklerin başvuru şekline, bu hizmetleri verecek olan gerçek ve
tüzel kişiler tarafından açılacak kuruluşlara açılış izni verilmesine, çalışmasına, denetimine,
ücretlendirilmesine, idari para cezalarının ve kapatılma işlemlerinin uygulanmasına, özel bakım
merkezlerine bakım hizmeti karşılığı yapılacak ödemelere ve bakım hizmeti veren resmî kurumlara
yapılacak yardımlara ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Maliye
Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle
belirlenir.
Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardımlara
ilişkin iş ve işlemler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma
Vakıflarınca gerçekleştirilir. Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için yapılacak
sosyal yardımın başvuru şekline, değerlendirilmesine, ödenmesine ve diğer hususlara
ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal
Politikalar Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdi anladım. Gerekli düzenlemeyi ilk mesajda yaptım. Kafaların karışmaması adına tekrarlayalım. 2014 yılı 2. altı ayı için kişi başı gelir 540 tl dir.

can67

Üye
Üye
halil bey bakım maaşı için evrak verdiler elimize üzerimize ev araba vs gibi şeyler varmı yokmu diyede icra dairesine de yollıyorlar imza attırmam gereken yer boş şu anda yarın attırcam icram var benim sıkıntı çıkarmı ?maaş bağlama konusunda

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Arkadaşlar lütfen sorularınız için yeni konu açarak sorunuz.

Tekerlekli Sandalye