2016 Yılı 2022 Engelli Maaşı Miktarları Belli Oldu

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

Muhtaç durumdaki, sağlık kurulu rapor oranı %40 ve üzeri olan engelliler ve 65 yaş üstü muhtaç durumdaki Türk vatandaşlarına ödenen 2022 maaşı miktarları netlik kazandı. Bilindiği üzere 2022 maaş miktarları, yönetmelik gereği, memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda ödenmekte, kişi başı gelir ise asgari ücrete göre belirlenmektedir. Daha önce 2022 maaşı için muhtaçlık sınırını yani kişi başı geliri şu konuda açıklamıştık. :> http://engelliler.gen.tr/f7/2016-yili-2022-engelli-maasi-kisi-basi-gelir-belli-oldu-28082/

Şimdi ise alınacak engelli maaşlarının miktarını açıklıyoruz. Buna göre;

2016 Engelli Maaşı Miktarları

Aşağıda verilen rakamlar 2016 yılı sonuna kadar geçerli olan rakamdır.

• 1- Sakatlık oranı %70 ve üzeri olan bakıma muhtaç engelli aylığı: 1469,65 TL ( Aylık miktar 489,89 TL)
  • 2- Sakatlık oranı %40-69 arası olanlar: 979, 77 TL ( 1 aylık miktar 326, 59 TL)
  • 3- 65 Yaş Aylığı: 652,43 TL ( 1 aylık miktar 217,48 TL)
Evet arkadaşlar özürlü 3 aylık miktarları ve 65 yaş aylığı miktarları yukardaki şekildedir. Görüldüğü gibi artış bazında fazla bir artış olmamış, daha doğrusu kişi başı gelir göz önüne alındığında kişi başı gelir 300 TL den 392 TL ye çıkarken düşünüldüğünde rakamsal açıdan %30 luk bir artış oldu kişi başı gelirde ama konu alınan engelli maaşına gelince net olarak hesaplamadım ama %10 bile değil. Tabi bu durum tamamen hesaplama sisteminden kaynaklanan bir durum. Maaş alan, alacak arkadaşlar güle güle harcasınlar….

Brlecn

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,
Ben 18 yaşındayım 2 ay önce 2022 engelli maaşı için başvuru yapmıştım. Kaymakamlığa gidip imzağımı atıp geldim %60 engelli raporum var sonra bizi aradılar eve gelip baktılar işte soru sordular falan, benim babam esnaf kendine ait kaset dükkanı var evimizde var, annem evde bakım maaşıda alıyor fakat evde 5 kişi yaşıyoruz bi abim var çalışıyor oda yakın zamanda evlenecek eve katkısı olmuyor bu yüzden, babamda kardeşimi okutuyor, annemde aldığı bakım maaşı ile eve katkı sağlıyor. Ben hiç bir şekilde kendi geçimimi sağlayamıyorum 18 yaşındayım ve bir genç kızım ne olursa olsun benimde masraflarım oluyor en azından aileme birde ben sıkıntı olmak istemedim... Kısacası 2 gün önce aradım ve 2022 maaşınız iptal edildi dediler. Ve eve bakmaya gelen arkadaşlar saçma sapan sorular sordular yok işte çamaşır makinanız var mı buzdolabınız var mı televizyonunuz tüplümü LCD mi diye şimdi size soruyorum 40 yıllık evli bir çiftin o kadar evinde olması bizi zengin mi yapar? bu ne saçma sorulardır böyle, bizim eskiden durumumuz iyiydi şuan kötüleştiği için başvuru yaptım, zaten dururumumuz iyi olsa ben neden böyle bi talepte bulunup başka arkadaşlarımın hakkını yiyeyim evimizin aylık gideri 1500 tldir bununla ev mi geçindirilsin çocuk mu okutulsun bilmiyorum. Allah razı olsun devletten yine, en azından bu kadarı bile eskiden yoktu ama benim dışımda ailesi olmayan arkadaşlarada aynı şeyi yapıyorlarsa çok zor durumda bırakıyorlar bizleri. Artık iptal edildiği için artık elim kolum bağlı kaldı. Yani yapabileceğim başka bir yol yok mudur? Tekrar başvursam yada Dilekçe yazıp yollasam herhangi bi bir değişiklik yapılır mı ? Lütfen sorularıma biran önce cevap verirseniz çok sevinirim benim gibi bu sıkıntıdan kurtulan belki arkadaşlarım vardır bana yardımcı olurlar. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak red gerekcesi "muhtaçlık sınırının aşılmasımı?" eğer öyleyse iki ay önce kişi başı gelir 300 TL iken şimdi 390 TL oldu. Tam olarak eve giren geliri bu verdiğim rakama böl ve eğer şartların uyuyorsa yeniden başvur.

Rukiye Türeyen

Üye
Üye
inan çok üzüldüm arkadaşım. yeni düzenme oluştu sen tekrar şansını dene başvurarak.

Brlecn

Üye
Üye
Konuştuğum beyefendinin sunduğu gerekçe muhtaçlık sınırının fazla olması ve mal varlıklarınızın bulunması dedi. Anneme bakım aylığı bağladıklarındada bizim evimiz dükkanımız vardı ek bir yer almadık o zamanlar geçimimiz şuan ki durumdan daha iyiydi ona rağmen verdiler. Gerekçe mal varlıkları olsa diğer işlemdede bunu öne sokar bağlamazlardı öyle değil mi ? Yani inanın artık bilmiyorum ne yapacağım. Fikirlerinize ve düşüncelerinizi sunarsanız çok sevinirim belki yapabileceğim birşey olur.

Brlecn

Üye
Üye
Çok sağolun, deneyeceğim...

pesimist57

Üye
Üye
Arkadaşlar...Ben 2022 kanunu incelediğimde yapılan hesaplamalara ve ilgili maddelere göre bu rakamlara ulaşamıyorum. Yani bu bilgiyi nereden aldınız nasıl hesapladınız bilgi verir misiniz?

mehmtsirin

Üye
Üye
Engelli maaşıyla ilgili bi şey sormak istiyorum, ben sağlık sorunlarından dolayı çalışmadığım için bankalara olan borçlarımı ödeyemedim ve engelli aylığı başvurusunda bulunmak istiyorum ama başvurum onaylanırsa bankalar borcumdan dolayı maaşa el koyabilirmi?

septik

Editör
Editör
%40 Ve üzeri bir engeliniz var ise ve yaşadığınız hanenin tüm gelirleri toplamının hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı muhtaçlık sınırı 2016 ylıı sonuna kadar 392 tl nin altında ise 2022 engelli maaşı alabilirsiniz ve bu maaş hacz edilemez. Her maaş döneminde tamamını ptt şubelerinden çekebilirsiniz.

Elinizde mevcut raporunuz olmasa dahi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına engelli maaşı müracaatınızı yaptığınızda sizi bir hastahaneye sevk edeceklerdir, sevk dolayısı ile sağlık raporunu ücret ödemeden alabilirsiniz.

Aşağıda verdiğim linklerde ayrıntılı bilgiler mevcut.

http://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasi-almak-icin-gerekli-evraklar-74/

http://engelliler.gen.tr/f7/borcum-...aasima-haciz-konulabilir-mi-12094/index2.html

Tekerlekli Sandalye