2016 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir Belli Oldu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önemli not: 2017 rakamları için şu konuya bakınız: http://engelliler.gen.tr/f8/2017-evde-bakim-maasi-kisi-basi-gelir-belli-oldu-29865/

Merhaba arkadaşlar 2016 yılı asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte evde bakım aylığı almak için kişi başı gelirde netleşmiş oldu. Bildiğiniz gibi yapılan değişiklikle birlikte bakım maaşlarında kişi başı gelir asgari ücrete, alınacak maaş ise memur maaşlarına endekslenmişti.

Buna göre; 2016 yılı itibariyle kişi başı gelir 784,97 TL olacaktır.

Bu arada şimdiye kadar asgari ücret için ilk altı ay ve ikinci altı ay olmak üzere iki farklı ücret verilirdi. Şimdi ise tüm yıl boyunca tek rakam geçerli. Zira CSGB resmi internet sitesine baktığımda 01.01.2016 - 31.12.2016 arası asgari ücret için tek rakam 1,300 TL olarak yazılmış.

Kişi Başı Geliri Neye Göre Hesapladık?

Kanun gereği bakım maaşı alınabilmesi için hane içindeki gelirin Asgari Ücretin 2/3 geçmemesi gerekmektedir. 2016 yılı için asgari ücret 1,300 TL olarak belirlenmiştir fakat burada önemli bir ayrıntı var. Oda bakım maaşında kişi başı gelir hesaplanırken asgari ücretten AGİ (asgari geçim indirimi) çıkartılarak hesaplamanın yapılması gerekmektedir.
Buna göre asgari ücret 1,300 – AGİ 123 TL. 1,300 – 123 = 1,177 TL

Yani hesaplama yaparken 1,300 TL Üzerinden değil 1,177 TL üzerinden yapılması gerekmekte. Buna göre hesaplama yapıldığında ise 2016 yılı için bakım aylığı kişi başı gelir sınırı 784 TL olarak çıkıyor.

Daha önce bakım maaşına başvurup ta gelir durumu nedeniyle başvurusu red edilenler bu yeni rakamı dikkate alarak şartlarının uyması durumunda SHÇ (sosyal hizmetler müdürlüğü) yeniden başvuru yapabilirler.

Ayrıca bakınız;

http://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-almak-icin-gereken-sartlar-ve-belgeler-26610/

http://engelliler.gen.tr/f8/evde-ba...ilir-kimler-gelir-hesabina-dahil-edilir-1404/

http://engelliler.gen.tr/f8/2016-ve-2017-yili-evde-bakim-maasi-miktarlari-belli-oldu-27623/

Konuya ilişkin, soru, görüş ve düşüncelerinizi başlık altında dile getirebilirsiniz....

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
O değilde yakında evde bakım aylığı için kişi başı gelir, alınan evde bakım maaşını geçecek. Çünkü hesaplama sitemi değiştiğinden maaşlara çok az zam yapılacak ama kişi başı gelir daha fazla artacak.

gresunlu

Üye
Üye
slm arkadaşlar öncelıkle herkese mutlu yıllar ben bundan 4 ay önce evde bakım maasımı kestırdım kışı basına düşen gelırı astıgımız ıcın hanede3 kişi ıdık 2kişiye düşünce mecburen kestırdım şimdi ıkı kişi kaldık ama kişi basına düşen gelirı kurtarıyoz herhalde şuan 1250 tl emeklı maasım var 100 tl de hukumet verecem dedı secım vaadi etti 1350 hadı yüzde 3dedevlet emeklıye zam yapsa edermı 1400 anlıcanız kurtarıyoz herhalde kişi basına düşen geliri şimdı tekrar muracat edecem aradım sosyal hızmetlerı eger raporun sureklı ıse bıdaha cıkarmana gerek yok gel buraya bı dılekce ver yeterlı dedıler hadi bısmıllah herkesın gözu aydın herkese saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Giresunlu seniğn gibi çoğu engelli "kişi başı gelire" takılmıştı. Hatta öyleki 3-5 tl lik artışla alamıyordu. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte bakım maaşlarındaki kişi başı gelirde ciddi düzeyde arttı.

gresunlu

Üye
Üye
halıl kardeş 784 dımı kışı basına düsen gelır resmı gazetede yayınlandımı acaba sosyal hızmetlerın haberı varmıdır gerci yarın arayıp soracagım

sfye

Üye
Üye
Ben esimden boşanmak üzereyim anlasmali herhangi bir gelirim yok evde bakim ayligi alıyorum boşanma sonuçlanması durumunda nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olurmusunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım maaşında kişi başı gelir resmi gazetede yayınlanmaz. Hesaplama net. asgari ücretin 2/3 kadar. Bende buna göre hesaplama yaptım.
syf, durumunu tam bilmediğimden bu soruya yanıt veremiyorum. Genel yanıt vereyim. Ailede kişi sayısı azalacağından kişi başı geliri aşıp aşmadığınızdan emin olun, bakıcı olarak gösterilen kişi eşinizmiydi eşiniz idiyse boşanma durumunda kuruma bildirmelisiniz. vb. gibi...

R

rahim

Guest
2016 Asgari Geçim İndirimi ( AGİ ) ve 2016 İşçilik Maliyeti | Muhasebe, Hukuk, Mevzuat, Türkiye'nin Muhasebe Sitesi
ayrıntılı olarak buradan inceleye bilirsiniz.
2016 ASGARİ ÜCRET
BRÜT 1.647,00
İŞÇİ PRİMİ 230,58
İŞÇİ İŞSİZLİK 16,47
GELİR VERGİSİ 209,69
DAMGA VERGİSİ 12,50
NET 1.177,46
AGİ 123,53
NET 1.300,99
İŞVEREN SGK 337,39
İŞVEREN İŞSİZLİK 32,94
TOPLAM MALİYET 2.016,11
SGK TEŞVİK %5 -82,29
İŞVEREN TEŞVİKLİ MALİYET 1.935,23
asgari ücret çıplak olarak 1177,46 tl buradan 1177,46/3*2=784,97 tl dir.bu miktar kişi başı gelirdir.iyi günler dilerim.

Kaynak: www.Muhasebex.com

turan1907

Üye
Üye
selam 28 yaşındayım biz 4 kişi bir aileyiz benim % 96 ozürlü raporuh var ama Babamın 3.000.TL geliri var Bakım Aylığı alanabilir mi? . ve ev 2 var ve 1 Araba var Bana cavap verirseniz sevinirim.

sfye

Üye
Üye
Bakıcı benim boşanma davası açıldı ben çocuğun annesiyim ve 3 kişi yasiyacaz oğlum ben ve engelli kızım 606 tl den hesaplarsak 1800 yapıyo sanırım benim hiç bi gelirim yok çalışmiyorum engelli çocuğa bakacak kimse olmadığı için maaşım kesilirmi yada nasıl olur 20 gün sonra mahkeme var ve anlasmali boşanma olacak beni bilgilendirirmisiniz..nasıl yol izlemem lazim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba sfye hanım anladığım kadarıyla evliykende boşandıktan sonrada bakıcı sizsiniz ve hiç bir geliriniz yok. Bu durumda zaten belirlenen kişi başı düşen miktarı aşma gibi de bir durum yok. Maaşın kesilmesi için bir sebepte yok boşanıyor olmanız ancak evden bir kişi eksildiği için ve dolayısla kişi başı düşen gelirde artış olacağı için sorun olabilirdi sizde böyle bir sıkıntı yok, yani boşanma bakım maaşının kesilmesine neden olmaz.
Umarım herşey gönlünüzce olur.

elasu

Üye
Üye
gulumse hanim sosyal hizmetleri aradim insan basina gelir tutari daha belli degil diyorlar sizde kesin bilgi varmi

gresunlu

Üye
Üye
bende aradım sosyal hızmetlerı daha bıze ulasan bır bılgı yok dedıler 784 olmuş haberınız varmı dedım yok dedıler 20 gun sonra yıne ara dedıler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar bakım maaşında kişi başı gelir net ve kesindir. Hesaplamanın nasıl yapıldığı detaylı şekilde yapılıp açıklamada yapıldı. SHÇ bilmeyebilir. Ordaki memur oturupta bunu hesaplamaz. Dileyen burda bizim yaptığımız hesaplamayı örnek olarak shç memuruna gösterebilir. Bakalım itiraz edebilecek mi?

Acka

Üye
Üye
Slm. Ben öğretmenim. Eşim çalışmıyor. Annem Alzheimer hastası ve 5 yıldır evde yatıyor. Anneme eşim bakıyor. Annemin herhangi bir sosyal güvencesi yok. Evde 4 kişi var birde annem olunca 5 kişi. Eşim annem için evde bakım parası alabilir mi.
1-Eşim çalışmadığından benim maaşım üzerinden mi hesaplama yapılıyor.
2-Maaş ve ekders ücretimin toplamı kişi başına asgari ücretin 2/3 ünü geçiyor.
3-Ekders ücreti her ay alınmadığından hesaplamaya ekders ücreti de katılıyor mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, eşiniz annenize bakıcı olabilir. Yani bakım maaşı alabilir. Ve evet kişi başı gelir hesaplamasına sizin maaşınız dahil edilir. Ekders ücreti sanırım yıllık ortalaması alınıp öyle hesaplama yapılıyor.

leylak1

Üye
Üye
arkadaşlar bilindiği gibi 65 yaş üstü kişilerin sadece kendi gelirine bakılacakmış.3 ay içinde uygulamaya geçecekmiş....benim sorum ise evde bakım maaşı alıyorum,malülen emekliyim vede bakım maaşı alıyoruz...bu 3 ay sonraki uygulama evde bakımıda kapsar mı....yani benim emekli maaşım 1100 lira olduğu için sadece benim gelirime bakılacaksa evde bakım maaşım kesilir mi....yoksa sadece yaşlılık aylığı için mi...oysa sitelerde gezdiğim haberlerde 65 yaş üstü ve bakıma muhtaç engellilerin sadece kendi gelirine bakılacak diyor...ne dersiniz.bakım maaşı hane geliri kalkacakmı gerçekten...yoksa emekli olduğum için kesilecek mi...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
leylak1, o bahsettiğin düzenleme 65 yaş aylığı ve 2022 maaşı için yapılacak. Daha doğrusu yapılması düşünülüyor. Evde bakım maaşı için öyle bir düzenleme yok şimdilik.

mehmetsalva

Üye
Üye
merhaba.biz evde üç kişiyiz annem babam ben.babamdan bakım aylığı alıyoruz.şimdi babamın emekli aylığı 1200 tl bende geçen ay iş başı yaptım asgari ücretli.bir hesap yaptım galiba aylığı alamıyoruz çünkü ortalama gelir in üzerinde çıkıyor gibi ben kişi başı 792 buldum bize düşen fakat bir de sizden bu hesabı yapmanızı rica edeceğim hakediyormuyuz yoksa gidip iptal mi ettirmemiz lazım bu aylığı malum ceza yemeyelim ilk sorum bu.ikincisi ben iş başı yaptım fakat iş başı eğitim proğramı alıyorum.haziran ın 30 una kadar devlet ödeyecek günlük 50 tl den..aylık 24 ila 25 günü hesaplıyorlar.bu durumda işverenin ödemesi mi esas maaşımı yoksa iş başı eğitim proğramı kapsamında devletin ödemesi etki ediyor mu bu aylığı almaya.biraz karışık olabilir sorularım ama cevaplarsanız sevinirim.sağlıcakla kalın...:)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba babanız 1200 ve siz 1300 alıyorsunuz öylemi bu durumda 1200+ 13000=2500 eder bunu evdeki 3 kişiye bölersek 2500/ 3= ortalama 833 çıkar ki buda 784 tl olan evde bakım maaşı kişi başı düşen miktarı aşar bunu bildirmelisiniz ve maaş iptal edilmeli aksi halde sizinde dediğiniz gibi cezalı duruma düşebilirsiniz. Ama evde sizle birlikte kalan ikametini sizde gösterebileceğiniz dede büyük anne gibi bir yakınınz olursa ozaman 3 değil 4 bölünür ve kişi başı miktar aşılmaz maaşı almaya devam edebilirsiniz.

Diğer sorunuzu tam çözemedim ama sigortalı çalışıyorsanız zaten devlet aldığınız paradan haberdardır ve evde bakım maaşını etkiler

Tekerlekli Sandalye