2017/6 Sol Ayak Problemli Olanlar İçin ÖTV Engellilik İndirimi

engelsizengelli

Üye
Üye
Öncelikle herkese merhaba,
Annemin çocukken geçirdiği felçten dolayı SOL bacağında kısalık ve güç kaybı mevcut.
Ankara GATA' ya engelli raporu almak için başvuru yapmayı düşünüyorum.
Sizlere sorum Raporda geçmesi gereken ibareler nelerdir.
Mesela ÖTV İndiriminden yararlanabilir, Otomatik Vitesli Araç kullanabilir, B sınıfı ehliyet alabilir yazması yeterli midir?
Tecrübelerinize dayanarak raporda yazması gereken başka bir ibare olmalı mıdır?
Ayrıyetten annem trafiğe her zaman çıkamayacağından dolayı ben oğlu olarak arabayı kullanabilir miyim? Herhangi bir trafik kontrolünde sorun yaşamak istemiyorum.
Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.
Allah yar ve yardımcınız olsun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18514]engelsizengelli[/MENTION]
Son çıkan düzenleme doğrultusunda "sol ayaktan engelliler" tertibat olmaksınız "otomatik vitesli" araçları ÖTV indirimli alabiliyor. İzlemeniz gereken yol ilk önce sürücü belgesi için bir rapor çıkartacaksınız. Muhtemelen annenize B engelli sınıfı ehliyeti verilecek. Sonrasında ÖTV için rapor çıkartmanız gerekiyor. Raporda "tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır" gibi bir ibare olursa iyi olur. Zaten rapora ibare yerine kod yazılıyor artık ama o ibarede olursa daha iyi olur.

engelsizengelli

Üye
Üye
Halil abi rapor icin ortopediye gittigimizde hoca anneme ben size yuzde 19 verdim dedi cocuk felcini en iyi fizik tedavi bolumu anlar oraya da gorunun diye kayit actirtti ve oranin artmasi icin nörolojide baksin sizin yarariniza dedi.
Benim anlamadigin bizim durumumuzda oran onemli mi?
Ben heyet doktorlarina "Otomatik vites kullanabilir, B sinifi engelli ehliyet alabilir ve Otv indiriminden yararlanabilir" yazdirmaya mi calisayim. Bu yeterli midir yoksa oran artsn diye ugrasaym mi

engelsizengelli

Üye
Üye
Abi tesekkur ederim ilgin icin allah razi olsun
Lakin ben once ehliyet icin basvurmadim.
Direk Gatadan saglik raporu icin basvurdum doktorlarin dedigine gore heyette o dediginiz ifadeleri yazacak gibi.
Bu raporla ehliyete basvursam olur mu acaba
Yani gatadan engelli raporu ( otomatik vites arac kullanabilir, b sinifi engelli ehliyeti alabilir, otv indiriminden yararlanabilir ) aldiktan sonra direk ehliyet kursuna versem birdaha rapor isterler mi tesekkur ederim hayirli gunler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok üstadım. Ehliyet işlemleri ayrı işliyor. Baştada söyledim.

engelsizengelli

Üye
Üye
[MENTION=1098]halil[/MENTION]yılmaz abi merhaba en son hastaneden aldıgmz heyete sevk edilen formda bu yazılar mevcut sence yeterli olur mu IMG_2791.jpg

balkesli

Üye
Üye
bu sağlık raporu öncesi bir belge sanırım bu raporla araç alabilirsiniz.
annenizin ehliyet alması gerekir bu rapor ehliyet için geçerli değil ehliyet için yeniden rapor çıkartmanız gerekir halil abi yukarıda belirtmiş izlemeniz gereken yolu.

engelsizengelli

Üye
Üye
[MENTION=10995]balkesli[/MENTION]
Abi bu heyet raporundan once ortopedi doktorunun yazdigi muayene sonucu bunu heyete gonderiyormus heyette buna benzer bir rapor yaziyormus.
Bnm anlamadigim ben ehliyetten once direk saglik raporu almak icin basvurdum.
Simdi ehliyet kursuna basvururken bi daha rapor isterlerse sikinti olacak. Tekrar ugrasmak zorunda kalacagiz.

balkesli

Üye
Üye
ehliyet için aile hekimine gidip sevk alacaksın aile hekiminin sevk ettiği doktorlara çıkacaksın buradan aldığın raporla il sağlık müdürlüğüne gideceksin onlar seni heyetin olacağı gün çağıracaklar orada heyete gireceksin bu heyet karar verecek nasıl bir araç kullanacağına hangi ek donanımlar olacağına bu aldığınız raporla ehliyet alamazsınız.

Tekerlekli Sandalye