2020 Yılı ÖTV İndirimli Araç Alma Limiti 303 Bin TL Oldu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba arkadaşlar her yıl güncellenen ve engellilerin kaç TL’ye kadar olan araçları ÖTV indirimiyle alacakları rakam 2020 yılı için belirlendi.

Buna engelli vatandaşlar fiyatı 303 bin 200 TL ye kadar olan araçları ÖTV indirimli alabilecekler.

HATIRLATMA: Geçtiğimizle yıllarda bir düzenleme yapılmış ve engelli araç alımında motor silindir hacmi kısıtlaması kaldırılarak motor cc oranları yerine fiyat getirilmişti.

27 Aralık 2019 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 30991 (2. Mükerrer)

TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL

TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 7)

MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;

a) (II/C/1.2.1) ve (II/C/1.3) bölümlerinin birinci paragraflarında yer alan “247.400 TL’nin” ibareleri “303.200 TL’nin” şeklinde,

b) (II/C/5.1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “247.400 TL’yi” ibaresi “303.200 TL’yi” şeklinde,

değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Bu Tebliğ 1/1/2020 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

gececi01

Üye
Üye
bu yasa üstünkörü yayınlanınca herkes araç peşine düşüyor sonra 2022 kesildi mahkeme araca engelli adına ipotek koydu satamıyorum naraları çıkıyor sayın halil bey sizce ?

ozanpasa

Üye
Üye
Halil bey 2020 engellilik ÖTV oranları belirlendi. Fakat hangi rakam a 1.45, hangisi 1.50 ve hangi rakama 1.60 oranında indirim yapılacak belli midir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=15642]ozanpasa[/MENTION] ÖTV indirim oranlarını hesaplayıp ekleyeceğim siteye.

ahmet34

Üye
Üye
adam arabayı alıyor 5 yıl sonra satıyor ve yuzde 50 kar yapmıs oluyor,daha sonra yıne sıfır alıyor ve 5 yıl sonra yıne satıyor
sonuc olarak 300 bın tl lık aracı alabılecek derecede kar yapıyor..bu bıraz lukse gırıyor gıbı oysa sıfır arabaların dusuk versıyonu su an 100 bın tl ıse donanımlısı hadı dıyelım 150 bın tlibu durumda ideal olan ust lımıt 150 bın tl olması daha ıyı olabılırdı...sanki.. :)

şevket 45

Üye
Üye
adam arabayı alıyor 5 yıl sonra satıyor ve yuzde 50 kar yapmıs oluyor,daha sonra yıne sıfır alıyor ve 5 yıl sonra yıne satıyor
sonuc olarak 300 bın tl lık aracı alabılecek derecede kar yapıyor..bu bıraz lukse gırıyor gıbı oysa sıfır arabaların dusuk versıyonu su an 100 bın tl ıse donanımlısı hadı dıyelım 150 bın tlibu durumda ideal olan ust lımıt 150 bın tl olması daha ıyı olabılırdı...sanki.. :)

İyide sen neden rahatsız oluyosunki ahmet bey kurallara uyğun ise ihtiyaçları neise engelli arkadaşlarımız ve aracı kullanan aileler dahil imkanı olan herkez en iyisine layık olmalıdır .kime zararı var benim yoksa imkanım !!olan neden alıp binmesin .sacma bir yaklaşım..

ahmet34

Üye
Üye
bunda rahatsız olma olayı yok,sadece ıhtıyaclarını karsılayan bırı yuksek rapor alırken yanında bırı olmadan yasayamayan bırının azcık daha dusuk rapor alma olayını soyledım
ama tabı hastahane ortamında kım neye gore rapor yazıyor bılemeyız.sanırım cumle anlamında kaymalar oluyor,herkesın algısı farklı

ahmet34

Üye
Üye
bazıları iyi durumda 1 yaşında pahalı arabası varken buna ragmen gıdıp 300 bın tl lık aracı 150 bın tl ye alıp..yani yatırım amaclı aldıgı net ortada
ama eskı arabası olup sıf yuzde 89 raporlu dıye yuzde 90 degıl dıye eskı arabaya mahkum olanda oluyor
onu demek ıstedım..kım ne yaparsa yapsın

gececi01

Üye
Üye
SADECE UYARI

alınan her araç ileride size bir takım sorunlar çıkarabilir %90 üzeri ZİHİNSEL engelli adına asla araç almayın o araç satılamıyor satılsa dahi parası bankada engelli adına bloke ediliyor kullanamıyorsunuz kendi paranızla rezil oluyorsunuz aşağıda vereceğim 8 ci maddenin b fıkrasını sosyal hizmetler tanımıyor

b) Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır. malesef öyle değil burası çok önemli kıvrak laflarla sydv sizin aracınızın gerçek fiyatını 12 ye bölüp aylık 9 bin tl geliriniz var diyor

%90 veya altındaki normal araç alacaklar ise

1-aracın ötv den muaf 120 de 1 değilde rayiç bedeli komple baz alınarak fiyatı aylık gelirinize dahil edilerek gelirinizi yüksek göstermekte
2-yeşil kart alamıyor
3-kömür ve nakdi yardım alamıyor
4-özel durumlardaki sosyal yardımlardan mesela virüs salgınından dolayı dağıtılacak 1000 tl den olabilirsiniz

peki kimler bir çok tuzaktan etkilenmeden araç alırsa daha iyi olur

1-maddi durumunuz geçinecek kadar iyi ise alın
2-sgk var ise alın
3-emekli iseniz alın
4-sosyal yardım yeşil kart odun kömür şeker balcana başvurmayacaksanız alın
5-ötv düştükten sonra 30 yada 40 bin tutan araçlar alın mebla gelirinizi yükseltmesin

ben eşimin trafik kazasında ölümü sonucu aldığım para ile zihinsel engelli kızımın adına araç aldım

1-rayiç bedeli baz alınarak 2500 tl den fazla görmediğim gelirim 7000 tl ye çıkarıldı
2-kömür alamıyorum
3-yeşilkart alamıyorum
4-kalp ilaçlarımı alamıyorum
5-sosyal yardımlardan faydalanamıyorum
6-%60 kalp hastasıyım güya 7000 tl gelirim varmış yeşilkart alamıyorum

kısacası tuzağa düştüm devlet bana ötv den muaf araç verdi ama karşılığını kat kat aldı bilginize

1-her ay 600 tl engelli maaşı alacaktım alamıyorum
2-her ay 500 tl lik ilacım var alamıyorum
3-sosyal yardımlardan mesela kömür nakti ve dğer yararlanamıyorum
4-araç tan dolayı 7000 tl ye yükseltilen gelirimden dolayı devletin gözü ve uyduları üzerimde hareket alanım daraldı

o yüzden dikkat size hak diye verilen ötv den muaf araç başınıza dert olabilir

leon3453

Üye
Üye
devlet yardımı saglık dahıl yardımı alıyorsanız araba falan ötv ındırıl almayın anında yardımları kesıyorlar bu engellıye verılen hak falan degıl engellıyı tuzaga dusurmek ben dustum sız dusmeyın

ahmet34

Üye
Üye
İyide sen neden rahatsız oluyosunki ahmet bey kurallara uyğun ise ihtiyaçları neise engelli arkadaşlarımız ve aracı kullanan aileler dahil imkanı olan herkez en iyisine layık olmalıdır .kime zararı var benim yoksa imkanım !!olan neden alıp binmesin .sacma bir yaklaşım..

yenıden muracat ettık ve bızı haklı buldular,size neden düşük rapor verdıler dıyerek duzenleme yaptılar
soyledıgım gıbı baskaları bır organ eksık dıye ve heryere normal ınsan gıbı gıdıp gezerken yuzde 90 uzerı rapor alabılıyorken,yatalak olana yuzden 90 dan az verılmesı zaten ılgınctı
bunu belırttım ve hemen neden rahatsız oluyorsun gıbı forumlardakı gıbı laf sokma yarısına gırmeye gerek yok

soyledıgım dogru cıktı dusuk rapor vermısler duzenlemeye gıttıler olması gereken buydu,yasınız buyurse soyledıklerımı anlarsınız..bundan sonra daha saygılı konusmayı öğrenirsiniz

anlamadan ınsanları bılmeden laf sokmaya gerek yok herkes ne yasıyor kımse bılemez,kım ne araba alıyorsa alıyor herkesın durumu kendıne özel kımseyı ılgılendırmez,sadece raporda sorun var gıbı gorunuyor dedık

baskası olsa doktorların verdıgı dusuk rapordan dolayı mahkemeye verır,ama ugrasmıcaz..bu durum rahatsız edıcımı evet

ıhtıyac verken eskı araba yenıleme hakkımız elımızden alınmıs olmus..rahatsız edıcımı evet rahatsız olduk,senın yazdıgında cok rahatsız edıcı

haydı ıyı gunler

Kral6363

Üye
Üye
Bence devlet her engelliye ihtiyaçı için bedava araba vermelidir çünkü engellilerin 2022 aylıkları dışında başka geliri olmayanlara bedava araba vermelidir şahsen ben başbakan olsaydım öyle bı kanun çıkartırdım

Merhaba arkadaşlar her yıl güncellenen ve engellilerin kaç TL’ye kadar olan araçları ÖTV indirimiyle alacakları rakam 2020 yılı için belirlendi.

Buna engelli vatandaşlar fiyatı 303 bin 200 TL ye kadar olan araçları ÖTV indirimli alabilecekler.

HATIRLATMA: Geçtiğimizle yıllarda bir düzenleme yapılmış ve engelli araç alımında motor silindir hacmi kısıtlaması kaldırılarak motor cc oranları yerine fiyat getirilmişti.

27 Aralık 2019 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 30991 (2. Mükerrer)

TEBLİĞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL

TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 7)

MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;

a) (II/C/1.2.1) ve (II/C/1.3) bölümlerinin birinci paragraflarında yer alan “247.400 TL’nin” ibareleri “303.200 TL’nin” şeklinde,

b) (II/C/5.1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “247.400 TL’yi” ibaresi “303.200 TL’yi” şeklinde,

değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Bu Tebliğ 1/1/2020 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.

Halil bey merhaba. Bir konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilirseniz.

28 yaşında %90 raporu olan zihinsel engelli kardeşim var. Kardeşim adına araç almak istiyorum. Vasisi babamdır. Babamın ve annemin bir emekliliği yoktur. Evde babam annem ve kardeşim yaşamaktAdırLar. Annem kardeşimden bakıcı maaşı almaktadır. Birde kardeşimin engelli aylığı vardır. Aynı zamanda babamda %40 raporu var buna istinaden engelli maaşı almaktadır. Ben aracı vasisi olduğu için babam adına araç almak istersek annenin ve babamın almış olduğu maaşlarda kesinti olurmu konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz.

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

şevket 45

Üye
Üye

Ahmet bey ben size bu yazınız la alakalı cevap verdim yazınızı bir gözden geçirin sonraki yazdıklarınızıda okudum ama karma karışık bir durum olmuş kimse hakettiyinin dışında bir rapor almış ise bunu insanların vicdanına bırakalım bunun takibide devletin yetkililerinin işi kimseyi de zan altında bırakmamak gerekir.verilen rapora itiraz etme hakkınız da var

ahmet34

Üye
Üye
bahsettıgım kısının zaten ıyı arabası ıkı evı vede cıft maası varken yanı ıhtıyac sahıbı degılken vede tek organdan dolayı yuzde 90 kusur rapor alıp normal ınsan gıbı gezerken

yanı asıl ıhtıyac sahıplerı alamazken,eskı araba tamır ettırıp cepınde para kalmazken

bahsettıgım kısı ıyı arabası varken ıhtıyacı yokken kendıne tanınan haktan faydalanıp 300 bın tl lık arabı alıp hatta full donanımlı paket alıp getırmıs durumda

yanı sonuc olarak bazı ınsanlar ıhtıyac ıcın almak ısteyıp alamazken bazıları ıse ıhtıyacı yokken para ıcın aldıgı ortada oluyor

sonra kıskandınmı zoruna gıttımı...forumu okuyanlar ne dedıgımı anlamıstır..bılmeden agzı olan konusuyor..burada cıddı sorunlar konusulur lak lak edılecek yer degıl

Tekerlekli Sandalye