2021 Yılı 2022 Engelli Maaşı Kişi Başı Düşen Gelir Sınırı ( Muhtaçlık sınırı )

mekansiz_yolcu35

Üye
Üye
selam arkadaşlar bir şey sorabilirmiyim 2022 maaşı alıyoruz ikamet ettimiz ilçeden başka ilçeye taşınırsak
yenidenmi başlarlar yoksa adresi bildirince devam edermi eve kontrole gelirlermi gelir testi yaparlarmı lütfen yazarmısınız rica etsem

septik

Editör
Editör
Evet malesef her ilçede farklı kaymakamlık alanına kısacası sydv alanına giriyorsunuz,

Yönetmelik diyorki engelli kişi bulunduğu sydv bölgesinden başka bir adrese geçmesi halinde maaş dondurulur.

Dondurmak anlamını yeni geçtiği adreste yeni bir araştırma ile yine şartları uygunsa kaldığı yerden maaşı devam ettiriyorlar.

ceya4

Üye
Üye
selam arkadaşlar bir şey sorabilirmiyim 2022 maaşı alıyoruz ikamet ettimiz ilçeden başka ilçeye taşınırsak
yenidenmi başlarlar yoksa adresi bildirince devam edermi eve kontrole gelirlermi gelir testi yaparlarmı lütfen yazarmısınız rica etsem
Adres değişikliği olduğunda yeniden başvurmanız gerekir Ben ağustos ayı başvurdum bana gelmediler
Ben engelli aylıgına 10 ağustos ta başvurdum 23 ağustos ta kabul edildi bu ay alırmıyım yoksa Ekim demi alırım

Doğan_ayd

Üye
Üye
[MENTION=1741]emir_t1[/MENTION]

Engelli kişinin yaşadığı hanede kimler kayıtlı ise sadece onların gelirleri birleştirilir. Farklı adreslerdeki kişilerin engellinin akrabaları olması veya engellinin yaşadığı hane bir akrabasının olması gelir krıterine eklenmez.

Son sorunuzu tam anlayamadım bekar evinde yaşayan kişi derken, o adresteki kayıtlı herkesin geliri hesaba eklenir, adres kayıdı engelli kişinin hanesinde değildir fakat o adreste beraber yaşanıyorsa sydv yıllık yaptığı sosyal incelemesinde tespit ederse riskli bir durumla karşılaşılabilir.
Merhaba benim 2022 engelli aylığı başvurum henüz sonuçlanmadı syvd vakfında bana heyet abimin adına bulunan adreste bulunan kardeşimin gelirini de senin bulunduğun hanenin gelirine ekliyorlar diye bilgi verildi bu doğru mu

Moderatörün son düzenlenenleri:

gezegen

Üye
Üye
Arkadaşlar ben Ordu'luyum Ordu'da bazı arkadaşlar e-devletde güncellendi diyor ama bende kayıt bulunamadı yazıyor bu normal mi?

septik

Editör
Editör

Doğan_ayd

Engelli kişinin 2022 maaşı başvurusu yaptığı adresteki herkesin gelirleri toplanır. Yine aynı adreste yaşayan kişi sayısına bölünür, 2021 yılı sonuna kadar kişi başı gelir 852 tl nı aşmıyorsa maaş bağlanır.

gezegen

Eğer 2022 engelli maaşından bahsediyorsanız maaşlar yattı.

ceya4

Üye
Üye
arkadaşlar ben engelli maaşına 10 agustosta başvurdum 23 nde kabul geldi maaşım ekim demi yatcak

septik

Editör
Editör

ceya4

Büyük ihtimalle ekim ayı ödeme gfünlerinde maaşınız yatar. E devlet üzerimdem takip etmeye devam edin.

serkan turan

Üye
Üye
2021 Yılı asgari ücreti net 2825 TL olarak belirlenmiştir.

2022 Engelli maaşlarını alma krıterlerden biride haneye giren tüm gelirler toplamının kişi başına düşen miktarıda asgari ücretin artışına bağlanmıştır, belirlenen net asgari ücretten (agi) asgari geçim indirimi olan 268 Tl düşülerek kalan miktarın 3/1 i ( muhtaçlık sınırı ) 2022 maaş almak için gereken rakamı belirliyor.

2825 TL net asgari ücret - 268 TL agi = 2557 TL / 3 = 852.57 Tl

2021 Yılı 2022 maaşı kişi başına düşen gelir sınırı 852, 57 TL olarak belirlenmiştir.

Hayırlı olsun.
Hayırlı olan ne 852.57krş mu bu devirde kim bu parayla yaşıyor gösterin bana %95 ağır özürlü çalışamaz raporuma rağmen 2022 engelli maaşım kesildi bu gelir kriteri saçmalığı yüzünden ne saçma bir kriter para vermemek için 50bin dereden su getittiriyor özürlü her bireyin ana yasal hakkıdır engelli maaşı almak anasına babasına veya kardeşlerine engellisine boyun büktürüp el açtırmak değildir devlet olmak 2023 yılında görüşmek üzere

Timsah

Üye
Üye
Engellilerin bu devlette hiç-bir hükmü yok bizimde raporumuz yüzde 99 tam bağımlı ama engelli maaşı kesildi gelir kirititeri yuzunden

Özkan Lale

Üye
Üye
Merhaba biz evde 2 kişiyiz evde bakım maaşı ve 2022 engelli maaşı alıyoruz muhtaçlık sınırını 852 tl olduğu için maaşlarımız kesilir mi yoksa bu muhtaçlık sınırı sadece maaş bağlarken mi hesaplanıyor?

septik

Editör
Editör

Özkan Lale

Muhtaçlık sınırı sadece maaş bağlanırken değil sürekli olarak geçerli, kısacası kişi başı her yıl asgari ücretin artışıyla değişen net asgari ücretin agi çıktıktan sonra kalan miktarın 3/1 olarak kabul edilen gelir krıterini aşmamasınız lazım.

Oturduğunuz ev kira değilse ki gelirlerrden sadece kira gideri düşülür. Sizin şuan gelir fazlanız var, kısacası 2022 engelli maaşınızın kesilmesi gerekirdi.

umut63

Üye
Üye
mrb benim annem engelli maaşı var ayda 1850 tl + economi destekten 950 tl aynı hadede 2 kişi yaşıyoruz gelir olarak engelli maaşının dışında gelir yok ben kendi adıma 15000 tl lik motorsiklet alsam annemin engeli maaşı kesilirmi bilgisi olan cevaplarsa sevinirim
@septik

Son düzenleme:

okatur

Üye
Üye
eğer ruhsatı annenizin üzerine yaparsanız tam bilmiyorum ama 15 bin tl nin 125 tl si gelire sayılır buda 1525 tl eder kişi başı ki buda maaşı etkilemez.1805 tl yi geçmediği sürece korkunuz olmasın....

septik

Editör
Editör
mrb benim annem engelli maaşı var ayda 1850 tl + economi destekten 950 tl aynı hadede 2 kişi yaşıyoruz gelir olarak engelli maaşının dışında gelir yok ben kendi adıma 15000 tl lik motorsiklet alsam annemin engeli maaşı kesilirmi bilgisi olan cevaplarsa sevinirim
@septik
Arkadaşımızın yazdığı gibi sydv na bildirmeniz halinde 120/ 1 i gelir sayılır buda 125 tl gelir sayılır. Motorsiklet de vergi indirimi olmadığı için artı bir gelir sağlanamaz dolayısı ile kendi adınıza alıp sydv na bildirmeseniz bile sorun çıkacağını zannetmem. Siz hafta içi mesai saatlerinde 144 dü arayarak durumu anlatın büyük ihtimalle sorun çıkmayacağı söylenecektir teyit etmiş olursunuz.

Tekerlekli Sandalye