2021 Yılı ÖTV İndirimli Araç Alma Limiti 330 Bin TL Olacak (Herkes CİMER e Yazmalı)

WhoKnown

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar her yıl güncellenen ve engellilerin kaç TL’ye kadar olan araçları ÖTV indirimiyle alacakları rakam 2021 yılı için aşağı yukarı belirlendi.

TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı için değerleme oranı % 9,11 olarak belirlendi.

Dolayısıyla her yıl bu değerleme oranı üzerinden bir artış ile belirlenen ÖTV indirimli araç alım limitide aksi bir durum söz konusu olmaz ise 303 bin 200 TL den 330 bin TL ye çıkartılacak gibi görünüyor.

Fakat bu artış hiçbirimizi memnun edecek türden bir değer olmayacaktır.

Aşağıdaki başvurumda da belirttiğim üzere Euro kurunun son bir sene içersinde %55 artış yaptığı, otomobil fiyatlarının %65 - 80 oranında arttığı bir dönemde muhtemel yapılacak % 9,11 lik limit artışı bizleri dahada mağdur edecektir.

Dolayısıyla lütfen bu konuda şikayetlerinizi CİMER e yazarak sesimizi duyurmaya çalışalım.

İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Cimer Başvurum:

“Kuruluşundan bu yana Akparti ye oy verip koşulsuz olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyen, %94 engelli raporu olan tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren biriyim.

Bu zamana kadar yapılan icraatlerden memnun kaldığımızı, desteklediğimizi ve her daim bizlere muhalif olanlarla sonuna kadar tartışıp gerek Ak partiyi gerekse Cumhurbaşkanımızı savunan biri olmuşumdur.

Son yıllarda ekonomik alanda özelliklede Dolar-Euro artışından dolayı vatandaş olarak hep zararda olduk.
Bu zamana kadar bankadaki paramı dahi Cumhurbaşkanımızın sözüne güvenerek hep Türk lirasında bırakıp bir kez bile döviz almadım.

Fakat bunun yanında Bakan Albayrak’ın ortaya koyduğu finansal tablolar ne piyasadaki ürün fiyatlarına ne de insanların sene sonunda alacakları zam ve ceplerine girecek paraya pozitif etkisi oldu.

Çünkü hepimiz çok iyi biliyoruz ki piyasadaki bir çok şey dolar ve euro ile fiyatlandığı için her geçen gün alım gücümüz azalıyor ve vatandaş olarak mağdur olmaya devam ediyoruz.

Lakin Kur ile ilgili bir aksiyon alınması şart görünüyor iken sürekli iyimser bir tablo çizilmesi, doların 8-10 ₺ olmasını çok beklersiniz yada dolarla mı maaşınızı alıyorsunuz gibi baside indirgenerek yapılan açıklamalar manşetlerden düşmüyor ve bizlerin yüzünü kızarttığı gibi, Ak Parti’ye olan güvenide azaltıyor.

Böyle bir giriş yaptıktan sonra şu maruzatımı bildirmek isterim.

Bugün açıklanan 2021 Yeniden Değerleme Oranı olan % 9,11 değerinin engelli bireylerin ÖTV siz araç alımlarında da uygulanacağı düşünüldüğünde 303 bin ₺ olan limit 330 bin ₺ ye artacak gibi görünüyor.

Bir çok otomobil markasının ithal edildiği ve fiyatlar da euro ya endeksli olduğu için bu kapsamda;
2020 Kasım ayından 2021 Kasım ayına euro kurunda ki artışın %55 olduğu ve
Aynı özelliklerde geçen seneki 258 bin ₺ olan otomobilin şu anki fiyatının %65 artışla 425 bin ₺ olduğu gerçekleri ortadayken (ÖTV düzenlemesinin etkiside var) yapılacak olan bu % 9,11 lik değerleme oranı, biz engelli bireyler için ciddi bir mağduriyet oluşturacaktır.

Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın alacağı bir kararnağme yada Meclisimizin yapacağı yasal bir düzenleme ile bu mağduriyetin ortadan giderileceğini umuyor ve arzu ediyoruz.

Gerekirse eski uygulamadaki gibi limitin açık olup 1600 cc motor kısıtlamasının getirilmesinin bile şu anki uygulamadan daha iyi olacağını düşünen bir çok engelli birey gibi bu talebimi ilgililere iletiyor ve tüm engelliler olarak desteğiniz ile yardımlarınızı rica ediyorum.

Teşekkürler. “

İsen Buga

Üye
Üye
450 bin olacak diye tahmin ediyorum. Enflazyona göre değil insiyatiflerine göre değerlendirirler. %50 ye kadar artırmaya yetkileri var. Tabii ki benim kişisel düşüncem bu: mevzuatta öyle deniyor.

gececi01

Üye
Üye
Zannımca ötv den muaf araç alanların yada almak isteyenlerin çoğu evde bakım engelli ve elektrik yardımı alan kişiler

Arkadaşlar şakamısınız evde bakım ve engelli maaşı alan bir insan muhtemelen 65 tl olan ONA yağını alamıyor maaş 3 gün sekteye uğradımı ev sahibi evi bastı naraları atılıyor elektriğim kesildi suyum kapandı deniliyor

ama 330 bin tl yi beğenmeyen var 450 bin üzerinden hesap yapan var

ENTERESAN

SAKIN OLAKİ KONU İLE ALAKALI CİMERE BİRŞEY YAZMAYIN

WhoKnown

Üye
Üye
Vermiş olduğun örnek dışında olan ÖTV den muaf araç alan birçok engelli vatandaş var.
Kaldı ki limit dediğin şey bir sınır.
Herkes en üst tavandan araç alacak diye bir şey yok.
Engellilik derecesine göre belirli oranlarda devletin tanıdığı bir hakkı, biz engelli bireylerin kendi bütçesi ve imkanları dahilinde kullanabilecek olmaları niye bu kadar rahatsız ediyor ki ?
Ayrıca 330 bin ₺ limitinin beğenilmemesi meselesinden ziyade ortada yapılan bir yanlışı dile getirmek ve devletin vermiş olduğu hakkın doğru bir şekilde hesaplanıp artış talebinde bulunmanın neresi yanlış ?
Bir de insanların hak arayışına saygıda bulunmayıp sakın ola ki CİMER e yazmayın diye bir tavır sergilemek ne kadar doğru ?

sesesasi

Üye
Üye
Merhaba
Yeni üye oldum.%60 engelli raporum var ve vergi indirimi için başvuruda bulundum.Eviss üzerinden başvurunun takip edilebileceği söyleniyor.Ancak ben bu siteden başvurumu takip etmek istediğimde hiçbir sonuç alamıyorum.Yardımcı olabilecek var mı acaba?

kozanteoman

Üye
Üye
Zannımca ötv den muaf araç alanların yada almak isteyenlerin çoğu evde bakım engelli ve elektrik yardımı alan kişiler

Arkadaşlar şakamısınız evde bakım ve engelli maaşı alan bir insan muhtemelen 65 tl olan ONA yağını alamıyor maaş 3 gün sekteye uğradımı ev sahibi evi bastı naraları atılıyor elektriğim kesildi suyum kapandı deniliyor

ENTERESAN

sen ne konuştuğunu biliyormusun acaba? sana ne insanlar belki aç kalcaklar yediklerinden içtiklerinden giydiklerinden kısacaklar ama yine de iyi bir araba almak istiyorlar. hem bu bir yatırım fırsatı engelliler için. siz engelli düşmanı birimisiniz acaba çok merak ediyorum??

kozanteoman

Üye
Üye
tamamen haksızlık. devlet takip edemiyor istismarı yönetemiyor böyle bir sınırlama getiriyor. iyi de bu pahalılıkta nasıl bir araba alacağız?

anonyme344134

Üye
Üye
Merhaba,

Üst limit oranlarından dahi işimize yarayacak bir araç alımı mümkün değil, ben aşağıdaki gibi CİMER e yazdım, talep ne kadar fazla olursa o kadar fazla dikkat çekeriz. Sizlerden ricam hep birlikte bildirimde bulunalım.

Engelli bir anneannemiz var. Kendisini bir nebze olsun rahat ettirebilmek için, devletimizin engelli vatandaşlarımıza engelsiz bireyler gibi eşit haklara erişiminin sağlanması için vermiş olduğu pozitif ayrıcalıklardan bir tanesi olan ÖTV siz araç alımından faydalandırmak istiyoruz.
Ancak gerek pandemi sürecinden gerekse yeniden ÖTV düzenlemesi ve döviz artışı sebebiyle araç fiyatları inanılmaz şekilde artış gösterdi.
Günlük işlerimizde rutin olarak yaptıklarımız engelli vatandaşlarımız için çok büyük mücadeleler içerebilmektedir. Engelli bireylerin en büyük yardımcılarından olan tekerlekli sandalye, sedye başta olmaz üzere bilimum araç-gereç, mama, kıyafet gibi eşyalarını taşımak için en azından SUV tarzı bir araca ihtiyaç duyulmaktadır.
Fakat üst limit dahil olmak üzere bu fiyat aralıklarında maalesef bu tarz bir araç alınamamaktadır. Burada talep ettiğimiz ekonomik bir çıkar sağlamaktan ziyade tüm engelli vatandaşlarımızın bir nebze daha rahat bir yaşam sürmeleridir.
2021 yılında engelli araç alımına ilişkin üst limitin yeniden değerleme oranı kadar artırılmasından ziyade mağduriyeti giderecek oranda artırılmasını tüm engelli vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi açısından yetkili ve ilgili tüm birimlerden talep ediyorum.

İsen Buga

Üye
Üye

ENTERESAN

Amacım sizi rencide etmek değil. Kuralları bilenler alır ve sıkıntı yaşamaz. 450 bine alırım 100 bine de alırım. elimdekini satıp daha iyisi almayı da planlıyorum.

silici199610

Üye
Üye
zannımca ötv den muaf araç alanların yada almak isteyenlerin çoğu evde bakım engelli ve elektrik yardımı alan kişiler

arkadaşlar şakamısınız evde bakım ve engelli maaşı alan bir insan muhtemelen 65 tl olan ona yağını alamıyor maaş 3 gün sekteye uğradımı ev sahibi evi bastı naraları atılıyor elektriğim kesildi suyum kapandı deniliyor

enteresan

sakin olaki konu ile alakali cimere birşey yazmayin

kimsin sen ya hayirdir sakin ola birşey yazmayin demiş birde değişik tipine .... Kafami buluyorsun her engelli senin gibi fakir olmak zorunda mi ben orta gelire sahip biriyim raporla 500 binlik araç alacak param var bundan sanane be değişik boş tantana yapiyorsun şaban herkes senin gibi fakir ve vasifsiz sandin herhalde allahin din... Kafana senin harbi sinirimi bozdu bu m... Sağda solda böyle cahil gereksiz vasifsiz insanlar var her yerde görüyorum bunlari iyice canimi sikmaya başladiniz bi soyunuz sopunuz tükenmedi allahin bel...

Mustafa Koçak

Üye
Üye
Arkadaşlar, benim engelli bir kızım var, engelli denildiğinde sadece fiziksel engelliler akla geliyor özellikle araç alımında. Engellilere ÖTV indirimi konusunda tanınan indirim devletimizin bize verdiği bir haktır. Cumhurbaşkanımız bu konuda hassas olduğunu , konuyu öğrendiğinde en doğru adımı atacağımdan hiç şüphem yok. Kötü niyetli insanlara yönelik tedbir alalım derken, doğuştan ve sonradan engelli olan insanlar yeni düzenleme ile maalesef mağdur olmuştur. ( özellikle yatalak yaşlılarımızın durumu kullanılarak alınan araçlardan sonra yeni yasa oluşturuldu, keşke yasa yapıcılarımız doğuştan engellileri önceki kapsama alarak yada 65 yaş sınırı koyarak yapsalardı, gerçek engelliler mağduriyet yalamazdı) Bir engelli yada ailesi araç aldığında aracı para ihtiyacı bile olsa 5 yıl içinde satamaz, engelliler ve aileleri maddi durumu ne olursa olsun normal bir kişinin güncel hayatta harcadığından daha fazla gideri var, engellilerin çoğunun alacağı araç otomatik vites mümkünse dizel olmalı, hele tekerlekli sandalye taşıyorsanız bagajın büyük olması gerekiyor, parası olsa dahil 5 yıl aracı satamadığından sağlam ve 5 yıl sonra değer kaybı arz olacak araç seçmeleri gerekiyor. Keşke 1600 Cc ye kadar sınırlı önceki yasa uygulansa iyi olacaktır. Yukarıdaki gündemi açan arkadaşın yazısından alıntı yaparak destekleyin, orada katılmadığınız düşünceleri de almayın. Amacımız engelli Araç alım bedel oranın %50 arttırılması olmalı.
Saygılarımla,

sekobaba

Üye
Üye
bence her engelli tepkisini göstermeli tekerlekli sandalyeyi koyacak büyük bağajlı araba bulmak imkansız o fiyatlara en azından 400 bin tl olmalı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ötv İndirimli Araç Almak İsteyen Herkese Merhaba,

Engelliler ve engelli yakınları olanlar için Araç alımı kesinlikle zorunlu bir ihtiyaçtır. Sağlıklı bireyler için bile taşıt sahibi olabilmenin lüks değil zaruri bir ihtiyaç olduğu düşünülürse bir araca sahip olmanın engelliler adına ne kadar değerli olduğunu belirtmek isterim.

Aracım yok, araç sahibi değilim he olmayı ister miydim onu da bilmiyorum çünkü hiç düşünmedim hem yaşadığım ilin trafik koşulları hem de sanırım park sorunu yüzünden olsa gerek araç benim için en çok metro, metrobüs ve taksiden ibaret ama aslında gerçeği söylemek gerekirse tüm toplu taşıma araçlarına rahatlıkla binebiliyorum çok şükür...

Benim en çok takıldığım konu şu tabii ki ötv indirimini engelliler lehine desteklerim ama aslında olması gereken araç fiyatlarında indirim sağlanması olmalı! Bana göre her engellinin /yakınının mutlaka araç sahibi olması desteklenmeli yani devlet bunu lüks bir tüketim malzemesi görmekten ziyade tıpkı barınma ihtiyacı gibi yaşamsal gereklilik olarak görmeli. Ötv indiriminden % 100 faydalanılmalı ve engelli raporu olan sürücü yada yakınının en uygun fiyatlarla araç sahibi olmasına çalışılmalı!!!

Bu konuda bir çalışma olduğunu sanmıyorum ama gönlüm istiyor ki ülkemizde engel grubuna bir şekilde dahil olan herkes (engellinin kendisi yada ailesinden biri) bütçesine uygun satınalabileceği bir araca ve mümkünse sırf bu amaçlı piyasaya sürülmüş sıfır araçlara sahip olabilmeli...

Siyaset dünyasından biri olsaydım seçim kampanyamda kesinlikle bu tür bir girişim başlatarak engellilerin tüm oylarını toplardım heralde :) ama amaç gerçekten bunu gerçekleştirmek üzerine çalışmak olmalı!

Bu ülkede sıfır araç sahibi olmayı en fazla kim hakkediyor derseniz kesinlikle bir şekilde engellenenler derdim :(

Her engelli bireyin engellerini ortadan kaldıracak, yaşamını kolaylaştıracak, ulaşımını sağlayabileceği bir araca sahip olabilmesi dileğimle,

sekobaba

Üye
Üye
ölmeye yakın annesine babasına engelli raporu alıp bu kanunu kullananlarda utanmalı gerçekten engelli ile yaşlılık olayı ayrılmalı artık!

Tekerlekli Sandalye