2021 Yılında ÖTV indirimli araç alma üst limiti 330 bin TL oldu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
29 Aralık 2020 SALI günü yayınlanan tebliğe göre 2021 Yılında ÖTV indirimli engelli aracı almanın üst limiti 330.800 TL olmuştur.
İlgili tebliğin tam metni:

TEBLİĞ
Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:
ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL
TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR
TEBLİĞ (SERİ NO: 8)
MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin;
a) (II/C/1.2.1) ve (II/C/1.3) bölümlerinin birinci paragraflarında yer alan “303.200 TL’nin” ibareleri “330.800 TL’nin” şeklinde,
b) (II/C/5.1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “303.200 TL’yi” ibaresi “330.800 TL’yi” şeklinde, değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Bu Tebliğ 1/1/2021 tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201229M1-2.htm

Herkese geçmiş olsun. Bu fiyata göre sıfır araç alma seçeneği oldukca kısıtlı. Heleki otomobil fiyatlarının tavan yaptığı bu dönemde.

şevket 45

Üye
Üye
29 Aralık 2020 SALI günü yayınlanan tebliğe göre 2021 Yılında ÖTV indirimli engelli aracı almanın üst limiti 330.800 TL olmuştur.

Herkese geçmiş olsun. Bu fiyata göre sıfır araç alma seçeneği oldukca kısıtlı. Heleki otomobil fiyatlarının tavan yaptığı bu dönemde.

5 yıl önce ÖTV'siz fiyatı105 bin TL olan bir aracın bugünkü fiyatıbir alt paketi olmasına rağmen 2020 yılı fiyatı 447. bin lira şimdi 2021 yılı model fiyatları açıklanacak Ocak ayı içinde aynı donanım 2021 fiyatı en az 470 bin liradan aşağı olacağını sanmıyorum şimdi gerçek anlamında bu donanımlara ihtiyaç olan engelli bireylerin ekonomik anlamında durumları müsaittir veya değildir o ayrı bir tartışma ama parası olanların ihtiyacı olanların da %50 civarında enflasyon farkı satın alma kısıtlaması mağduriyetleri de ortada

sekobaba

Üye
Üye
bence herkes tepkinisini göstermeli en azından 400 bin tl olmalı

Bynewlife47

Üye
Üye
Mrb arkadaslar. Soyle kisa ve net bi sorum olucak. Oglum engelli rapor 95. Adina engelli araci var. Bakici annesi .

Soru su. Hanimin annesi 2 sene once vefat etti ve oglu annesi uzerine arac almisti otv siz. Simdi annesi vefat ettigi icin arac mirascilari adina kayitli gorunuyor. Gecen gun tablet icin basvuru yapti hanim .ustunuzde arac var die kabul gorulmedi. Ben izmirde yasiyorum arac mardinde oglu kullaniyor. Ve zaten bizim diil. Oglunu arayip ustumuzden alin araci dedik. Alirsam otvsini vermek durumunda kalicam dedi . Bu hakketen boylemidir. Varmi baska yolu cunku maasimizida kesebilirler. Sebepsiz yere. Tskler

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bynewlife47

Üye
Üye

Mrb arkadaslar. Soyle kisa ve net bi sorum olucak. Oglum engelli rapor 95. Adina engelli araci var. Bakici annesi .

Soru su. Hanimin annesi 2 sene once vefat etti ve oglu annesi uzerine arac almisti otv siz. Simdi annesi vefat ettigi icin arac mirascilari adina kayitli gorunuyor. Gecen gun tablet icin basvuru yapti hanim .ustunuzde arac var die kabul gorulmedi. Ben izmirde yasiyorum arac mardinde oglu kullaniyor. Ve zaten bizim diil. Oglunu arayip ustumuzden alin araci dedik. Alirsam otvsini vermek durumunda kalicam dedi . Bu hakketen boylemidir. Varmi baska yolu cunku maasimizida kesebilirler. Sebepsiz yere. Tskler

ÖTV09

Üye
Üye

eşinizin hissesi kadar ötv nin eşinizin kardeşi tarafından ödenmesi gerekir

ahmet34

Üye
Üye
arkadaşlar soyle bır durum var,mesela bızım bır komsu yuzde 90 uzerı raporu var nedenı bır organ eksıklıgı vede normal bır sekılde herseyını yapabılıyor yurume gezme oturma yemek yeme vs,yanı yardımcı bulmasına gerek yok,yanı sonuc olarak maddı durumlarıda ıyı evde uc kısı ve uc maas vs..bu kısı sanırım engellıye bakıcı maası almıyor,sadece otv ındırımlı arac aldı 300 bın tl lık aracı 180 bın tl mı neydı ıste oyle aldı
ama bu kısıye engelı bakım aylıgı baglanmadı dıye bılıyorum

evdekı engellı yatalak ıse ve yuzde 90 uzerı ıse otv ındırımlı arac uzerıne alsa bıle,bunun dısında sosyal kuruma bas vurup,ev gelırı dusuk ıse
engellıye bakan kısıye maas baglanma sartı uygun olsa bıle,kuruma gıdınce detaylı soruya tutuyorlar,eskı aracı kaca sattın kac ekledık,parayı nasıld enklestırdın,pıyasadakı en ucuz sıfır aracımı aldın gıbı detaylı sorup yazıyorlar,her ne kadar maas almaya hakkın sartlar uysa bıle
aracı alırken eklenen parayı nasıl buldun denklestırdın vs...

soylemek ıstedıgım sey yatalak engellı otv ındırımlı arac alsa bıle,bılmıyorum ama bakıcı maas baglanırken zorluk olurmu dıye aklıma takılıyor
arac alma ısı ayrı,sosyal yardım parası almak ayrı,ıkısı bırden olunca detaylı sorguluyorlar..buna dıkkat edın..gıdıp 330 luk arac alıp
bıde ustune sosyal yardım lazım dersenız belkı sorun olur...cunku sosyal yardım alanlar genellıkle durumu ıyı olmayan kısıler oluyor
sadece bunu goz onunde bulundurmak arastırmak lazım,krıtık durum olusabılır 150 bın tl lık arac almak ayrı 330 luk arac almak ayrı bıde ustune sosyal yardım ıstemek ayrı...sadece dusuncelerı olanları yazdım gerısı arastırması sıze kalmıs

Yusufmuhammed

Üye
Üye
Arkadaşlar benim iki çocuğum var ikiside engellidir ikiside bakıcı ve 2022 maaş alıyorlar araba alsam maaş kesilirmi kesilirse hangisi kesilir bilgi olan varsa yazarsa sevinirim tşkler

ahmet34

Üye
Üye
arkadaslar bugun otoparkta bır komsumuz saga sola sevıncten kosuyordu,onunla konustum..arabası eskıydı satmıs,hatta o bana otv ındırımını sordu bende bayiye gıdın onlar yardımcı olur dedım..
gıtmıs sıfır otv ındırımlı arac almıs...kolunu gosterdı dırsek kısım şişmiş platinli,yuzde 14 rapor cıkmıs sol kol dırsek kısım duzgun degıl

330 luk aracı 180 e almıs..dedımkı ötv ındırım yuzde 90 engellıler gıbımı dedım,aynı ındırım dedı

sol kol tertıbatlı ve otomatık vıtes sartı koymuslar kendı kullanacak

benım anlamadıgım yuruyemeyen aferdersınız esya gıbı tasınan yuzde 89 engellıye otv ındırım yok ama sadece sol dırsek şiş platın dıye 120 bın tl ındırım var,neymıs kendı kullanacakmıs

herkese faydalı olsun eyvallah ona laf yok ama ıhtıyacı olanların hepsıne yardımcı olsunlar,duzenleme gerekıyor

ahmet34

Üye
Üye
ınternette net bır yazı yokmu,kolu ayagı yuzde 15 olan,yuzde 40 olan,yuzde 60 oranında hasarlı olanlardakı ındırımler
tertıbat ve otomatık vıtes olayı tamam
bu engel derecesıne bakmaksızın,330 luk arac 180 bın tl mı...cunku yatalak yuzde 90 larda oyle

İsen Buga

Üye
Üye
ınternette net bır yazı yokmu,kolu ayagı yuzde 15 olan,yuzde 40 olan,yuzde 60 oranında hasarlı olanlardakı ındırımler
tertıbat ve otomatık vıtes olayı tamam
bu engel derecesıne bakmaksızın,330 luk arac 180 bın tl mı...cunku yatalak yuzde 90 larda oyle
cevaplanmıştır sorununuz... okuyabilirsiniz.

ahmet34

Üye
Üye
bayı danısmanla konustum...ayrıca sagol
Otv ındırım uc sekılde oluyor,bırıncısı zıhın engellı olursa yerıne başkası kullanırsa o zaman yüzde 90 ustu sartı koyuyorlar,ıkıncısı yatalak olursa yerıne başkası kullanırsa o zamanda yüzde 90 ustu sartı koşuyorlar,ucuncusu ortapedık engellı kendı kullananlar oluyor

Yüzde 90 ustu raporu olan kışı araç bayı danışmana gıdınce rapor yeterlı hastane onay vs herseyı kendılerı yapıyor

Kendı kullanacak olan kışı ıse,danışmana soruldu dedıkı yüzde 4 orana bıle araç vermıs

otv ındırımı hepsınde aynı dedı 330 lımıtı 185 e verıyor,yüzde 4 raporluyada aynı dedı

engelı olan kullanıcı,hastahane rapor ardına h sınıfı ehlıyet alıp,h nın arkasına yazılan tertıbata gore alıyormuş,kımısı mesela sol ayak sorun ıse ona otomatık vıtes verıp,tertıbat koymadan otomatık vıtes verıyorlarmıs,kımısıne tertıbatsız duz araç bıle vermısler,kolda sorun olana kol tertıbatlı verıyorlarmıs

sol dırsek sıs platınlı yüzde 14 olana mesela sol kol tertıbatlı verıyorlarmıs

danışman kredı olarak,48 ay toplam 110 bın kredı dedı aylık 3800 odeme dedı,kredı verıyor cıkıyormus

Yalnız Kartal

Üye
Üye
Arkadaşlar ben kardeşimin bakıcısıyım kardeşim %95 ağır engelli bakım parasıda alıyor fakat benden ayrı olan oğlum evli kendisi kendisine ötvsiz araç almak istiyor alabilir mi birde bakım maaşı kesilir mi

ahmet34

Üye
Üye
araci kendi kullanlar yuzde 3 rapor ile azcik eli ayagi aksayanlar 330 bin lik araci 185 e aldi
yada yuzde 90 engellilerin yakini akrabasi kullanabildigi icin..akraba uzerine aliyor
ama yuzde 89 luk yatalaklar alamiyor
her engelliye en dusuk piyasada 150 bin lik araci versinler madem

ahmet34

Üye
Üye
bir defa alan kişiye ıkıncı kez ötv ındırım yapılmıyor dıye soyluyorlar yanı aracı kendı kullanan engellıler oyle demıstı ne kadar dogru bılmem
5 sene sonra yıne alamadık demıslerdı basına gelen varsa yazarsa ı olur

İsen Buga

Üye
Üye
bir defa alan kişiye ıkıncı kez ötv ındırım yapılmıyor dıye soyluyorlar yanı aracı kendı kullanan engellıler oyle demıstı ne kadar dogru bılmem
5 sene sonra yıne alamadık demıslerdı basına gelen varsa yazarsa ı olur
eksik bilgilendirme olabilir.
Engelliye her 5 sene dolumunda üzerindeki hak muafiyeti kaldırırsa; Bazen kaldırmayı unutulur başvuru yapıp kaldırırsa; üzerindeni araçı engelli aracından düşerse (dikkat çekerim satarsa demedim) yeniden alabiliyor.

ahmet34

Üye
Üye
yüzde 3 engellı koldan sorunu olana bile bayi 330 luk aracı 180 e verırken
yuzde 85 engellı olana arac verılmıyor
neymıs tek farkı engellı kendı kullanırsa yuzde 3 olsada ındırımlı arac alıyor
pekı yuzde 85 olan hastahaneye ona arac lazım degılmı....bu hatayı acilen düzeltmeleri lazım

her engellıye arac verılmesı lazım.eger zarar edılecek ise o zaman 330 luk aracı 180 e degılde herkese en dusuk model arac sıfır olan verılır
devletın otv kaybı 150 bın tl degılde 50 bın tl olur
yetınmeyen farkı cebınden oder

bunu devlete bıldırıp duzelttırmek lazım,yuzde 85 kendı arac kullanamayan engellıler madur olup arac alamazken ve hastahaneye gıdemez taksı ıle ugrasırken
koldan yuzde 3 olanlar her 5 senedebır 150 bın tl parayı bankaya atıyor

devlet nasıl boyle hata yapabılır dusunmedılermı

ahmet34

Üye
Üye
şu sorunun cevabını kımse veremıyor

yuzde 89 engellı yatalak olana otv ındırımlı arac verılmıyor,bu kişiyı 2 kısının tasıması ve taksı tutup araca bındırmesı sart,taksıye verılen para oldukca fazla,ama böbregı olmayan kısı yuruyebılıyorken veya elınde bukulme sorunu olan kısıye topuzlu dıreksıyon verılırken,kısı kendı kullanacaksa yuzde 3 raporla bıle otv ındırım arac alırken
neden yatalak 89 olana otv ındırım arac verılmıyor...bu sorunun cevabını ne verebılen var nede kanunu duzelten var

ahmet34

Üye
Üye
burayada yazayım edıt

sadece elı azcık bukuk olup yuzde 3 ıle otv sız arac alan varken,yanı yuruyerek otobusle hastahaneye gıdebılcek olan kısı alabılıyorken
beden olarak oldugu yere yıgılmıs olan kısıye otv sız arac verılmemesı sacma gelıyor
sonucta kendı kullansın yada baskası kullansın sonucta hasta olan kısının naklı gerekır...yanı demek ıstedıgım yasanın duzenlenmesı gerekır mantıga ters sankı...neyse sagol
bu durumda yuruyebılene otv sız arac ama yurumeyene otvlı arac durumu oluyor

Tekerlekli Sandalye