2022 (3 aylık) maaş ve sigortam kesidi.

leon3453

Üye
Üye
Arkadaşlar 31.08.2018 itibariyle 3 aylık maas ile sigortam kesildi Gerekçede tahminim eve giren babamın 1.600 tl emekli maaşı 3 kişi yaşıyoruz çalışanda yok sizce bu kesinti mantıklı mı hadi maaşı kestinde benım hastane ılac paralarımı karsılayan sıgartamı nasıl kesersın zaten sırf ayda 300 400 tl benım ılac param bu 1.600 tl hangısıne yeter sızce (kira,su,elektrk,dogalgaz,gıda 2 kişi ve yuzde 92 engellı olan benım ozel ıhtıyaclarımda cabası bu nasıl bı mantıktır LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN NE YAPMAMA GEREKTİĞİNİ SÖYLEYİN TEŞEKKÜRLER

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20903]leon3453[/MENTION]

Eve giren bütün gelir evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 483 tl aşarsa 2022 maaşı kesilir.
1600/3= 533 Sizin kişi başı düşen miktarınız.

Söylediklerinizde haklısınız fakat belli kurallar var yönetmelik var ve yönetmelikte derki 483 tl aşılırsa maaş kesilir. Bildiğim kadarıyla giderleriniz içinde sadece kirada oturuyorsanız kira bedeli gelirden düşülür. Ayrıca anlamadığım bir noktada var sigortam ve 2022 maaşım kesildi diyorsunuz. Sigortalı olan biri nasıl 2022 maaşı alabiliyor bunu anlayamadım.

leon3453

Üye
Üye
sigortamdan kastım 2022 sigortası yani yeşil kart sigortası ayrı bir sigorta değil yani. Peki kira giderini belirtmek için nereye başvumam gerekiyor?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Anladım şimdi benimde kafam karıştı bir an sigortam kesildi deyince

Vakfa giderek hanenin toplam gelirinden emsal kira bedelini düşüp düşmediklerini sorun. Eger düşmedilerse Yönetmelikteki bu maddeyi hatırlatın bence Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar birinci fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.)

leon3453

Üye
Üye
Vakfa gidin derken tam olarak neresi olduğunu söylermisiniz vede emsal kira bedelini nasıl nereden alıcam tesekkurler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sosyal yardımlaşma vakfı (SYDV) 2022 maaşlarıyla bu vakıf ilgilenmektedir bağlı olduğunuz vakfa gitmelisiniz. Ayrıca bildiğim kadarıyla emsal kira bedeli belediye tarafından belirleniyor diye biliyorum ama çok emin değilim. Bu konuda net bilgi sahibi olan arkadaşlar lütfen bilginizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.

leon3453

Üye
Üye
Peki ben 40 yaşındayım yuzde 92 engellıyım babamın emekliği üzerinden hastane ve ilaç masraflrım için sigorta olabilir miyim ?

septik

Editör
Editör
[MENTION=20903]leon3453[/MENTION]

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları (sydv) il merkezde ikamet ediyorsanız valilik binalarında, ilçelerde ikamet ediyorsanız kaymakamlık binalarında bulunmaktadır.

Gülümse hanımında belirttiği gibi oturduğunuz ev kira ise belediyeden emsal kira bedelini öğrenebilir,gelirinizden düşülmesini sağlayabilirsiniz, bu durumda 2022 engelli maaşınız büyük ihtimalle tekrar bağlanabilir.

2022 Maaşından yararlanamıyorsanız bile sgk ya giderek gelir testi yaptırın sizin durumunuzda babanızın emekli maaşı 1600 tl dışında bir geliriniz yoksa bu gelir aynı adreste 3 kişi yaşadığınız için 3 e bölünür ve kişi başı 533 tl gelir çıkar. Gelir testinden bu rakama göre GO çıkar yani brüt asgari ücretin 3/1 den az gelir ve kişi başına düşen 676,49 tl nin altında gelir elde edenlerin primi devlet tarafından ödenir. Böylelikle ilaç ve tedavi giderleriniz devlet tarafından karşılanır.

caresi

Üye
Üye
bu yasanın değişmesi icin ne yapmmaız gerekiyor arkaaslar? herkes magdur boyle sacma iş mi olur 483 lira ile kim nasıl gecinir? ben cimere yazdım twitterdan gazetecilere mail gönderim daha ne yapabilirim bilemedim

leon3453

Üye
Üye
çok teşekkürler hocam
sizede [MENTION=38]Gulumse[/MENTION]_hayata

samettt

Üye
Üye
Arkadaşlar 31.08.2018 itibariyle 3 aylık maas ile sigortam kesildi Gerekçede tahminim eve giren babamın 1.600 tl emekli maaşı 3 kişi yaşıyoruz çalışanda yok sizce bu kesinti mantıklı mı hadi maaşı kestinde benım hastane ılac paralarımı karsılayan sıgartamı nasıl kesersın zaten sırf ayda 300 400 tl benım ılac param bu 1.600 tl hangısıne yeter sızce (kira,su,elektrk,dogalgaz,gıda 2 kişi ve yuzde 92 engellı olan benım ozel ıhtıyaclarımda cabası bu nasıl bı mantıktır LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN NE YAPMAMA GEREKTİĞİNİ SÖYLEYİN TEŞEKKÜRLER
Sosyal yardimlasma basvuru yapın nakti yardim yapacaksin

Sent from my SM-J530F using Engelliler.gen.tr mobile app

Tekerlekli Sandalye