2022 aylığı alanlar, 1.1.2012 tarihinden itibaren GSS kapsamına alındılar

Kalem

Üye
Üye
2022 sayılı Kanun kapsamında yaşlı, özürlü, muhtaç ve 18 yaşından küçük özürlülerin muayene ve tedavisi ile ilgili Yönetmelik şöyle der:
“Muayene ve tedavi
MADDE 24 – (1) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) ve (d)bendlerine göre aylık veya aylık farkı ödenenler hariç, kendilerine aylıkbağlananlar ile 2 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki 18 yaşındanküçük özürlülerin sağlık giderleri, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı SosyalSigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının(c) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında karşılanır.”

2022 ile ilgili Yönetmelik geçici 4. Maddesi hükmünce ise:

“Muayene ve tedavide geçiş süreci
GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 24 üncü madde uyarınca sağlanacakmuayene ve tedavi işlemlerine ilişkin olarak, 18/6/1992 tarihli ve 3816 sayılıÖdeme Gücü Olmayan Vatandaşların Tedavi Giderlerinin Yeşil Kart VerilerekDevlet Tarafından Karşılanması Hakkında Kanun kapsamında sağlık yardımı yapılankişilerin Kurum tarafından devralınacağı tarihe kadar haklarında 31/5/2006tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60ıncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin(3) numaralı alt bendi hükümleri uygulanmaz. Bu süre içerisinde haklarında 3816sayılı Kanun ve ilgili diğer mevzuat hükümleri uygulanmaya devam edilir.”

2022 aylığı alan kişilerin muayene ve sağlık giderleri Kurum tarafından devralındığı 1.1.2012 tarihine kadar yeşil kartla karşılanıyordu. Artık bu bahsedilen kişileri 1.1.2012 tarihinde Kurum devraldığı için artık muayene ve tedavi giderleri yukarıdaki ilgili Yönetmelik 24.maddeye göre karşılanacaktır.
2022 alan kişiler, 2022 aylık hak sahipliği devam ettiği sürece 5510 Sayılı Kanun 60/1-c bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında GSS’lı sayılacaktır.
Bu kapsamdaki GSS'lı sayılan kişiler yani 2022 aylığı alan kişiler gelir testine tabi tutulmayacaktır.
GSS tescili konusunda sorun yaşayan arkadaşlar bağlı bulundukları SGK merkezine giderek müracaat edebilirler. Bu müracaat sırasında gelir testine tabi tutulmayacaksınız. Tutulamazsınız zaten.

Sizler 2022 aylıgını aldığınız için bu haktan yararlanıyorsunuz zaten. Ama aylık hakkını kaybettiğiniz andan itibaren bu kapsamdan da çıkarsınız.

Gelir testine gerek yok. Çünkü zaten muhtaç bulunduğunuz için 2022 aylıgı alıyorsunuz ve zaten 2022 ile ilgili Yönetmelik kapsamında muhtaçlığınız sorgulanıyor. Bu yüzden gerek duyulmuyor gelir testine.

Otamatikman GSS sayılıyorsunuz şu an. Tekrar ediyorum şu aşamada baya karışıklıklar olduğu için sorun yaşayan olursa bağlı olduğunuz SGK merkezine başvurarak muracatta bulunabilirsiniz. Gelir testine tabi tutulmadan tesciliniz yapılacaktır. Buna da gerek yok aslında.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Halen yeşil kartlı olan ve vizesi bitmeyen vatandaşlar yeşil kart vizeleri doluncaya kadar yeşil kartlarını kullanmaya devam edecekleri yönünde bir bilgi okumuştum. Bu yazılanları okuyunca merak ettim. Acaba tüm 2022 maaşı alanlar (yeşil kart vizeleri bitsin yada bitmesin) direk GSS kapsamınamı alınmış oldu şimdi?

AZAD21

Üye
Üye
ben 2022 den maaş alıyorum peki ben şu an yeşil kartlıyım benim vize tarihimin bitimine 3 ay var? benim eşim ve 2 çocuğum bu haktan yararlanacakmı veya onların sağlık güvencesi ne olacak eğer sadece bu GSS TEK BENMİ YARARLANACAĞIM BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sanırım yeşil kart vizesi bitene kadar kullanılacak bittikten sonra 2022 maaşı alanlar gss'den yararlanacaklar.

AZAD21

Üye
Üye
peki benim eşim ve 2 çocuğumda yararlanacakmı???

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet zaten hem sizin hemde ailenizin geliri baz alınıyor ama onların ki sanıyorum otomatik olarak geçmez onlar vize bitince başvurup gelir tespiti yapması gerekecek ama siz viezayle ugraşmayacaksınız yani gelir tespitine girmeyeceksiniz.

AZAD21

Üye
Üye
benim yeşil kartımın vizesi bitse tekrar vize yapmayacağım sanırım elimde yeşil kart karnesiylenmi her hangi bir sağlık kuruluşuna tedavi amaçlı gidecem yoksa bendeki özürlü kimlik kartıylanmı???????yoksa kimliğimde herhangi hastanede tc kimliğimle GSS Lİ OLDUĞUM BELİ EDECEK?????????

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet sadece tc numaranızı gösteren kimlik geçerli olacaktır.

melek06

Üye
Üye
meraba benim babam 2022 sayılı kanuna göre bakım maaşı alıyorum yeşil kartın vizesi doldugu için muayene olamadı işlemlerde uzun sürmesinden ve bu aradada babam rahat sızlıgı ilerledigi için eşimin sgk sına geçirmiştik babamda şimdi bu genel saglık sigortasından yararlana bilecekmi ve ben babama bu 3 ayda bir alınan engelli maşına müracat etsem alabilirmiyim ve nereye müracat etmem lazım

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 maaşı için malmüdürlüklerine müracat edeceksiniz evdeki bütün gelirleri toplayıp giderlerden çıkarttığınızda evdeki kişi sayısına bölünce 100 lirayı geçmemesi gerekiyor durum böyleyse maaşı alabilirsiniz. Bu hesaplamaya evde bakım maaşını dahil etmeyeceksiniz.
Şuan babanın zaten eşinizden yararlanıyorsa ondan devam eder onun gss'ye geçmesi gerekmez aynen devam edebilir.

Tekerlekli Sandalye