2022 başvuru

esertozun

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar .
Yüzde 50 engel raporum var ve 10 gün önce ameliyat olacağım için sadece yeşil kart çıkarabildim Antalya'da (sadece yeşil kart 2022 değil ) 15,20 gün içerisinde kalpten ameliyat olacağım.
İkametimi değiştirip, (şuan ikametim Antalya'da ,ikametimi almayı düşündüğüm yer Ankara ) kız kardeşimin yanında ameliyat olmayı düşünüyorum.
1- İkamet değişikliğinde (şehir değişikliğinde ) yeşil kart iptal olur mu ?
2- Benim kendi üzerime hiç bir gelirim yok ama kız kardeşimin ailecek geliri var . Bu durumda ameliyat olmadan 2022 aylığına başvurmak istiyorum. Ama kız kardeşimin geliri dikkate alınır mı yoksa sadece benim gelirime mi bakarlar bilmiyorum . Sizce böyle bir durumda sonuç ne olur ? 2022 çıkar mı ?

septik

Editör
Editör
[MENTION=25052]esertozun[/MENTION]

Merhaba, çok geçmiş olsun Allah şifa versin.

Yeşil kart dediğiniz konu genel sağlık sigortası (gss ) olarak değiştirildi. Engellinin yaşadığı hanedeki toplam gelirlerinin hanedeki kişi sayısına bölümü sonucunda çıkacak olan rakama göre gss den ücretsiz yararlanma ve %40 ve üzeri engeli olanlarada 2022 engelli maaşı veriliyor, ancak bazı şartları var.

Adres değişikliği yapılması halinde yeni adresinizdeki kayıtlı kişilerin toplam gelirlerinin kişi başı düşen miktarı dikkate alınır.

Her yıl için geçerli olan brüt asgari ücretin 3/1 inden düşük olan kişi başı gelire sahip kişiler gss den ücretsiz yararlanabiliyor, Sanırım 2020 yılı için bu rakam 981 tl civarında.

Sizin şuanki mevcut adresinizdeki yapılan gelir testi sonucu brüt asgari ücretin 3/1 den az çıkmış olmalıki gss den ücretsiz yararlanabiliyorsunuz, sorunuza cevap olarakta adres değiştirdiğiniz zaman yeni adresteki tüm gelirlerlerin kişi başına düşen mikatarı tekrar gelir testi yapılarak belirlenir ve şartlar uygun görülürse gss den ücretsiz yararlanırsınız. Fakat ameliyatınızın 15-20 gün sonra olduğunu yazmışsınız tekrar sydv ne veya sgk ya müracaat edip sonuç almanız zaman alacağı için yetişmeyebilir, tavsiyem en garanti olan mevcut adresinizde kalmaya devam etmeniz olur.

2022 Engelli maaşı için ise yine gelir testi yapılır ve bu sefer yaşadığınız hanenin tüm gelirleri toplamının kişi başına bölümünde net asgari ücretin 3/1 ni geçmemeniz gerekiyor 2020 yılı için bu rakam 701 tl dir.

Hane gelir testi yapılırken sadece haneye giren nakitler değil, hanede engellinin oturduğu ev haricinde yaşayanların tamanının mal varlıklarının getirisi, getirisi olanayan mal varlıklarının araçlar dahil rayıç değerlerinin bir kısmı gelirden sayılıyor.

gececi01

Üye
Üye
[MENTION=25052]esertozun[/MENTION]

Merhaba, çok geçmiş olsun Allah şifa versin.

Yeşil kart dediğiniz konu genel sağlık sigortası (gss ) olarak değiştirildi. Engellinin yaşadığı hanedeki toplam gelirlerinin hanedeki kişi sayısına bölümü sonucunda çıkacak olan rakama göre gss den ücretsiz yararlanma ve %40 ve üzeri engeli olanlarada 2022 engelli maaşı veriliyor, ancak bazı şartları var.

Adres değişikliği yapılması halinde yeni adresinizdeki kayıtlı kişilerin toplam gelirlerinin kişi başı düşen miktarı dikkate alınır.

Her yıl için geçerli olan brüt asgari ücretin 3/1 inden düşük olan kişi başı gelire sahip kişiler gss den ücretsiz yararlanabiliyor, Sanırım 2020 yılı için bu rakam 981 tl civarında.

Sizin şuanki mevcut adresinizdeki yapılan gelir testi sonucu brüt asgari ücretin 3/1 den az çıkmış olmalıki gss den ücretsiz yararlanabiliyorsunuz, sorunuza cevap olarakta adres değiştirdiğiniz zaman yeni adresteki tüm gelirlerlerin kişi başına düşen mikatarı tekrar gelir testi yapılarak belirlenir ve şartlar uygun görülürse gss den ücretsiz yararlanırsınız. Fakat ameliyatınızın 15-20 gün sonra olduğunu yazmışsınız tekrar sydv ne veya sgk ya müracaat edip sonuç almanız zaman alacağı için yetişmeyebilir, tavsiyem en garanti olan mevcut adresinizde kalmaya devam etmeniz olur.

2022 Engelli maaşı için ise yine gelir testi yapılır ve bu sefer yaşadığınız hanenin tüm gelirleri toplamının kişi başına bölümünde net asgari ücretin 3/1 ni geçmemeniz gerekiyor 2020 yılı için bu rakam 701 tl dir.

Hane gelir testi yapılırken sadece haneye giren nakitler değil, hanede engellinin oturduğu ev haricinde yaşayanların tamanının mal varlıklarının getirisi, getirisi olanayan mal varlıklarının araçlar dahil rayıç değerlerinin bir kısmı gelirden sayılıyor.

hanede yaşayanların yaş ve cinsiyet farkı varmı

mesela ben eşim yaşlarımız 45
1 kızım yaş 23
1 oğlum yaş 20
1 kızım yaşı 12
1 kızım yaşı 8

toplam 6 kişiyiz doğrumu acaba sydv oğlunuz 20 yaşına girmiş hanede sayılmaz diyebilirmi veya kızınız 23 yaşında engelli maaşı alıyor o ailde sayılmaz diyebilirmi

yoksa nüfus bilgilerimi baz alınır

septik

Editör
Editör
[MENTION=4669]gececi01[/MENTION]

Yaş veya cinsiyet ayrımı olmadan aynı adreste yaşayan herkes dahil edilir.

eda.ada

Üye
Üye
Konu açamadım bana bilgi verir misiniz .engelli maaşı başvurusunda bankada az bı miktar parası olan aile bireyinden dolayı maas vermezler mi memur kağıt verdi ve bankada hesabı olan varsa yaz yoksa yazma dedi bankada az bı para yüzünden maaş baglamazlar mi

septik

Editör
Editör
[MENTION=25076]eda.ada[/MENTION]

Bankada paranızın olması 2022 maaşı almanıza engel değil, yönetmeliğe göre faizinin iki katı size gelir sayılıyor. Yaşadığınız hanedeki kişi başı gelir seviyeniz 701 tl yi aşmamalı.

Tekerlekli Sandalye