2022 Engelli aylığı miktarları belli oldu. 2022 Yılı geçerli rakamlar

deasn19

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, emekli ve memurlara yapılan zamla birlikte 2022 engelli aylığı miktarları da belli oldu. Buna göre 2022 engelli maaşlar tutarları 2022 yılında şu şekilde olmuştur.

• Rapor oranı %40-69 arası olanlar aylık: 864 TL maaş alacak. Geçen yıl bu miktar: 661,13 TL idi.

• Rapor oranı %70 ve üstü olanlar aylık: 1.298 TL Maaş alacak. Geçen yıl bu miktar: 991,69 TL idi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayırlı olsun. Gerçi bu kadar zammın üstüne bu maaş zammının bir anlamı kaldımı oda tartışılır.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alınacak rakamları güncelledim arkadaşlar.

veli 1500

Üye
Üye
Arkadaşlar aralık enfilasyon da katın sayın yönetici

Gülden

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar, emekli ve memurlara yapılan zamla birlikte 2022 engelli aylığı miktarları da belli oldu. Buna göre 2022 engelli maaşlar tutarları 2022 yılında şu şekilde olmuştur.

• Rapor oranı %40-69 arası olanlar aylık: 864 TL maaş alacak. Geçen yıl bu miktar: 661,13 TL idi.

• Rapor oranı %70 ve üstü olanlar aylık: 1.298 TL Maaş alacak. Geçen yıl bu miktar: 991,69 TL idi.
Merhaba Sayın Yöneticimiz, Oğlum %90 engelli bakıma muhtaç,her ayın 9 unda 2022 maaşı yatıyordu,bu ay (Ocak 2022 de...2022 maaşı e devlette ve Ptt de yatmamış gözüküyor) .... Nedeni ne olabilir acaba....Ocak ayının 9 unda veya 10 unda alan arkadaşlar var mı...?

septik

Editör
Editör
Merhaba, Ptt kurum ödemeleri kısmında görünmüyorsa büyük ihtimalle maaşınız kesilmiş olabilir. Nedeni ne olabilir sorunuza, engel devam ettiği sürece ya adres değişikliği yada gelir krıterinde artış olabilir diyebilirim.

Müracaat ettiğiniz sydv na telefonla yada bizzat giderek, diğer seçenekte hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren 144 nolu hattı arayarak net bilgi alabilirsiniz.

Gülden

Üye
Üye
Merhaba, Ptt kurum ödemeleri kısmında görünmüyorsa büyük ihtimalle maaşınız kesilmiş olabilir. Nedeni ne olabilir sorunuza, engel devam ettiği sürece ya adres değişikliği yada gelir krıterinde artış olabilir diyebilirim.

Müracaat ettiğiniz sydv na telefonla yada bizzat giderek, diğer seçenekte hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren 144 nolu hattı arayarak net bilgi alabilirsiniz.
Engel durumu devam ediyor Sayın Yöneticim, Sürekli raporu var, adres değişikliği de yapmadık....Gelir aynı ....sadece son zamlar var...ancak bunun karşılığı olarak ta kişi başı düşen gelir oranı da arttı.... Niye kesilmiş olsun ...anlamış değilim....!!! E devlette 2022 maaşı çekilmiş yazıyor...991...geçen ayın diye düşünüyorum... Kesilmiş yazmıyor....??? PTT kurum ödemeleri kısmında ''Kayıt bulunamadı '''yazıyor....???

Son düzenleme:

septik

Editör
Editör
Bu sorularınzın cevabını benim bilmem mümkün değil, mutlaka sydv ile görüşüp ne, nedir öğrenebilirsiniz.

E Devletteki yardım sorgulama kısmıda gereksiz bir çok bilgi var, aslında yardımların devam edip etmediği çekilen veya yatan yardımın tarihleri, kesildi ise gerekçesi gibi işe yarar detaylar verilmesi gerekir.

Ben sadece tahminde bulunabiliyorum. Gelir krıterini aşma ihtimaliniz bencede düşük çünkü gelir krıterinde %50 artış oldu, diğer gelirlerde ise yarısı oranında arttı. Adres değişikliğide yapmamışsınız, ihtimal olarak geriye maaşınızın kesilebilmesi için mevcut raporunuzun süreli ise süresinin dolması veya iptal edilmesi gibi bir durum olabilir.

Ocak ayında henüz zamlar maaşlara yansımadı, dolayısı ile eski maaş tutarı olan 991 tl olarak yatacak. Belkide bir hatadan kaynaklı olabileceği gibi atm kartınızın kopyalanmış olma ihtimalide var mutlaka sydv ile görüşün maaş kesilmişse sebebini, kesilmemişse, ptt şubesine giderek durumunuzu anlatın eğer çekilmiş denirse sizin çekmediğinizi söylersiniz araştırma yaparlar.

Son düzenleme:

Xxxkdxx

Üye
Üye
Merhaba birşey sormak istiyorum çocuğumun ağır engelli raporu var evde bakım maaşı alıyorum engelli yakın aylığına başvurdum birkaç defa hep red geldi sebebini sordum bana babadan sigortalı görünüyor alamazsın dediler.Ben babasından 2 yıl önce boşandım nafaka almıyorum o şuan çalışıyormuş sigortaliymis neden bize engelki kendisiyle görüşmüyoruz maaşı bizim eve girmiyor onun sigortasının bana ne faydası varki ben yeşilkartliyim zaten bu böyle mıdır alamaz mıyım bilen biri cevap verebilir mi

septik

Editör
Editör
Aslında çok haklısınız, fakat siz sydv na müracaat ettiğinizde sydv da 2022 yasa ve yönetmeliğine göre hareket ediyor.

Yönetmeliğe göre 18 yaş altındaki çocuklar için verilen engelli yakını aylığında çocuğun anne veya babasının sgk dan yararlanmıyor olması gerektiği yazıyor.

ç) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) Nafaka bağlanan veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanan durumunda ya da uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar hariç olmak kaydıyla; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ve ilgili mevzuatı çerçevesinde yetkili hastanelerden alınacak sağlık kurulu raporu ile toplam olarak en az % 40 oranında engelli oldukları kanıtlanmış durumundaki engelli yakınlarının bakımını fiilen yürüten Türk vatandaşlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden daha az olduğu ya da aynı tutardan fazla gelir sağlamasının mümkün olmadığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit olunarak muhtaçlığına karar verilenleri,

Xxxkdxx

Üye
Üye
Aslında çok haklısınız, fakat siz sydv na müracaat ettiğinizde sydv da 2022 yasa ve yönetmeliğine göre hareket ediyor.

Yönetmeliğe göre 18 yaş altındaki çocuklar için verilen engelli yakını aylığında çocuğun anne veya babasının sgk dan yararlanmıyor olması gerektiği yazıyor.

ç) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) Nafaka bağlanan veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanan durumunda ya da uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar hariç olmak kaydıyla; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ve ilgili mevzuatı çerçevesinde yetkili hastanelerden alınacak sağlık kurulu raporu ile toplam olarak en az % 40 oranında engelli oldukları kanıtlanmış durumundaki engelli yakınlarının bakımını fiilen yürüten Türk vatandaşlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden daha az olduğu ya da aynı tutardan fazla gelir sağlamasının mümkün olmadığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit olunarak muhtaçlığına karar verilenleri,
Her anlamda bir engelleme var yani ama çevrede alanlar var biliyorum onlar demekki kılıfına uyduruyor cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye