2022 engelli maaşı alan bireysel emekliliğe baş vurabilir mi?

olcan01

Üye
Üye
İyi akşamlar ben 2022 maaşı almaktayım eğer özel bankaya bireysel emeklilk için başvursam 2022 maaşımı etkilermi birde engeeli maaşıma bireysel emeklilik olursa şartları nasıl olur değerli abilerimden yardım bekliyorum.

septik

Editör
Editör
2022 Yöntmeliğinde, Değerlendirme Karar Ödeme Madde 7

a) Hangi ad altında olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışanlar,

Şeklinde bir açıklama var, bireysel emeklilik konusu yönetmelikte geçmemekte, burada dikkat çekebilecek isteğe bağlı kısmı, yönetmelikte bir kaç konuda olduğu gibi bu konuda muallakta kalmış sydv ve karar organı mütevelli heyetinin insafına kalmış bir durum.

Yönetmelikte geçen her ne ad altında olursa olsun sosyal güvence ve uzun vadeli sigorta kollarından yararlanamassınız açıklaması sadece kamu kurumları ( sgk ) içinse sorun olmamamsı gerekir fakat yönetmelik geneline bakınca 2022 aylığını gerçekten muhtaç, hiç bir imkana sahip olmayanlara yapılan yardım durumunda,

Sizi yanıltmak istemem, hafta içi mesai saatleri içersinde 2022 ile ilgili bilgi alabileceğiniz resmi 144 nolu hattı ücretsiz arayıp bilgi almanızı ve hatta bireysel emeklilik primi yatmasında sakınca yoktur dense bile bağlı bulunduğunuz sydv ndan teyit ettirmenizi tavsiye ederim.

olcan01

Üye
Üye
septik abim ben sgk ile bireysel emeklilik yapmak istemiyorum sadece özel bankada yapmayı düşünüyoum sizce prosedurlar nasıldır

septik

Editör
Editör
Ben sgk ile bireysel emeklilik yapacağınızı düşünerek yazmamıştım zaten, 2022 aylığınızın kamu, özel farketmeksizin bir zarar görürmü konusunda emin olamadığım için önce 144 den bilgi alın sonrada bu bilgi özel sigortadan dolayı sorun çıkmaz dense dahi şuan 2022 aylığı aldığınız sydv danda teyit etirin doğrulayın demiştim.

Her iki kurumda bireysel emeklilikten yararlanabilirsiniz derse presedür kısmını bankalarla yapacağınız görüşmeyle belirlersiniz, bankalar farklı uygulamalar yapabilirler.

olcan01

Üye
Üye
septik abim çok tşkler hayırlı ramazanlar

septik

Editör
Editör
Rica ederim, sizede hayırlı ramazanlar.

Tekerlekli Sandalye