2022 engelli maaşı gelir hesabında kafam karıştı?

Suffle

Üye
Üye
Merhaba sevgili üyeler. Sağlıklı günler diliyorum.

Anneannem yanımıza taşınacak. Emekli aylığı alıyor. Onun emekli aylığı hanenin aylık gelirine dahil edilecek. Buraya kadar bir problem yok.

Emekli maaşlarına her ay ek ödeme yapılıyor. Peki o ek ödemeler net maaşı mı yansıtıyor yoksa net maaş ek ödemesiz maaş mı?

Ya da başka bir deyişle emekli maaşları ek ödemeli olarak mı yoksa ek ödemesiz olarak mı hane gelirine dahil ediliyor.

Kafam çok karıştı. Allah rızası için yardım edin...

septik

Editör
Editör
[MENTION=25240]Suffle[/MENTION]

2022 Engelli maaşlarının gelirler krıteri hesap edlirken tüm gelirler yani ek ödemeler dahil yıllık toplam gelirin 12 ye bölümü ile hesaplanır. Kısacası maaş artı ek ödemede gelir sayılır.

Son düzenleme:

Suffle

Üye
Üye
Anladım çok teşekkür ederim. Peki ikramiyeler?

Çünkü ikramiyeler geçen sene yapılan değişikle evde bakım maaşı hesabına dahil edilmiyor. Aynı şey 2022 içinde geçerli mi?

septik

Editör
Editör

Siz hesabınızı yaparken gelire ekleniyor gibi davranın benden tavsiye.

Son düzenleme:

Suffle

Üye
Üye
Ek ödeme dahil toplam emekli aylığı 1850 lira.

Yılda 2 bin lira ikramiye 12 aya bölündüğünde ayda 166 lira. Yani 2016 TL aylık hane geliri oluyor.

Evde 3 kişi olacağız. Yani annemle benim engelli maaşı kesilir mi bu durumda.?

septik

Editör
Editör

Konuyu şu şekilde ele alırsanız hesap kolaylaşır. 3 Kişi x 701 TL Kişi başı gelir krıteri = 2103 Tl altında kaldığınız sürece hiç bir sorun çıkmaz maaşlarınızı almaya devam edersiniz.

Suffle

Üye
Üye
Teşekkür ederim [MENTION=3734]septik[/MENTION]

Suffle

Üye
Üye
Peki bu kanser hastalığını engelli raporuna ekletebilir miyim? Raporum %70 ve üstüne çıkarsa maaş yükselir.
[MENTION=3734]septik[/MENTION]

septik

Editör
Editör

Yeniden sağlık rapıru almanız gerekir ama eklenir. Bu seferde süreli rapor verilir.

Suffle

Üye
Üye

Yeniden sağlık rapıru almanız gerekir ama eklenir. Bu seferde süreli rapor verilir.

Yeniden rapor almak büyük eziyet benim için. Akşam olunca fırına ekmek almaya bile giderken üşeniyorum yoruluyorum iki adım atsam kan ter içinde kalıyorum. Ben sandım ki mevcut raporu sağlık kuruluna vereceğim. Sadece onkoloji heyet doktoruna girip çıkacağım. Tekrardan göz doktoruna girip çıkamam. Yok göz tomografisi, yok göz anjiyosu, yok görme alanı testi derken aylar sürer.

Suffle

Üye
Üye
Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Kendimi fiziksel olarak çok yorgun hissediyorum. Sıfırdan rapor almayı ancak enerjim yerine geldiğinde düşüneceğim. Varsın maaşım artmasın :(

SÜLO

Üye
Üye
septik bey bişey sorcamda babamın ikameti köydeydi şimdi ikametini yanımıza aldırdık
65 yaş maaşı kesildi 29 eylülde burdaki vakıfa başvurduk 15 ekimde kabul edildi diye yani şimdi bildiğim kadarıyla
kabul tarihi 15 ekimse kasıma kadar 16 gün yapar yani diyeceğim hem 16 günlük hemde bir aylıkmı alıcak cevap verirseniz sevinirim
yoksa sadece 711,5 mu alcak

septik

Editör
Editör

Tekrar geçmiş olsun Allah tez zamanda şifanızı versin inş.

[MENTION=13944]SÜLO[/MENTION]

Yönetmeliğe göre başvuruyu takip eden ayın başından itibaren maaşı içerde birikiyor olması lazım. Sizin hesap ladığınız gibi eylül müracaat ise ekim ve kasım bir sonraki ödeme günü yatması gerekir. Normalde adres değişikliğini bildirdikten sonra yanınıza gelse maaşının kesilmemesi gerekirdi dolayısı ile maaş kaybı olmaması gerekir.

Fakat ben yönetmeliğe göre sizlere destek olmaya çalışsamda kafalarına göre işlem yaptıklarrda çok oluyor. İsterseniz 144 Nolu ücretsiz hattan net bilgi alabilirsiniz.

septik

Editör
Editör
[MENTION=13944]SÜLO[/MENTION]

Rica ederim. Eksik olan bütün maaşları yatar inş.

Kasırga

Üye
Üye
İyi akşamlar septik abi Bi sorum olacaktı biz bu ayki engelli yakını aylığını çekmedik daha e devlette ödemeniz hazır diyordu şimdi baktım çekilmiş diyor ama biz parayı çekmedik nedendir acaba

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=25221]Kasırga[/MENTION]

İyi alşamlar. 3 Maaş gibi uzun süre çekilmezse ptt biriken parayı bakanlığa iade ediyor, fakat siz sadece bu ayki maaşınızı çekmediğiniz halde ödeme çekilmiştir diyorsa bir hata sonucu o şekilde yazıyor olabilir. 444 17 88 Ptt müteri hizmetlerini arayıp paranızın hesabınızda durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kasırga

Üye
Üye

İyi alşamlar. 3 Maaş gibi uzun süre çekilmezse ptt biriken parayı bakanlığa iade ediyor, fakat siz sadece bu ayki maaşınızı çekmediğiniz halde ödeme çekilmiştir diyorsa bir hata sonucu o şekilde yazıyor olabilir. 444 17 88 Ptt müteri hizmetlerini arayıp paranızın hesabınızda durup durmadığını kontrol edebilirsiniz.
Ben yurt dışındayım arıyamiyorum iki gün sonra dönünce çekecektim şimdiye kadar ödemeniz hazır diyordu bu gün baktım çekilmiş diyor acaba ptt eve mi teslim edecek

septik

Editör
Editör

Pandeminin ilk aylarında maaşlar evlere teslim edilmişti ama artık eve teslim ancak kişinin engel düzeyi yüksek ise ve talep etmesi halinde eve teslim yapılıyor, Büyük ihtimalle bir hata vardır, sadece bu ayın maaşı henüz çekilmemişse 2 gün sonra döndüğünüzde hesabınızı kontrol edip eğer para yoksa sizin çekmediğinizi paranızın akibetinin ne olduğunu sorabilirsiniz.

Kasırga

Üye
Üye
Septik bey ben yurt dışından dönemedim maaşı eve de götürmemişler şuan e devlette bir maaş güncel önceki ayın akıbetini nasıl öğrenebilirim biz parayı çekmedik evede getirmediler

Tekerlekli Sandalye