2022 Engelli maaşı hane geliri hesaplanırken ikameti aynı olmayan anne veya babanın geliri katılır mı?

BahtsizBedevi

Üye
Üye
Merhabalar,

Benim bir sorum olacak. Boşanma sürecine giren ve ikametini değiştiren anne veya babanın kazancı hane gelirine dahil edilir mi?

Bugün başvuru sırasında görevli arkadaştan "ayrı olsalar bile bakmakla yükümlü olduğu için" hane geliri hesaplanırken birleşir gibi saçma bir ifade duydum. İlgili mevzuatta bu ifadesini destekleyecek bir bölüm bulamadım. Bu konuda bilgisi olanın paylaşmasını rica ediyorum.

İyi forumlar.

septik

Editör
Editör
Merhaba, reşit yani 18 yaşından büyük bir engellinin sadece kendi yaşadığı hanedeki kişilerin gelirleri baz alınır, farklı adresteki kişiler kim olursa olsun engellinin hane gelirine eklenmez.

18 Yaşından küçük engellilerde anne baba nın sgk sı varsa adresi farklı bile olsa anne babanın sgk sından yararlandığı sürece maaş bağlanmaz.

65 Yaş üstü ( yaşlı aylığında) maaşlarında aynı hanede ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın kendisinin ve eşinin toplam gelirlerine bakılır.

Size diğer şartlarınız uygun olduğu halde sırf "ayrı olsalar bile bakmakla yükümlü olduğu için" hane geliri hesaplanırken birleşir diyerek maaş bağlanmaması durumunda itiraz dilekçesi yazarak maaş bağlanmama sebebini sorun ve dilekçenizde size yazılı olarak cevap verilmesini talep edin.

Son düzenleme:

bhrgncr

Üye
Üye
Merhaba, kayınvalideme %40 engelli raporu verildi. Engelli maaşı alabilmesi için hane geliri hesaplaması konusunda yardıma ihtiyacım var. Hane de toplam 3 kişi yaşıyor. ev kira. üzerlerine herhangi bir şey yok. sadece bir kişinin geliri var o da emekli 3000 TL alıyor. kayınvalidem engelli maaşı alabilir mi? nasıl hesaplıyoruz? yardımcı olur musunuz?

edo24

Üye
Üye
Merhaba, kayınvalideme %40 engelli raporu verildi. Engelli maaşı alabilmesi için hane geliri hesaplaması konusunda yardıma ihtiyacım var. Hane de toplam 3 kişi yaşıyor. ev kira. üzerlerine herhangi bir şey yok. sadece bir kişinin geliri var o da emekli 3000 TL alıyor. kayınvalidem engelli alabilir mi? nasıl hesaplıyoruz? yardımcı olur musunuz?

bhrgncr

Üye
Üye
yani bu durumda alamıyor muyum? pek anlayamadım. asgari ücretten hesaplanıyor demişsiniz ama haneye giren maaş 3000 tl. bunun üzerinden nasıl ilerleyeceğiz. ayrıca engelli raporu alan 65 yaşında bunun etkisi olur mu?

edo24

Üye
Üye
kişi başı gelir 852 TL denilmiş 2556 tl eve giren gelir olmalı sizin 3000 TL geliriniz @septik lütfen yardımcı olurmusunuz yanlışım varsa düzeltiniz

Suffle

Üye
Üye
Merhabalar,

Benim bir sorum olacak. Boşanma sürecine giren ve ikametini değiştiren anne veya babanın kazancı hane gelirine dahil edilir mi?

Bugün başvuru sırasında görevli arkadaştan "ayrı olsalar bile bakmakla yükümlü olduğu için" hane geliri hesaplanırken birleşir gibi saçma bir ifade duydum. İlgili mevzuatta bu ifadesini destekleyecek bir bölüm bulamadım. Bu konuda bilgisi olanın paylaşmasını rica ediyorum.

İyi forumlar.
2022 engelli maaşı kanununda şöyle bir madde var.
"Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı gelire dahil edilir"
Bu maddeye göre işlem yaparlarsa işiniz zorlaşır. Umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

septik

Editör
Editör
Az önce özelden sorulmuş cevaplamıştım, fakat orada hanede 4 kişiyiz denmiş.

Aynı adreste 3 kişiyseniz x 852 TL muhtaçlık sınırı = 2556 TL toplam geliri aşılmaması gerekir, tek istisnası gelirlerden ev kira olduğu için emsal kira bedeli düşülür.

3Bin TL gelirinizden, belediyenin belirlediği oturduğunuz muhitin ortalama kirası, emsal olarak tespit edilip gelirinizden düşüldüğünde ki bu rakam 450 TL olması yeterli gelir krıteri açısından sorun kalmaz.

Sydv gelir testi yaptığında mevcut maaş geliri dışında gelir getirecek başka bir mülk tarla vs bulamazsa emsal kira bedelini gelirden düşer, kayınvalideniz eşinden dolayı sgk dan yararlanmıyorsa, sağlık raporuda %40 olduğuna göre maaş bağlanır.

Son düzenleme:

septik

Editör
Editör
2022 engelli maaşı kanununda şöyle bir madde var.
"Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı gelire dahil edilir"
Bu maddeye göre işlem yaparlarsa işiniz zorlaşır. Umarım böyle bir durumla karşılaşmazsınız.
Resmi bir kanalla sürekli yardım yapılmadığı sürece tespit edilebilecek bir durum değil. Ya mahkeme kararıyla ödeme yapılırsa adı ister nafaka ister alacak vs., yada engellinin hanesinde yaşayan birinin üzerine olan banka hesabına sürekli dışardan maddi destek sağlanması halinde anlaşılabilcek bir durum. Elden yapılan destekler süreklide olsa tespit edilemez.

Tekerlekli Sandalye