2022 Engelli maaşı incelemeleri başladı

septik

Editör
Editör
Slm dostlar, sizleri bir konuda aydınlatma ihtiyacı duyuyorum.

2022 engelli maaşları yürürlüğe giren fakat seçim sebebiyle 1 temmuz 2015 te başlayacak ve yıl sonuna kadar bitmesi gereken sosyal incelemeler başlamıştır,
Yurt genelinde mevcut sorunlara bağlı olarak ve erken seçim sebebi ile değişeceğini umduğumuz konularda beklentilerimiz malesef ilgi görmemiştir.
Deiğşeceğini umduğumuz bir çok kalemde yeni bir açıklama veya benzeri bir girişim olmadı, buda şu demektir 2022 maaşı halen almakta olupta yani son bir yıl içinde bağlanmamış olanların maaşları risk içindedir.
Risk engellinin yaşadığı hanedeki tüm gelir ve mal varlığı getirileri.
Mal varlığı mülk olarak ne ise getirisi olmasada rayiç değerinin 240/1 i
Her alanda kullanılan araçlarının ( engellinin yaşadığı hanedeki ) kasko değerinin 120 /1 i
Arazi arsa rayiç değeri veya üzerinde tarımsal üretim varsa üretim getirisi
Hayvan üretimi değeri veya hayvansal ürünlerin getirisi
Bankalardaki paranızın yıllık getirsinin iki katı
Gibi tüm konular siz 2022 maaşı alanların yaşadığı hanediki kişileri bağlaması gerekirken sizide bağlayan gelir krıterleridir.
Engelli olup yaşadığınız hanenin yukarda sayılan gelileri sizin gelirleriniz sayılmaktadır.

Sizlere bu konu hakkındaki açıklamamız durum tespitini izah etmek ve ayrıca 2022 almakta olan almaya yani %40 ve üzeri engelli olup hane geliri 303 tl altı olanlara yol göstermek ve mevcut maaş alanların sıkıntılartrına cevap vermek amaçlıdır,

Bize sorunlarınızı yazın, elimizden geldiğince bilgimiz yettiğince sizleri bekletmeden bilgi vermeye çalışacağız.

Saygılar.

Havaa

Üye
Üye
Merhaba 2022 maaş için muhtaçlık sınırını kontrol için geldiler.biz evde bakım gibi 600 tk sanıyorduk. Siniri meğer öyle değilmiş 303 tl imiş ve evde bakim ücreti alıyoruz. 1 emekli 1 ssk li var asgari ücret evde 6 kişiyiz.buna gore maaş kesilecek.benim sormak istediğim aldığımız maaşları geri isterler mı.isterlerse nasıl bu yol izlemeliyiz.

Not.30 yaşında ki bi insani anne baba bakmak zorun damida gelir testine tabi tutuluyor.devletimiz bi engellinin maaşını kesiyorsa yazık çok yazık.engelleri aşıyoruz böylemi aşıyoruz.yazık.Keşke bacaklarını kaybetmesi idi de maad falanda almasaydı.:(

Havaa

Üye
Üye
2022 maaşı kesilince sağlıktan nasıl yararlanacak peki. Kafamda milyon sorular var.rabbim yardımcısı.olsun herkesin

septik

Editör
Editör
Bakım maaşıda gelire dahil ediliyor, sizin şartlarınızda 6 kişi x 303 tl = 1818 tl geliri aşmanız halinde maaşınız kesilir. Geçmişe yönelik borç çıkmaması lazım çünkü anladığım kadarı ile size 2022 eski bağlanmış.

Sağlıktan nasıl yararlanırma gelirsek evinizin gelirine göre kişi başı tutar hesaplanır ve o hesap üzerinden gss ödemek zorunda kalırsınız.

Havaa

Üye
Üye
2007 yılında bağlanmıştı aylık. Gss nin acilimi nedir acaba.bir de 2022 maasin kesilmesi evde bakım aylığını etkiler mi kesilir mi.

septik

Editör
Editör
Gss, genel sağlık sigortası, anlamına geliyor.

Eski maaş bağlananlar eski şartlara göre bağlanmış idi dolayısı ile yönetmeliğin değişmesi ile şartlarıda değişti, bu durumda sorumluluk sizde değil,durumunuzun yeni şartlara göre olup olmadığı inceleniyor uymayanların maaşı kesiliyor, geriye yönelik borç oluşmuyor.

Bakım farklı, ağır engelli kişiye bakana verilen aylık, 2022 engelliye verilen maaş, dolayısıyla bir biri ile alakasız birbirini etkilemez.

uğurlum35

Üye
Üye
septik bey sorum olacak.eşim engelli 100de 91 ağır.eşim 2022 maas alıyor ve ben evde bakım alıyorum .evde 2 kişiyiz karı koca.sosyal incelemede kira bedeli düsulurmü acaba

sudem34

Üye
Üye
Bana incelemeye gelmişlerdi ugurlu 35 kira bedeli düşüyor gelen memur söyledi

septik

Editör
Editör
Uğurlum sudem hanımın dediği gibi kira bedeli düşülecek fakat ödenen kiranın tamamımı düşülüyor tam bilmiyorum.

urfalimehmet

Üye
Üye
septik bey kusura bakmayın siteye daha yeni girdiğim için ne zaman yazacağımı bilmiyorum benimde size sorularım olacak.benim raporum yüzde 100 hastalığım asimetrik septal hipertrofik kardomiyepati kalp yetmezliği ağır engeli sürekli 2022 maaşımı 01 09 2006 da almaya başladım.birde evde bakım maaşıda alıyorum ev kira hiç bir gelirim yok üzerimde geyri menkul hiçbirşey yok evde 5 kişi yaşıyoruz en büyük çocuğum 10 yaşında maaşlarımın herhangi birinde kesilme durumu olurmu. şimdiden teşekkürler

septik

Editör
Editör
Geçmiş olsun, Allah şifa versin inş.

Sizin şartlarınızda 2022 aylığınız kesilmez. 5 kişi x 303 tl = 1515 tl üzerinde bir gelir elinize geçmediği sürece ki geçse dahi ödediğiniz kira bedeli gider olarak düşürülür ve kalan miktar 1515 tl altında olduğu sürece 2022 aylığınızı almaya devam edersiniz.

urfalimehmet

Üye
Üye
Teşekkür ederim allah razı olsun verdiğin bilgi için

Tekerlekli Sandalye