2022 Gelir-Gider hesaplamasında hangi Ana kalemler hesaplanıyor?

ankilozanspondilit

Üye
Üye
Muhtaç olup olmadığımız hesaplanırken hangi Gelirler ve Giderler hesaplanıyor.

Ana kalemleri varmı hesaplamada biliyorsanız yazın lütfen...

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Sadece gelirler hesaplanıyor. Giderler dikkate alınmıyor. Hatta gider gelirden çok olursa oda gelir sayılıyor. ..:)))

septik

Editör
Editör
Muhtaçlık hesabında engelli kişinin yaşadığı adrese giren tüm nakit girdiler ve ayrıca o adreste yaşayan herkesin tüm mal varlıklarının (ev,arsa,dükkan,tarla,vs) rayiç değerlerinin 240/1 i ve araç varsa o araçların kasko değerinin 120/1 i gelir olarak kabul ediliyor.
Bu gelirlerin toplamı o adreste yaşayan kişi sayısına bölünüyor çıkacak rakam kişi başına muhtaçlık sınırı olan 255 tl yi aşması durumunda 2022 maaşı verilmiyor.

Giderler gelilerden çıkarılmıyor sadece gelilere baklıyor.

Ayrıca Sağlık Teknikeri arkadaşımızın bahsettiği gibi mevcut geliriniz muhtaçlık sınırın altında olması durumunda bile sydv den hane ziyaretine gelindiğinde giderlerinizin hesabı yapılacak örneğin elektirik su yakıt kira gıda gibi harcamaların toplamını çıkararak kişi sayısına bölündüğünde 255 tl nin üzerinde bir rakam çıkarmaları halinde geliriniz az olsa dahi giderleriniz muhtaçlık sınırı üzerinde olması durumunda giderleriniz baz alınarak muhtaçlık sınırının üzerinde ise 2022 maaşı yine bağlanmıyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sadece gelirler hesaplanıyor. Giderler dikkate alınmıyor. Hatta gider gelirden çok olursa oda gelir sayılıyor. ..:)))

Selam Sağlık Teknikeri,

Arada yaşanan acıya tat katmak gerek değil mi? Her ne kadar dramda olsa bu yaşam ona mizah katabilmeli insan :) valla çok güzeldi teşekkürler beni gülümsettiğin için.

okatur

Üye
Üye
benim haneye giren gelir 3 aylık hariç 1700 tl 5 kişiyiz birde kia ceed marka araba var o zaman benim 2022 maaşım kesilir değilmi, çünkü 1700 ü 5 e böldümmü 340 tl çıkıyor, ne olacak bizim halimiz yahuuu kia arabanında ederi ötv har.iç 38000 tl.
cevaplar için teşekkürler...

septik

Editör
Editör
Maalesef muhtaçlık sınırının üzerinde bir geliriniz olduğu için 2022 maaşınız risk altında.
Yanlız eski maaş alanların durumu son çıkan yönetmeliğe yoğun itirazlarımızdan dolayı 2022 yasasında ve yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapılana kadar kesilmeyecek şeklinde açıklamalar yapılmıştı.
Yinede beklentilerimizi yüksek tutmadan merakla beklemekteyiz inş muhtaçlık sınırından vazgeçilirde engelli kişinin kendi gelir seviyesine bakılarak maaş bağlama yoluna giderler aksi halde büyük oranda eski maaş alanlarında yeni müracat edenlerinde 2022 den yararlanma şansı çok düşük.

okatur

Üye
Üye
yasalaşmamışmı bu kanun, birde çok çelişki var, çünkü bakım parasını alabilmek için kişi başı gelir neden 487 tl de 2022 de 255 tl bu çelişkiyide dile getirsek çok iyi olur yani...
illaki maaşların bir tanesinimi kesmek istiyorlar niye bunca dalavereyi çıkarıyorlar adam gibi söyleyin maaşınızın birtanesini keseceğiz deyin ne yok şu kanun çıkacak bu kanun olacak deyip neden ortalığı geriyorsunuz öyle değilmi sizce...
cevaplar için teşekkür....

septik

Editör
Editör
Gerçekte niyetleri belli 2022 maaşını ortadan kaldırmak yada engelli olan herkes değilde imkanları kısıtlı zor şartlar altında yaşayan ve engelli ferdi bulunan ailelere vermek.

Bakım olayı farklı bir durum bakım maaşı almak için ağır engelli zorunluluğu var ki yaşamsal faliyetlerinin bir veya bir kaçını başkasının yardımı olmadan yapamayanlar için 2022 yasası içinde bakım aylığı başka bir yardım şekli olarak verilmesi gerekirken % de olarak engelin kaç olursa olsun raporunuzda ağır özürlü ibaresi olmaması durumunda hem gelir krıteri yarı yarıya düşürülmüş çok komik bir rakam olan 255 tl muhtaçlık sınırı belirlenmiş.

Defalarca yazdığım bir konudur Tüik (Türkiye istatistik kurumu) devletin resmi kurumudur ve hemen her konuda istatiksel bilgileri toplar ve hükümete bildirir ve yayınlanır bu resmi kurum kendi araştırmalarıyla 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2013 yılı itibarı ile 1020 tl idi buda kişi başı açlık sınırı 255 tl eder ki 2014 de girdik şimdi düşünün bir kişi aylık sadece 255 tl lik gıda alamassa açtır diyor devletimiz. Uygulamalara bakıyoruz senin karnın doyuyorsa başka hiç bir şeye ihtiyacın yok diyor ve bu rezil durumuda zorla kabul ettiriyor.

Ayrıca sizin sorunuza cevaben maaşları keseceksin neden bin türlü dalavere yapıyorsun kanun çıkacaktı çıktıydı millete işkence çektiriryorsun diyorsunuz kendi düşüncemi aktarayım, bizler engelliyiz ve ihtiyacımız varki devletin yardımlarından yararlanmaya çalışıyoruz hükümet 2013 ocak ayında sizde kimsiniz sizlere neden karşılksız para vereyimki diye ortaya bir yönetmelik değişikliği çıkardı neden bizlere yardım etsinki zaten Somalili açlar varken Suriyedeki iç savaşa sponsor olmak varken sonra 1milyona yakın sığınmacıya bakmak varken Libyasından Mısırına her türlü maddi manevi destekte bulunmak varken sadece 2013 yılında yine sadece Afrika ya yapılan maddi desteğin 2.5 milyar dolar yardım ettik diye tv lerde bas bas bağırarak hava atmaya çalımak varken daha yazmak isteyipte ahlakımın müsade etmediği o kadar çok şey varken biz engellilerde kim oluyoruz Ailelerimize madem engelli bir ferdin var cezanı çek bak engelline demek kadar kolay yol bulduklarrını düşünüp o yönetmeliği çıkardılar çünkü bizler engelliyiz kafamız çalışmaz hiç bir şey düşünemeyiz emir kuluyuz onlar ne derse o fakat öle olmadı tepkilerimize ki özellikle belirtmek isterim sitemizin büyük tepkisi günlerce ilgili her noktaya gönderilen e mailler kısaca üye ve misafir dostlarımızın çabaları tam anlamıyla herşeyi çözmesede en azından maaş almakata olanların maaşlarının halen verilmeye devam etmesine sebeb oldu sonrasında hiçte tepkisiz olmadığımızı anladılar ve seçimler yaklaştığı için aynen sizin bahsettiğiniz gibi dalaverelere başladılar yasa değişecekti çıktıydı çıkacaktı milleti oyalama gayretindeler.

Tv lerde her gün engelliler için ne gerekiyorsa biz daha fazlasını yapıyoruz neredeyse tüm engellileri devlet kadrolarına yerleştirdik biz engellileri düşünmekten yemekten içmekten kesildik izlenimi vererek hem halkın hem engelli arkadaşlarımızın gözünün içine baka baka ellerinden gelen her tür yalan dolana sarılıyorlar.

Ricamdır üsteki yazılarımdan beni hükümet düşmanı veya konuya siyasi bir bakış açısı olarak değerlendirmeyin ki ben son iki genel seçimdede hükümete oy verdim sadece gördüğümü ve düşündüğümü aktarıyorum gerçekte ne o parti ne bu parti hiç biri umrumda değil madem hepimiz bu ülkede yaşıyoruz ülkemiz için en hayırlısı halkını en çok düşünen kişilerin yönemetmesi hepimizin tercihidir yine defalarca tekrarladığım bir düşümcemi yazayım kim beni ne kadar düşünüyorsa ben de onu o kadar düşünürüm ki beni insan yerine bile koymayan yasa veya yönetmeliğe en hafif tepkimde bu kadar olur.

Bu gün bulunduğum bölgedeki yerel bir gazatedeki muhabir arkadaşıma uğradım ve son çıkan 2022 engelli yönetmeliği hakkında biraz sohbet ettik şikayetlerimizi sıraladım ve ne yapabiliriz dedim ilk fırsat bulduğunda gel oturup konuşalım bir haber yapalım dedi peki etkisi olurmu ulusal basındada yer alırmı diye sordum biz ajanslara geçiyoruz illaki dikkat çeker dedi seçimler öncesi dertlerimizi anlatabileceğimiz ve yayınlanmasını sağlayabileceğimiz yerel gazetede olsa en azından hükümet duyarda bir ihtimalde olsa puan kaybetmemek için halkın tepkisinden çekinerek gerçekten bizleri insan yerine koyan bizleri birer birey olarak gören önceden verilmiş haklarımızı elimizden almayan kısacası bizlerin bu tarz sosyal yardımlarla hayata biraz daha fazla katıldığımızı farkederlerde yaptıkları hatalardan vaz geçerler.

mustafa79

Üye
Üye
Maalesef muhtaçlık sınırının üzerinde bir geliriniz olduğu için 2022 maaşınız risk altında.
Yanlız eski maaş alanların durumu son çıkan yönetmeliğe yoğun itirazlarımızdan dolayı 2022 yasasında ve yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapılana kadar kesilmeyecek şeklinde açıklamalar yapılmıştı.
Yinede beklentilerimizi yüksek tutmadan merakla beklemekteyiz inş muhtaçlık sınırından vazgeçilirde engelli kişinin kendi gelir seviyesine bakılarak maaş bağlama yoluna giderler aksi halde büyük oranda eski maaş alanlarında yeni müracat edenlerinde 2022 den yararlanma şansı çok düşük.

benim kardeşiminde 2022 maaşını eylülk sonrası kestiler.tabi biz bunu aralık ayında öğrendik.aralık ayı içinde sorduğumuzda hane içi gelirin yüksek olduğunu söylediler.tekrar başvurun değerlendirelim dediler.4 kişilik hane babamın emekli maaaşı ve annemin aldığı bakım parası babannemin aldığı 65 yaş maaşı var (eylülde oda kesildi) bizde başvurduk.kurumları dolaştırmak için verdikleri evraklar içinde babamın emekli maaaşının yazdığı evrakta vardı 957 tl maaş + yılsonu farklardan oluşan 38 tl ek ödeme başvuruyu aldılar geri dönüş olmadı bir süre sonra annem gidip sorduğunda evde gelir 40 tl civarı fazla demişler kişi başı 10 tl .ben bundan birşey anlamadım.ama önümüzdeki hafta yeniden başvuru yapacağım. hangisi doğru 957/4=239,2-243,3=(4,05 tl az)......957+38=995/4=248-243,3=(4,7 tl fazla)

alfa1

Üye
Üye
mustafa79

muhtaçlık sınırı 255 tl oldu hatırlatim dedim 243 tl'den hesaplamışsın. 243tl 2013 yılındaki rakamdı. Yani 2022 maaşını alman gerekiyor.

septik

Editör
Editör
Mustafa79

Alfa arkadaşımızın söylediği doğrudur 2014 yılı muhtaçlık sınırı 255 tl dir ve sizin 957+38 =995 tl geliriniz üzerinden hesap edilmesi gerekir 995/4 = 248.75 krş kişi başı gelir görünüyor bu durumda 2022 maaşı bağlanır.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Gerçekte niyetleri belli 2022 maaşını ortadan kaldırmak yada engelli olan herkes değilde imkanları kısıtlı zor şartlar altında yaşayan ve engelli ferdi bulunan ailelere vermek.

Bakım olayı farklı bir durum bakım maaşı almak için ağır engelli zorunluluğu var ki yaşamsal faliyetlerinin bir veya bir kaçını başkasının yardımı olmadan yapamayanlar için 2022 yasası içinde bakım aylığı başka bir yardım şekli olarak verilmesi gerekirken % de olarak engelin kaç olursa olsun raporunuzda ağır özürlü ibaresi olmaması durumunda hem gelir krıteri yarı yarıya düşürülmüş çok komik bir rakam olan 255 tl muhtaçlık sınırı belirlenmiş.

Defalarca yazdığım bir konudur Tüik (Türkiye istatistik kurumu) devletin resmi kurumudur ve hemen her konuda istatiksel bilgileri toplar ve hükümete bildirir ve yayınlanır bu resmi kurum kendi araştırmalarıyla 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2013 yılı itibarı ile 1020 tl idi buda kişi başı açlık sınırı 255 tl eder ki 2014 de girdik şimdi düşünün bir kişi aylık sadece 255 tl lik gıda alamassa açtır diyor devletimiz. Uygulamalara bakıyoruz senin karnın doyuyorsa başka hiç bir şeye ihtiyacın yok diyor ve bu rezil durumuda zorla kabul ettiriyor.

Ayrıca sizin sorunuza cevaben maaşları keseceksin neden bin türlü dalavere yapıyorsun kanun çıkacaktı çıktıydı millete işkence çektiriryorsun diyorsunuz kendi düşüncemi aktarayım, bizler engelliyiz ve ihtiyacımız varki devletin yardımlarından yararlanmaya çalışıyoruz hükümet 2013 ocak ayında sizde kimsiniz sizlere neden karşılksız para vereyimki diye ortaya bir yönetmelik değişikliği çıkardı neden bizlere yardım etsinki zaten Somalili açlar varken Suriyedeki iç savaşa sponsor olmak varken sonra 1milyona yakın sığınmacıya bakmak varken Libyasından Mısırına her türlü maddi manevi destekte bulunmak varken sadece 2013 yılında yine sadece Afrika ya yapılan maddi desteğin 2.5 milyar dolar yardım ettik diye tv lerde bas bas bağırarak hava atmaya çalımak varken daha yazmak isteyipte ahlakımın müsade etmediği o kadar çok şey varken biz engellilerde kim oluyoruz Ailelerimize madem engelli bir ferdin var cezanı çek bak engelline demek kadar kolay yol bulduklarrını düşünüp o yönetmeliği çıkardılar çünkü bizler engelliyiz kafamız çalışmaz hiç bir şey düşünemeyiz emir kuluyuz onlar ne derse o fakat öle olmadı tepkilerimize ki özellikle belirtmek isterim sitemizin büyük tepkisi günlerce ilgili her noktaya gönderilen e mailler kısaca üye ve misafir dostlarımızın çabaları tam anlamıyla herşeyi çözmesede en azından maaş almakata olanların maaşlarının halen verilmeye devam etmesine sebeb oldu sonrasında hiçte tepkisiz olmadığımızı anladılar ve seçimler yaklaştığı için aynen sizin bahsettiğiniz gibi dalaverelere başladılar yasa değişecekti çıktıydı çıkacaktı milleti oyalama gayretindeler.

Tv lerde her gün engelliler için ne gerekiyorsa biz daha fazlasını yapıyoruz neredeyse tüm engellileri devlet kadrolarına yerleştirdik biz engellileri düşünmekten yemekten içmekten kesildik izlenimi vererek hem halkın hem engelli arkadaşlarımızın gözünün içine baka baka ellerinden gelen her tür yalan dolana sarılıyorlar.

Ricamdır üsteki yazılarımdan beni hükümet düşmanı veya konuya siyasi bir bakış açısı olarak değerlendirmeyin ki ben son iki genel seçimdede hükümete oy verdim sadece gördüğümü ve düşündüğümü aktarıyorum gerçekte ne o parti ne bu parti hiç biri umrumda değil madem hepimiz bu ülkede yaşıyoruz ülkemiz için en hayırlısı halkını en çok düşünen kişilerin yönemetmesi hepimizin tercihidir yine defalarca tekrarladığım bir düşümcemi yazayım kim beni ne kadar düşünüyorsa ben de onu o kadar düşünürüm ki beni insan yerine bile koymayan yasa veya yönetmeliğe en hafif tepkimde bu kadar olur.

Bu gün bulunduğum bölgedeki yerel bir gazatedeki muhabir arkadaşıma uğradım ve son çıkan 2022 engelli yönetmeliği hakkında biraz sohbet ettik şikayetlerimizi sıraladım ve ne yapabiliriz dedim ilk fırsat bulduğunda gel oturup konuşalım bir haber yapalım dedi peki etkisi olurmu ulusal basındada yer alırmı diye sordum biz ajanslara geçiyoruz illaki dikkat çeker dedi seçimler öncesi dertlerimizi anlatabileceğimiz ve yayınlanmasını sağlayabileceğimiz yerel gazetede olsa en azından hükümet duyarda bir ihtimalde olsa puan kaybetmemek için halkın tepkisinden çekinerek gerçekten bizleri insan yerine koyan bizleri birer birey olarak gören önceden verilmiş haklarımızı elimizden almayan kısacası bizlerin bu tarz sosyal yardımlarla hayata biraz daha fazla katıldığımızı farkederlerde yaptıkları hatalardan vaz geçerler.

Selam septik,

:) harikasın arkadaşım ya çok etkilendim zaten biliyordum seninde içinde saklı ne isyanlar olduğunu yani hissediyordum ama bu yazı çok hoşuma gitti ve bir kere daha okudum. Etkiye tepkisiz kalmak olmuyor işte ne yapayım elimde değil. Bazen susmanın en büyük silah olduğunu savunsam da doğru söz söyleyenin dokuz köyden kovulacağı gerçeğine rağmen insan doğru bildiklerini yeri geldiğinde, içinden geldiğince dile getirmeli yani bu sayfalarda yazıya dökmeli diye düşünüyorum.

Sen susarsan ben susarsam nasıl çıkacak bu yarınlar karanlıklardan aydınlığa ?

Bizler engelliyiz yani bir şekilde , nedeni nasılı önemli değil çok da ama bir şekilde hayatımızı devam ettirebilmemiz bir çok engellemeyle karşılaşıyor ya işte bizlerin en büyük ortak noktası zaten bu engellenişler. Hepimizin ortak çıkış yolu da bize dayatılan, yaşamımızı zorlaştıran her türlü engeli ortadan kaldırma çabası değil midir ? Bu site bu amaçla kurulmadı mı? Özgürlük mücadelemiz ne için? kim İçin ? neden ve nasıl olmalı ?

Belirli kurallar ve sınırların olduğu sitede bile ki bunlar tamamen olması gereken yasak ve sınırlardır ama insanlar neden kendi hoşnutsuzluklarını dile getirirken ille de mevcut hükümete karşı olup olmadığı konusunda yanlış anlaşılmaya düşmek durumundan tedirgin olsunlar ki? Elbette siteye siyasetin karıştırılmasından yana değilim aynı şekilde dinin alet edilmesinden de zaten din yeterince heryer de dini amaç dışında çok fazlaca alet olarak kullanılmaktayken hem de...

Kimse siyasi otoriteye karşı düşüncelerini belirtmekten çekinmemeli bence yanlış yanlıştır ve bizlere yapılan bunca zulüm, bunca haksız uygulama hangi hükümet tarafından gerçekleştiriliyorsa bizler haklarımızı alabilmek için muhalefet olmalıyız. Önemli olan sorunun hangi partiden kaynaklandığı değil de sözkonusu bizi temsil edenlerin beceriksizliği olduğunda sesimiz çıkmalı hemde avaz avaz çıkmalı bana göre bugüne kadar zaten yeterince susmadık mı?

1896797_517936994994133_626544315_n.jpg

mustafa79

Üye
Üye
Matrah Tahakkuk Yıl
1.125,00 168,75 2012
1.100,00 165,00 2011
1.000,00 150,00 2010 bizim haneye giren gelir babamın emekli maaşı+ek ödeme-kesintiler= 990+39-170=859 tl baş taraftaki babamın üzerine olan pek iş yapmayan işyerinin vergi bilgileri birde 4250 tl değeri olan kamyonet var...bu hesaba göre 2022 maaşı çıkar mı sizce

septik

Editör
Editör
Babınızın eline geçen net miktar 990+ 39 tl ek ödeme diyelim 170 kesinti nedir? Gelir den giderler çıkarılmıyor.
Kamyonetten dolayı araçlarda 120/1 i gelir kabul ediliyor yaklaşık 36 tl

990+39 =1029 tl +araç 36 tl=1065 tl gelir 1065/4 =266 tl eder

İş yerinizin gelirini hesaba katmasak dahi 2014 yılı muhtaçlık sınırı 255 tl dir. ( 266 tl )bir geliriniz olduğu için malesef 2022 maaşından yararlanamassınız.

mustafa79

Üye
Üye
babınızın eline geçen net miktar 990+ 39 tl ek ödeme diyelim 170 kesinti nedir? Gelir den giderler çıkarılmıyor.
Kamyonetten dolayı araçlarda 120/1 i gelir kabul ediliyor yaklaşık 36 tl

990+39 =1029 tl +araç 36 =1065 tl gelir 1065/4 =266 tl eder

iş yerinizin gelirini hesaba katmasak dahi 2014 yılı muhtaçlık sınırın üzerinde ( 266 tl )bir geliriniz olduğu için malesef 2022 maaşından yararlanamassınız.

maaş bildirim Ekran Alıntısı.JPG

septik

Editör
Editör
Yukardaki tablodan sydv nin sadece ödenecek tutarı baz alarak hareket etmesi durumunda maaşı bağlamaları gerekirdi fakat gelir getirmeyen iş yeriniz olduğundan bahsetmiştiniz bu durumda tamamının yani tüm nakit girdiler aracın kasko değerinin toplamı sanırım muhtaçlık sınırı üzerinde bir rakam çıkartmışlar fakat sizin müracatınız 2013 yılı 243 tl muhtaçlık sınırı üzerinden hesap edilmiştir 2014 yılı için geçerli olan 255 tl muhtaçlık sınırı üzerinden yeni bir müracaatta bulunun.

iLLeqaL

Üye
Üye
Merhaba,

Ben kendim 2022 maaşı almaktayım, Babam bir kaç ay öncesine kadar çalışıyordu ve 1500 TL maaş alıyordu ancak daha sonra kalbinden anjio olduğu için çalışmamaya başladı, Sol gözü görmüyor, Geçenler de hastaneye giderek %51 rapor aldı. Hanede 4 kişiyiz, Babamın herhangi bir sağlık güvencesi yok. Ek bir gelirimiz de yok, evde çalışan kimse de yok ama 100.000 110.000 TL değerinde bir dairemiz var. Benim maaşım devam ediyor, Babam da maaş alabilir mi? Birde evin rayic bedeli hesaplanıyormuş, Ne kadar olur rayic bedeli.

septik

Editör
Editör
Evinizin rayiç bedelini belediyeden çok kısa bir sürede öğrenebilirsiniz şimdi sizin belirtttiğiniz rakamın 240/1 i gelir kabul ediliyor 100 bin tl dersek 416 tl gelir kabul edilir.

Babanız için sydv na başvuru yapın büyük ihtimalle 2022 maaşı bağlanır.

iLLeqaL

Üye
Üye
Evinizin rayiç bedelini belediyeden çok kısa bir sürede öğrenebilirsiniz şimdi sizin belirtttiğiniz rakamın 240/1 i gelir kabul ediliyor 100 bin tl dersek 416 tl gelir kabul edilir.

Babanız için sydv ye başvuru yapın büyük ihtimalle 2022 maaşı bağlanır.

Çok teşekkür ederim, ALLAH razı olsun.

Tekerlekli Sandalye