2022 Maaş başvurusunda muhtaçlık kararı hangi esaslara göre belirlenmektedir?

şahinsezgin

Üye
Üye
2022 maaşı için bir başvuru yapacağız ama herhangi bir işlem başlamtmadık daha sadece defterdarlık bir evk verdi biz bu sevkle hastaye intikal edip rapor aldıktan sonra defterdarlık bir muhtaçlık kararı vermesi gerekiyormuş ve bi tespit yapacakmış bu muhtaçlık kararı verilirken hangi hususlar göz önüne alınacaktır kafamı karıştı bu karar alınırken neler incelenecektir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Alınacak raporla birlikte defterdarlık sizi bazı kurum ve kuruluşlara ayrıca bankalara yönlendirip gelirinizi gösteren evraklar doldurmanızı gezdirmenizi isteyecekler ondan sonra muhtaçlık tespii yapılacaktır bu durm için yönetelik şunları yazar;

a) Birinci fıkrada belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka almaması,

b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka yükümlülerinin gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün 2022 sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, ilgiliye ayırabilecekleri yardım miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,

c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması,

ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde tarımsal destek gelirinin olmaması,

d) İlgili mevzuat çerçevesinde tedavi yardımları kapsamında yapılan yardımlar hariç olmak üzere, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüklerinden, Vakıflar Genel Müdürlüğünden, il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya mahalli idarelerden ödenen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde sürekli nakdi yardım almaması, gerekir. Muhtaçlığın tespitinde yukarıda sayılan gelir ve yardım tutarlarının toplamı da dikkate alınır.

Tekerlekli Sandalye