2022 maaş kriteri

TTR

Üye
Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize sağlıklı bir yıl diliyorum. Daha önce bu konuda buradaki kıymetli arkadaşlardan bilgi almıştım fakat şöyle bir yazı okudum ve bilen dostlara danışmak istedim. Ben annemle beraber 2 kişi yaşıyoruz eve giren gelir rahmetli babamdan kalan 5200 liralık maaş ve evde bakım maaşı. 2022 maaşı alabilmem için gelir kriterini aştığım çok açık evde bakım maaşıda dahil edildiği için. Sorum şu giderler gelirden düşüp tekrar hesaplanıyor mu örneğin okuduğum yazı ödenen ev kirasının gelirlerden düştüğü yönünde. 5000 lira kira ödüyoruz eğer bu gelirden düşüyorsa tekrar 2022 maaşı için başvuru yapmak istiyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden...

septik

Editör
Editör
2022 Engelli maaşı gelir krıteri hesap edilirken tüm gelirlerden engellinin oturduğu ev kira ise emsal kira bedeli düşülüyor, emsal kira bedeli oturduğunuz muhitin kira ortalaması.
Toplam gelirinizden, 2835 tl kişi başı krıter x 2 kişi = 5670 tl düşün kalan miktar ve üstü kira gideriniz varsa ( elinizde kira sözleşmesi veya kontratt ) varsa o belgeyle sydv na engelli maaşı müracaatınızı yapın.

TTR

Üye
Üye
2022 Engelli maaşı gelir krıteri hesap edilirken tüm gelirlerden engellinin oturduğu ev kira ise emsal kira bedeli düşülüyor, emsal kira bedeli oturduğunuz muhitin kira ortalaması.
Toplam gelirinizden, 2835 tl kişi başı krıter x 2 kişi = 5670 tl düşün kalan miktar ve üstü kira gideriniz varsa ( elinizde kira sözleşmesi veya kontratt ) varsa o belgeyle sydv na engelli maaşı müracaatınızı yapın.
Dediğim gibi abi eve giren toplam gelir emekli ve bakım maaşı toplam 9380 lira
5000 lira kira bedelini düşünce 2022 maaşı için kriteri aşmıyoruz kira emsal bedeli dediğiniz kira kontratı mı ? Kontratla başvuru yapmamız yeterli mi ? Ayrıca kontrat annemin üzerine bu sorun olur mu ?
Teşekkür ederim

septik

Editör
Editör
Kira kontratı garanti bir ölçü değil, sydv bölgelerin ortalama kirasını kendisi araştırır. siz yinede elinizdeki kontratla giderseniz faydası olacaktır. Annenizle aynı adreste olduğunuza göre kontrat annenizin adınada olsa fark etmez.

TTR

Üye
Üye
Septik bey bugün 144'ü aradım böyle bir yönetmelik yok dedi temsilci
Kira kontratı garanti bir ölçü değil, sydv bölgelerin ortalama kirasını kendisi araştırır. siz yinede elinizdeki kontratla giderseniz faydası olacaktır. Annenizle aynı adreste olduğunuza göre kontrat annenizin adınada olsa fark etmez.
Abi aradım 144'ü böyle bişe yok diyolar

septik

Editör
Editör
Ney yokmuş kira giderinin gelirden düşülmesi konusumu ?

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Engelli ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik(1)

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Değerlendirme, Karar ve Ödeme

(8) (Değişik:RG-19/8/2018-30514) Engelli aylıklarında, aylığa hak kazanma durumları uygun olanların muhtaçlığı; gelir, servet ve harcamalar esas alınarak aşağıdaki şekilde belirlenir.
a) Hanenin gelir durumu;

ç) Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç gıda, giyim, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması dâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

d) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar bu fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: TTR

TTR

Üye
Üye

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Engelli ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik(1)

BİRİNCİ BÖLÜM

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

(8) (Değişik:RG-19/8/2018-30514) Engelli aylıklarında, aylığa hak kazanma durumları uygun olanların muhtaçlığı; gelir, servet ve harcamalar esas alınarak aşağıdaki şekilde belirlenir.
a) Hanenin gelir durumu;

ç) Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç gıda, giyim, ısınma, eğitim, sağlık, ulaşım, eğlence ve benzerlerine yapılan yıllık ödemelerin aylık ortalaması dâhil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

d) Harcamalar, hanenin gelir seviyesinin bir göstergesi olarak dikkate alınır. Emsal kira bedeli dışındaki harcamalar bu fıkranın (a) bendine göre hesaplanacak gelir tutarından hiçbir şekilde çıkarılamaz.

Abi (ç) bendini tam olarak anlamadım bir alttaki paragrafta açıkça belirtmiş ama (ç) bendini tam olarak anlayamadım

BİRİNCİ BÖLÜM

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

a) Hanenin gelir durumu;

Evet abi ordan söylediler

septik

Editör
Editör
Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç, diyerek kira giderinin dışındaki yapılan masrafları gelir az görülsede gider olarak hesaplanır diyor her iki benttede belirtilmiş diye attım.

• Beğen

TTR

Üye
Üye
Hanenin harcama durumu; emsal kira bedeli hariç, diyerek kira giderinin dışındaki yapılan masrafları gelir az görülsede gider olarak hesaplanır diyor her iki benttede belirtilmiş diye attım.
Anladım abi bu durumda kriteri aşmadığım anlaşılıyor en kısa sürede başvuru yapıp şansımı deneyim. Çok teşekkür ederim abi hakkını helal et

septik

Editör
Editör
Rica ederim helal olsun.. Kısa sürede başvurunuzu yapın, inş bağlanır.

Kral6363

Üye
Üye
Abim bu hesabı güncelleme konusu nedir bilginiz var mı yani illaki bankaya mi gideceğiz kartımızla eskisi gibi parayı cekemiyecekmiyiz

septik

Editör
Editör
Kullandığınız kartlar sürelidir, Süre dolduğunda bloke olur, kullanılamaz. Gişede bir kaç saniyeyelik bir işlemle tekrar kullanıma açılıyor.

Bir ptt çalışanına sormuştum neden 2 senede bir güncelleme veya yeni kart veriliyor diye, Genelde sosyal yardım alanların sağ olup olmadığını kontrol amaçlı ve herhangi bir güvenlik yenilemesi varsa karta yüklemek için demşti.

Son düzenleme:

TTR

Üye
Üye
Abi merhaba nasılsın ? Abi bugün vakıfa başvuruda bulundum dediğiniz gibi evrakları kira kontratını falan götürdüm. Rapordan başka bişe almadılar. Sence neden abi ?

septik

Editör
Editör
Teşekkür ederim gayet iyiyim şükür, inşallah sizlerde iyisinizdir.

Gerek görmemiş olabilirler, çünkü adresinizi zaten bildirmişsinizdir, teyit ve kontrol için ziyaretinize gelecekler bu sürede evinizde olun. Oturduğunuz semtin kira ortalamasını sydv biliyordur ve gelirinizden düşerler.

• Beğen

TTR

Üye
Üye
Teşekkür ederim gayet iyiyim şükür, inşallah sizlerde iyisinizdir.

Gerek görmemiş olabilirler, çünkü adresinizi zaten bildirmişsinizdir, teyit ve kontrol için ziyaretinize gelecekler bu sürede evinizde olun. Oturduğunuz semtin kira ortalamasını sydv biliyordur ve gelirinizden düşerler.
Tahmini kaç günde gelirler abi malum haftada 2 gün fizik tedaviye gidiyorum ona göre ayarlarım kendimi

septik

Editör
Editör
Hiç belli olmaz ama 1 ay içinde gelmeleri gerekir. İstersen sydv na bildir şu günlerde tedaviye gidiyorum diye.

• Beğen

septik

Editör
Editör
Rica ederim. Sizdende razı olsun ,inş. kısa sürede bağlanır.

• Beğen
Tekerlekli Sandalye