2022 Maaşı başvurusunda muhtaçlık kararı verilirken nelere bakılıyor?

HayatSu

Üye
Üye
2022 maaşına başvuru yapacagız, bu konuda bir arkadaşıma sordurttum malmüdürlüğündeki memur yanımıza gelsin sevk edelim rapor alsın sonra muhtaçlık tespiti yapacagız muhtaçlık tespitinde sorun çıkmazsa araştırmada sorun olmaz ve olumlu netice çıkarsa gerisi kolay demişler ancak bu muhtaçlık kararında neler inceleniyor nerele bakılıyor ve neler dikkate alınıyor bu konuda kimse net birşey söylemiyor buraya üye oldum yanıt bulmak için bi yardımcı olurmusunuz allah rızası için:(

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
(2) Muhtaçlığına karar verileceklerin;

a) Birinci fıkrada belirtilen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka almaması, bu şuan ki şartlarda kişi başına 100 lira

b) Nafaka bağlanmamış olmakla birlikte, nafaka yükümlülerinin gelir durumu itibariyle aile fertlerinin sayısı ile ikametgahlarındaki sosyal ve ekonomik durumları dikkate alınmak suretiyle yapılacak inceleme sonucunda, nafaka yükümlüsünün 2022 sayılı Kanuna göre aldığı aylık hariç olmak üzere, ilgiliye ayırabilecekleri yardım miktarının muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde olmaması,

c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde ticari, zirai, serbest meslek kazancı, ücret, menkul ve gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç, irat ve benzeri gelirinin olmaması,

ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde tarımsal destek gelirinin olmaması,

d) İlgili mevzuat çerçevesinde tedavi yardımları kapsamında yapılan yardımlar hariç olmak üzere, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüklerinden, Vakıflar Genel Müdürlüğünden, il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından veya mahalli idarelerden ödenen muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde sürekli nakdi yardım almaması, gerekir. Muhtaçlığın tespitinde yukarıda sayılan gelir ve yardım tutarlarının toplamı da dikkate alınır.

Bunların tespiti neticesinde olumlu netice alınılması halinde evrak malmürlüğünce "muhtaçtır" ibaresi eklenerek maaş bağlanması için Primsiz ödemeler genel müdürlüğüne Ankara'ya gönderilir sgk detaylı inceleme yapar ve kararı verir.

Tekerlekli Sandalye