2022 Maaşı ve Ailelere verilen Bakım Ücreti Mütevelli Heyeti neye göre değerlendiriyr

Nazım

Üye
Üye
Öncelikle SYDV bu GSS VE 2022 kanununa göre bir değerlendirme yapıyorsa çoğu kişinin 3 aylık maaşlarının kesecekler sanırım bilmediğim için kafamda beliren sorularımı sormak istiyorum.
1.)Ev hanesinde 4 kişi yaşamaktayız aile fertlerinden sadece 18 yaş üstünde olan %90 zihinsel engelli olan abimden den bakım ücreti ve 2022 maaşı almaktayız
GSS Gelir tespiti yaptırdım ama prim çıktı G1 çıktı 37 TL ödemeli. gelirlerimiz 313 TL TL nin altında evde yaşayan fertlerin mal ve vb yok içinde oturduğu ev var bunumu katıyor Oturduğu ev ev hanesindekilerin adına kayıtlı değil anlamadım?
2.)Eğerki evi katıyorsa gelir getirmiyor sonuçta ve bu bir gelir testi ise her ne ad altında olursa olsun demiş herşeyin geliri hesaplanması gerekmez mi?
3.)Çoğu vatandaşın bu duruma göre 3 aylıkları kesilcek o zaman?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Kuruma giderek 2022 maaşı aldığınızı ve 2022 maaşı alanların genel saglık sigortalarının ücretsiz olması gerektigini belirtin ayrıca hesaplamada evdeki gelirlerden varsa kira gideri mutfak gideri fatura gibi giderlerin çıkartılmasından sonra kalan miktarın evdeki kişi sayısına bölünmesi gerektigini belirtin ayrıca aşagıdaki adreside inceleyin birde kuruma 2022 maaşı alabilmek için gerekli olan muhtaçlık sınırının altında oldugunuzuda belirtin.

http://engelliler.gen.tr/f26/2022-a...inden-itibaren-gss-kapsamina-alindilar-11307/

Nazım

Üye
Üye
Kurumdan kastınız hangi kuruma gidicem SGK yamı yoksa kaymakamlığa mı Kaymakamlıksa itiraz dilekçesi yazdım kabul edilmedi. hangi birime gitmem gerekiyor kurumun dediğiniz gibi ev hanesinden biri G0 ise diğerleride öyle olması gerekir doğrumu anladım? yani prim ödemezler aile fertleri birde hiç bir mal varlığı olmayan bireylerin sadece oturduğu evi gelir hesabına katarlar mı? raç emlak bedeli vs bu gelir tespiti genelgesinde yer almaktamıdır?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ev arazi araç evet göz önüne alınıyor ancak maaşı alan kişi gss den ücretsiz yararlanması gerekiyor, kurum dedigim önceden malmüdürlüğüydü ancak artık sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernegi ilgileniyor sizde orasıyla muhatap olun eğer gerekli yardımı yapmazlarsa sgk ya gidebilirsiniz

ferhan

Üye
Üye
iyi akşamlar..bende oğlumun 3 aylık maaşını alıyorum..sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernegine gitmemiz gerekiyormu.yoksa onlar zaten degerlendirecekmi..hiçbir gelirimiz yok sadece bekım parası alıyorum.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2 Maaşıda alıyormuşsunuz ne için gitmeniz gerekecek ki zaten gss kapsamına girmişsinizidir.

Tekerlekli Sandalye