2022 Maaşı ve evde bakım ücreti alabilirmiyim.?

mislina

Üye
Üye
38 yaşında kas erimesi olan biriyim adım ahmet evliyim yüzde 77 özürlü raporum var devletin bana verdiği hiçbir hakkı kullanmıyorum şuan maddi sıkıntılar içindeyiz bana bir yol gösterirmisin herkes sen özürlü maaşı eşinde bakım parası alırsa size yeter diyorlar yardımcı olursan sevinirim

F

Fırtına

Guest
selamlar ahmet,

% 40 ve üstü engeli olan ve sosyal güvencesi olmayan her insan ''2022 engelli maaşı..'' alabilir..

evde bakım maaşı almanın şartları ise..; ''ağır özürlü..'' raporun olması gerekiyor.. zorunlu ihtiyaçlarını (tuvalet, banyo, vs gibi..) başkasının yardımı olmadan yapamıyor olman gerekiyor.. ve aile de kişi başına düşen gelirin 400 tl'yi geçmiyor olması gerekiyor.. şartların uygun ise; evde bakım maaşı alabilirsin..

mislina

Üye
Üye
buna bağlı olarak birkaç sorum olacak ablam ağır özürlü sayılmak için yüzde kaç özürlü raporu olması lazım birde bunlardan sonra elimize ne kadar ücret geçicek

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ağır özürlü olmak için raporda bir oran olması gerekmiyor, yüzdelik oran önem arz etmiyor, en az %50 olması şartıyla raporda "ağır özürlü" ibaresi bulunması yeterli oluyor, evde bakım maaşı engelliye bakan kimseye verilen miktardır ve aylık şu an 600 liradır, engelli maaşı rapor oranı 40-69 arası olanlar şu an 674 lira olup %70 ve üzeri olanlar 984 liradır, ancak 2022 maaşları 3 aylık ödenmekte olup evde bakım maaşı her ay ödenmektedir.

mislina

Üye
Üye
üzerimde bir mağazanın ruhsatı var bu sorun olurmu bu ücretler netmi ve aylık elimize ne kadar geçmiş olacak

F

Fırtına

Guest
iş yeri sahibi olarak gözüküyorsan..; evet, 2022 engelli maaşında sorun olur.. bu ücretler net..tir.. ayda elinize; 900 tl. gibi bir para geçer..

F

Fırtına

Guest
Ahmet, rica ederiz..

Tekerlekli Sandalye