2022 maaşım gss kapsamı;kapsam dışı yazıyor

osman yıldırım

Üye
Üye
2022 maaşını 4 senedir alıyorum bu 12.aydada aldım bugün provizyon sorguladım gss kapsam dışı yazıyor tescil kapsamıda kapsam dışı yazıyor sorgu sonucundada şöyle yazıyor:1106-60-g sigortalısı olarak sosyal güvenlik kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için sosyal dayanışma vakfına başvurmanız gerekmektedir diyor şimdi benim 2022 maaşıma ne olmuş lütfen yardımcı olurmusunuz

septik

Editör
Editör
Eğer 2022 maaş alma hakkınız her hangi sebeble örneğin isteğe bağlı veya sgk dan aile fertleri üzerinden yararlanma veya 2022 sayılı yasa imkanlarının dışına çıktığınız gibi bir ifadedir.

60/g aile fertlerinin gelir düzeyine göre gss primi ödemeniz gerektiği anlamına gelir.

Yanlız sizin provizyon sorgulamınızın 60/g olması bir hatadan kaynaklanabilir dolayısıyla en kısa zamanda bağlı bulunduğunuz bölgenin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek durum hakkında bilgi almanız ve gerekiyorsa gelir testi yaptırmanız istenebilir.

Büyük ihtimalle sistem hatası olabilir çünkü 4 yıldır düzenli olarak maaş alırken ve geçmişe yönelik maaş alanlar için herhangi bir uygulama yapılmezken bir anda 60/g görünmeniz normal değil.

Sydv na giderek gerekli bilgileri alınca bizlere neden bu tür bir uygulamaya tabi tutulduğunuzu yazabilirseniz bizlerde bu tür bir durumun ne sebeble ve netür bir yol izlememiz gerektiği hakkında yardımcı olmuş olursunuz.

osman yıldırım

Üye
Üye
sydv ye gittim oturduğum adreste gözükmüyormuşum daha sonra valilikten adresimi günceledim şimdi gelir testi yapacaklarmış 2022 maaşım ve gss sigortam kesilmiş eve memurlar gelecekmiş gelir testi için eve memur geliyormuydu 4 sene önceki evrakları yaparken memur gelmemişti mart ayına kadar yetişmez sanırım sonunda kestiler yani 2022 maaşımı şimdi ne yapmam gerekiyor bilmiyorum?

septik

Editör
Editör
2013 Ocak ayında 2022 engelli maaş yönetmeliğinde önemli değişiklikler oldu.
Yeni yönetmeliğe göre 2022 maaşları için adresinize en yakın Sydv na müracat edilecek ve sydv tarafından hane ziyareti yapılarak beyan edilen bilgilerin doğruluğu ve yaşam şartlarınız inceleneceK.
Hanenizde yani 2022 maaşı için müracat eden engelli kişinin bulunduğu adresteki yaşayan kişilerin tüm gelirleri toplanacak ve mal varlıklarının ev arsa dükkan gibi taşınmnazların rayiç değerlerinin 240/1 i ve ayrıca yine aynı adresteki kişilere ait araçlar varsa o araçların kasko değerinin 120/1 i gelir kabul edilerek toplanacak ve o adreste yaşayan kişi sayısına bölünerek 2013 yılı itibarı ile kişi başına 243 Tl muhtaçlık sınırın altında bir rakam çıkarsa engel oranınıza göre 2022 maaşı bağlanacak.

Sizin yapmanız gereken gerekli evraklarla 2022 maaş müracatı yaptıktan sonra sydv memurlarının hane ziyeretini beklemek.

tütün

Üye
Üye
sayın septik bende 2022 maşımı başka vakıf alanı taşıyacam cuma günü ikametimi aldıralaçağım acaba 15 günde 1 iğnelerim var kaç ayda olur iğneleri vurdaurmazsam ölürüm acaba gss devam edermi nasıl bir yol izlemeliyim eve gelene kadar gss devam edermi tşk

osman yıldırım

Üye
Üye
üzerimize hiç bir mal varlığımız yok ne evimiz ne arabamız babamın işçi emeklisi 1030 tl maaş alıyor annemde bakım maaşı alıyor evimiz kira 400 tl veriyoruz bu gelirimize göre durumum ne olur septik bey memurlar kaç günden gelirler?giderleri göz önünde bulunduruyorlarmı annemin benden dolayı almış olduğu bakım maaşınıda ekliyorlarmı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 maaşında giderler göz önüne alınmıyor maalesef, vakıfla görüşmenizi öneriyorum ayrıca evde bakım maaşında kişi başına düşen gelir 487 lira o bakımdan etkilemeyecektir.

septik

Editör
Editör
sayın septik bende 2022 maşımı başka vakıf alanı taşıyacam cuma günü ikametimi aldıralaçağım acaba 15 günde 1 iğnelerim var kaç ayda olur iğneleri vurdaurmazsam ölürüm acaba gss devam edermi nasıl bir yol izlemeliyim eve gelene kadar gss devam edermi tşk

Zaman açısından 15 günden fazla süreceği kesin sizin ikamet adresinizi henüz değiştirmeden bağlı bulunduğunuz sydv na giderek durumunuzu izah edin tekrar yeni bir incelemeye tabi tutulmadan adres değişikliğini yapmaya çalışın.

Ayrıca siz adres değişikliğini zaten bildirmekle yükümlüsünüz bildirmeden değişikliği yaparsanız otomatik olarak maaşınız kesilir ve yeni müracat kapsamında değerlendirisiniz.

septik

Editör
Editör
üzerimize hiç bir mal varlığımız yok ne evimiz ne arabamız babamın işçi emeklisi 1030 tl maaş alıyor annemde bakım maaşı alıyor evimiz kira 400 tl veriyoruz bu gelirimize göre durumum ne olur septik bey memurlar kaç günden gelirler?giderleri göz önünde bulunduruyorlarmı annemin benden dolayı almış olduğu bakım maaşınıda ekliyorlarmı?

Mehmet beyin söylediği gibi malesef gelirinizden giderler düşülmüyor. Ayrıca aldığınız bakım maaşı gelir olarak sayılmıyor.

Sydv memurları kendi bölgelerinin müracat yoğunluğuna göre tam tarih veremesekte 1 ay gibi bir sürede incelemeye gelmeleri gerekir.

1030 tl dışında hiç bir geliriniz yok ise ve yaşadığınız hanede 4 kişi iseniz 1030/4 =257.5 tl kişi başı gelir olur.

Bakım maaş kriteri kişi başı 487 tl
2022 maaşı için ise muhtaçlık sınırı olan 243 tl dir

Yanlız bu rakamlar 2013 yılı sonuna kadar geçerlidir. Sizin bu şartlar altında bakım maaşınız garantidir almaya devam edersiniz

2022 maaşı için net birşey söylemek zor 2014 yılında babanızın maaşı artacağı gibi muhtaçlık sınırıda artacak dolayısıyla şimdiden net bir cevap vermek kolay değil.

osman yıldırım

Üye
Üye
memur dün geldi sordu babamın emekli maaşını bizde 1030 tl dedik evi sordu kira dedik bugün kaymakamlığa gittim sydv ye engelli maaşın babanın aldığı emekli maaşında dolayı kesilmiş bir dahada bağlanmaz dedi ben dedim ilaçlarım iğnelerim ne olacak diye sordum yapacak bişeyimiz yok dedi tamam 2022 maaşımı alamayacağım sağlıktan babam emekli olduğu için babamın üzerinden yararlanabilirmiyim septik çünkü ilaçlarım çok pahalı bir bilginiz varmı septik

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
Benim babamda emekli sağlıktanda yararlanıyorum maaşımıda takır takır alıyorum.:)

septik

Editör
Editör
Osman yıldırım

Sydv size babanızın sgk sından yararlanıp yararlanamayacağınız konusunda ne demişti?

Gss den gelir seviyenize göre en düşük primle sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız Bu durumdada gss primi ödediğiniz için 2022 maaş başvurnuz red edilir.

Geçen günlerdeki açıklamamda muhtaçlık sınırını 2013 yılı için geçtiğinizi hesaplamıştık. (Kişi başı 257.5 tl )

Kısa bir süre daha bekleyip 2014 yılı muhtaçlık sınırının belirlendikten ve babanıza gelecek zammı sonra tekrar hesap ederek yeni duruma bakarız ve tekrar müracat etme durumunu inceleriz.

Yine şartlarınız uymassa şu an beklentide olduğumuz yeni 2022 yasası ve yönetmeliğinin çıkmasını ve yeni değişikliklerin sizin durumunuza göre neler yapabileceğimize bakarız.

tütün

Üye
Üye
sayın septik bende dosyamı nakil istedim nüfüsten kaydımı aldırdım sdvy gittim tam 2 saat bekledim pazartesiye kaldı ama maaşım aktifken kesileçek benim babam emekli değil asgeri üçterle çalışıyo aryıça bizimle değil ama ikameti bizimli evde 5 kişiyiz başka gelirde yok tamam maaşı geçtim olmasa ama benim ilaçlarım aylık 2000 lira maaş olmazsa yeşil karta yaralana bilirmiyim sayın septik tşk

septik

Editör
Editör
Tütün

Sizin babanızın asgari ücret dışında bir geliriniz yoksa ve 5 kişilik bir aile iseniz 2022 maaşından yararlanırsınız.

Yanlız bu adres nakli sırasında geçecek zamanda sgk dan yararlanamayabilirsiniz.

Sydv nin 2022 başvurunuzu (inş bir sorun çıkarmayıp kabul ederler) tekrar aktif hale gelene kadar geçecek sürede sağlık hizmetlerinden yararlanmanın bir yolu var oda gelir seviyenize göre gss primi ödemek bu durumdada gss primi ödüyorsunuz diye sizin 2022 başvurunuzu kabul etmemelerine sebeb olur.

Yapabileceğiniz tek yol var 2022 yasasından henüz yararlanırken kullandığınız ilaçları bir kaç ay yetecek kadar doktorunuzla konuşup temin etmeye çalışmanız gerekir.

gececi01

Üye
Üye
sayın septik bimer aracılığı ile aile politikalar bakanlığına bilgi edinme amaçlı e-mail attım e-mailimde şunu belirttim sgk lıyım kızım %92 engelli asgari ücret alıyorum 7 kişiyiz 805 tl yi 7 ye böldüğünüzde 115 tl ortalama 255 tl nin altında kaldığı için 2022 maaşı alabilirmiyim dedim.
sitede bazı yerlerde aldığım bilgiler kimisi alabilir kimisi belki kimi alamaz dedi ancak başbakanlık tan gelen cevap aşağıda ama anlayamadım lütfen türkçeye çevirirmisiniz özellikle şu satıra dikkat ediniz sanki sgk lı olsam dahi bu maaşı alabileceğimi anlıyorum ben

((( zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar hariç olmak kaydıyla; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ))))

BİMER’ e 05.01.2014 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.

2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanunun 2 Maddesinde ; 65 yaşını doldurmamış olmasının yanı sıra;

a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde engelli olduklarını ilgili mevzuatı çerçevesinde alınacak sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran Türk vatandaşı engellilerden; sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe (4.860) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda,

b) İlgili mevzuatı çerçevesinde alınacak sağlık kurulu raporu ile engelli olduklarını kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve talebine rağmen Türkiye İş Kurumu tarafından işe yerleştirilememiş olan Türk vatandaşlarından; sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar ile uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışanlar veya nafaka bağlanmış ya da nafaka bağlanması mümkün olanlar hariç olmak üzere, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe (3.240) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda, aylık bağlanır.

Nafaka bağlanan veya nafaka bağlanması mümkün olanlar ile sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birinden her ne nam altında olursa olsun gelir veya aylık hakkından yararlanan durumunda ya da uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olunması gereken bir işte çalışan durumunda kendisine bakmakla yükümlü bir yakını bulunan engelli çocuklar hariç olmak kaydıyla; Türk vatandaşı olan, 18 yaşını tamamlamamış ve ilgili mevzuatı çerçevesinde alınacak sağlık kurulu raporu ile engelli oldukları kanıtlanmış durumundaki engelli yakınlarının bakımını üstlenen Türk vatandaşlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden daha az olan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilenlere muhtaçlık hâli devam ettiği müddetçe ve bakım ilişkisini fiilen gerçekleştirmeleri kaydıyla, (3.240) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır.

Birinci fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamına giren engellilerden veya ikinci fıkra gereğince aylık bağlanacak engelli yakınlarından, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ( 01.01.2014 - 30.06.2014 tarihleri arasında 255,22.-TL ) ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.’’ Denilmektedir.

Bu nedenle , yukarıdaki şartları taşımanız halinde , 2022 sayılı kanuna göre aylık talebiniz ile ilgili olarak ikametgahınızın bulunduğu İl / İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz halinde talebiniz değerlendirilecektir.

Bilgilerinize rica ederim.

Tekerlekli Sandalye