2022 maaşım kesildi YARDIM! Geri Alabilirmiyim?

Dracula

Üye
Üye
ilk öncelikle yanlış yerde konu açtıysam site yöneticilerinden özür diliyorum.
Konu şu : Ben ikinci el araç aldım engelime göre tertibat taktırabilmek için aracı kendi adıma yazdırdım bir yıl sonra da 2022 maaşım yeşil kartım iptal edildi kesildi
sizinle paylaşmak istedim yol göstereniniz olursa sevinirim saygılar.

septik

Editör
Editör
[MENTION=985]Dracula[/MENTION]

Siz araç aldığınızda o aracın kasko değerinin 120/1 oranında gelirinize eklenir diyor 2022 yönetmeliği, eğer bu gelir artışı sebebi ile (2018 yılı sonuna kadar 483 tl) kişi başı gelir sınırını aştıysanız maaşınızın kesilmesi normal.

Yapabilecek tek şey tekrar 2022 engelli maaşı müracatı yapmak, gelir testi yaparlar 483 tl kişi başı gelir seviyesinin altında bir rakam çıkarsa tekrar maaşınız bağlanır.

gececi01

Üye
Üye
ilk öncelikle yanlış yerde konu açtıysam site yöneticilerinden özür diliyorum.
Konu şu : Ben ikinci el araç aldım engelime göre tertibat taktırabilmek için aracı kendi adıma yazdırdım bir yıl sonra da 2022 maaşım yeşil kartım iptal edildi kesildi
sizinle paylaşmak istedim yol göstereniniz olursa sevinirim saygılar.

Yanlış yapmışsın ben 1 kilo prinç alacağım zaman gece en son kapanan market önünde siyah şemsiye ile bekliyorum hatta tedaşta arkadaşım var sokak lambalarının şalterini kapatım gece karanlığında siyah poşette siyah şemsiye ile alış veriş yapıp eve giriyorum artık devlet öyle olduki göktürk uydusundan aldığınız bir çöpü dahi takip edip sosyal yardımları kesmekle uğraşıyor sen kalkmışsın kendi adına dünyanın en lüks aracını almışsın dua et geçmiş ödemeleri geri talep etmesinler.

Dracula

Üye
Üye

Siz araç aldığınızda o aracın kasko değerinin 120/1 oranında gelirinize eklenir diyor 2022 yönetmeliği, eğer bu gelir artışı sebebi ile (2018 yılı sonuna kadar 483 tl) kişi başı gelir sınırını aştıysanız maaşınızın kesilmesi normal.

Yapabilecek tek şey tekrar 2022 engelli maaşı müracatı yapmak, gelir testi yaparlar 483 tl kişi başı gelir seviyesinin altında bir rakam çıkarsa tekrar maaşınız bağlanır.

Günaydın zaman ayırıp cevap yazdığını içinteşekkür ediyorum. Bir sorum olacak aracın kasko değerinin 120/1 oranını örnek vererek açıklarmısınız? Saygılar.

mehata19

Üye
Üye
Günaydın zaman ayırıp cevap yazdığını içinteşekkür ediyorum. Bir sorum olacak aracın kasko değerinin 120/1 oranını örnek vererek açıklarmısınız? Saygılar.

Örneğin aldığınız araç 100.000 TL kasko bedelli bir araç.120.000 TL nin 120/1 =833,3 TL.Yani bu durumda hane gelirinize 833.33 TL her ay için ekleme yapacaksınız.Yani aracınız size her ay 833.33 TL para getiriyormuş gibi hesaplayacaksınız.

mehata19

Üye
Üye
Örneğin aldığınız araç 100.000 TL kasko bedelli bir araç.120.000 TL nin 120/1 =833,3 TL.Yani bu durumda hane gelirinize 833.33 TL her ay için ekleme yapacaksınız.Yani aracınız size her ay 833.33 TL para getiriyormuş gibi hesaplayacaksınız.

Yukarda yanlış yazmışım.120.000 TL nin 120/1 i değil 100.000 TL nin 120/1 i 833.33 TL dir.

septik

Editör
Editör

Rica ederim. [MENTION=16680]mehata19[/MENTION] Arkadaşımız doğru örneklemiş. Aracın fiyatını 120 ye bölünce ortaya çıkan rakam gelirinize eklenir.

Dracula

Üye
Üye

Rica ederim. [MENTION=16680]mehata19[/MENTION] Arkadaşımız doğru örneklemiş. Aracın fiyatını 120 ye bölünce ortaya çıkan rakam gelirinize eklenir.

Arkadaşlar ilginizden dolayı teşekkür ediyorum kusura bakmayın değerli zamanınızdan alıyorum aldığım araç 36 binlik bir araç oda senet katşılığı taksitle aldım diye ama kayıtlara baktığım zaman bana söylenilen aracın 40 bin tl bu yüzden maaşın kesildi aracıda başka birinin adına kayıt edersem kullanamam ortada kaldım ne yapmalıyım sizce?

from.istanbul

Üye
Üye
Araba ev alanlar, kirada oturmayanlar aylık 400,650 TL'ye muhtaç değil demektir..
Bunlardan birine sahip olan herkes, gidip kendi kendine dilekçe verse ve maaşının kesilmesini istese..
Belki gerçekten bu paralara ihtiyacı olan insanlar daha fazla maaş alacak..
Devletten zengin miyim, devletin malı deniz düşüncesinden vazgeçemiyoruz..
Geçen de biri Sıfır Km Honda Civic almış 120 Bin TL değerinde araba..
Bakım maaşı kesilmiş, onun peşine düşüyor..Ona göre arabanın yakıtı beleşe gelecek..
Ne güzel İstanbul beee..
Gerçek ihtiyaç sahiplerini de mağdur ediyoruz..

septik

Editör
Editör
[MENTION=10893]from.istanbul[/MENTION]

Bence açıklamanızda haksızlık var, engelli kişilerin araç alma konusunda sıkıntı yaşamamsı lazım, çünkü sağlıklı insanlardan daha çok ihtiyacı olduğu ortada.

Hata araç alan engellide değil, hata yasa yönetmelik yaparken verilen kararların yalnışlığında, 2022 yönetmeliği son 5 yılda 4-5 kez düzenlenmesine rağmen halen 2022 engelli maaşı alma şartlarında engelli kişi araç alması halinde veya mevcut aracı varsa gayet açık şekilde 120/1 gelir sayılır şeklinde madde koyup engelli araç aldığında mevcut kişi başı gelir seviyesi 483 tl muhtaçlık sınırı altında olsa bile bir çok kişinin 2022 maaşları kesildi kesiliyor.

Ne yapmanız gerektiği ortada ya araç sahibi olacaksınız yada maaş sahibi tercih sizin. Başka seçenek yok malesef.

septik

Editör
Editör

Bence açıklamanızda haksızlık var, engelli kişilerin araç alma konusunda sıkıntı yaşamamsı lazım, çünkü sağlıklı insanlardan daha çok ihtiyacı olduğu ortada.

Hata araç alan engellide değil, hata yasa yönetmelik yaparken verilen kararların yalnışlığında, 2022 yönetmeliği son 5 yılda 4-5 kez düzenlenmesine rağmen halen 2022 engelli maaşı alma şartlarında engelli kişi araç alması halinde veya mevcut aracı varsa gayet açık şekilde 120/1 gelir sayılır şeklinde madde koyup engelli araç aldığında mevcut kişi başı gelir seviyesi 483 tl muhtaçlık sınırı altında olsa bile bir çok kişinin 2022 maaşları kesildi kesiliyor.

Ne yapmanız gerektiği ortada ya araç sahibi olacaksınız yada maaş sahibi tercih sizin. Başka seçenek yok malesef.

from.istanbul

Üye
Üye

Ben de diyorum ki; Amerika'da değiliz araba almak 3 maaş değil..Sıradan bir araba 2,3 senelik maaş..
O kadar parası olan bir insanın ayda 650 liraya ihtiyaç duyması abes..
Bak ben de 10 yıldır bu maaşı alıyorum ama geçim sıkıntım çok büyük..
Araba almayı bırak karnımı zor doyuruyorum..
Araba alabilecek durumda olsam, bu maaşla ne işim olur 650 lira para yani..
Ne işe yarar?
Başka bir gelirin yoksa işe yarar ama araba alabiliyorsan paran var demektir..
Ayda 650 liraya da ihtiyacın yoktur..
Ama diyorum ya millet olarak 'devletten zengin miyiz' 'beleş para işte' 'devletin malı deniz' kafamızda yer etmiş..

septik

Editör
Editör
Kast ettiğinizi zaten anladım, engelli maaşını alabilmek için usulsuzlük yapanlar için söylüyorsunuz ve bencede haklısınız. Yalnız hesap etmediğiniz bir konu olarak kişi engellidir ve çevresi bu engelden doğan sıkıntıları hafifletmek için araç alımına destek olabilir, En azından yasa yönetmelik üzerinde çalışırken bu ve benzeri durumu engelli lehine bir tavır alınsaydı olurdu.

Fakat amaç burda haksız kazanç edinmek veya bir şekilde engellinin kullanmasıysa tamamen karşıyım.

Dracula

Üye
Üye
Yorum yazan herkese çok teşekkür ediyorum. İnsan ister istemez olumsuz da düşünebiliyor çünkü maalesef haksız kazanç edinmek isteyenler çoğunlukta ve bu yüzden kurunun yanında yaşta yanıyor ama haksız kazancı kendine ilke edinmişler yaşamını sürdürüyor iken bizler zorluklarla boğuşuyoruz. Şimdi burada hayat hikayemi anlatmakta zorunlu değilim zor durumda olduğum için bilen arkadaşlardan akıl fikir edinmeye çalışıyorum çalışıyorum ki durumuma düşen arkaşlara yardımcı olabileyim.İnanın çoğu yerde engelliler ile alakalı yasaları bilmeyen memurlarla dolu. Ehliyet yenilemeye kalkarsın zorlanırsın, araba alırsın milyon zorluklarla karşılaşırsın ve sosyal yardımlaşma vakıfları sadece eşittirden sonrasına bakıyor bu adamın adına araç var maaşı kesin olay bu ama bu araç nasıl ve hangi zorluklarla alınmış yada engelli statüsüne getirilene kadar o engeli ne kadar uğraşmış umurlarında değil ve arkadaşlar zaten aldığım araç ikinci el senet taksit karşılığı 36 bin vakıfta gösterilen 40 bin. Tekrar zaman ayırıp olumlu ve olumsuz yorum yazan herkese teşekkür ediyorum.Saygılar.

Tekerlekli Sandalye