2022 maasim kesilirmi

aguero06

Üye
Üye
Sa abiler kolay gelsin biz 5 6 yildit 2022 maasi aliyoruz maasimiz kesilmedi hic gelirimizde babam emekli 1200 maas aliyo 4 kisi yasiyoruz bide bu aydan sonra evde bakim maasida alcaz bu durumda 2022 maasimiz kesilir mi

septik

Editör
Editör
Aslm, 2022 maaşı yönetmeliği değişti, bu yıl dahil her yıl sosyal incelemeler yapılarak engelli kişinin yaşadığı hanedeki kişilerin tüm gelirleri, mal varlıklarının getirileri, getirisi yoksa mal varlıklarının rayiç değerlerinin 240/1 i gelir kabul ediliyor ve hanedeki kişi sayısına bölünüyor çıkan rakam 303 tl nin altındaysa 2022 maaşı verilmeye devam edilecek,yalnız engelli kişinin yaşadığı ev kira değilse rayiç değeri hesap edilmiyor, kira ise kira gideri gelirden düşürülüyor, dışında gelirden hiç bir gider düşürülmüyor.

Bu durumda, 303 tl muhtaçlık sınırı x 4 kişilik bir aile = 1212 tl nin üstünde bir rakam hanenize girdiği zaman 2022 maaşınız malesef kesilir.

aguero06

Üye
Üye
Abi şimdi biz aliyoruz geliride geciyoruz ama maas devam ediyor kesilmiyor su an 4 kisiyiz babamin emekli maasi var sadece ama bu aydan sonra evde bakım maasida alicaz bu durumda ne olur kesilirmi evde bakim maasi 2022 kapsiyomu abi

septik

Editör
Editör
Tamam siz muhtaçlık sınırı 303 tl yi geçtiğiniz halde 2022 aylığı almaya devam ediyorsunuz, bu durumda olan belki yüzbinlerce 2022 aylığı almakta olan arkadaşlarımız var sebebi ise yeni yönetmeliğin bugüne kadar seçimler sebeiyle uygulanmaya başlanmamış olmasıydı ve henüz sizin bölgenizde başlamamamış olsada bazı bölgelerde incelemere başlamış 2015 yılı sonuna kadar incelemeler tamamlanacak ve yeni yönetmelikte ki uygulamalar devreye girecek bu durumdada evde bakım maaşı da gelire dahil edilecek ayrıca zaten yeni müracatlarda yaklaşık 2 yıldır uygulanan muhtaçlık sınırı gelir testi yapılarak bağlanmamakta incelemeler bitiiğinde ise 2015 yılı sonuna kadar kişi başı 303 tl muhtaçlık sınırını geçen herkesin 2022 aylığı kesilecek.

aguero06

Üye
Üye
Abi ozaman bizlik birşey yok kendileri keser diyosun yani

ilyaskirmanci

Üye
Üye
Aslm, 2022 maaşı yönetmeliği değişti, bu yıl dahil her yıl sosyal incelemeler yapılarak engelli kişinin yaşadığı hanedeki kişilerin tüm gelirleri, mal varlıklarının getirileri, getirisi yoksa mal varlıklarının rayiç değerlerinin 240/1 i gelir kabul ediliyor ve hanedeki kişi sayısına bölünüyor çıkan rakam 303 tl nin altındaysa 2022 maaşı verilmeye devam edilecek,yalnız engelli kişinin yaşadığı ev kira değilse rayiç değeri hesap edilmiyor, kira ise kira gideri gelirden düşürülüyor, dışında gelirden hiç bir gider düşürülmüyor.

Bu durumda, 303 tl muhtaçlık sınırı x 4 kişilik bir aile = 1212 tl nin üstünde bir rakam hanenize girdiği zaman 2022 maaşınız malesef kesilir.

peki mutfak ve benzeri masraflarda düşüyormu gelirden

septik

Editör
Editör
Aguero06

Evet incelemelerini yapar uygun olmayanları keserler, inş yaptıkları bu hatanın bir an önce farkına varırlarda engellinin tek dayanağı olan 2022 aylığını engellinin kendi gelirine bakarak hareket ederler.

septik

Editör
Editör
ilyaskirmancı

Malesef, sadece engellinin yaşadığı ev kira ise kira gideri düşülüyor diğer hiç bir gider gelirden düşürülmüyor.

aguero06

Üye
Üye
Abi ozaman bu 2022 maasi kesilirse ben ise girsem maas kesilirmi 4 kisiyiz ben asgari ucretle isr girsrm bide babamin emeklisi 1150

septik

Editör
Editör
Aslında bu soruyu bakım maaşı kısmına sorsaydın daha iyi olurdu, ben bakım maaşı konusunda yeterli bilgiye sahip değilim, sadece bildiğim engellinin emekli olması, bir gelire sahip olması bakım maaşı almasına engel değil bakım maaşı alma krıteri ise 606 tl kişi başı gelir.

gececi01

Üye
Üye
Sa abiler kolay gelsin biz 5 6 yildit 2022 maasi aliyoruz maasimiz kesilmedi hic gelirimizde babam emekli 1200 maas aliyo 4 kisi yasiyoruz bide bu aydan sonra evde bakim maasida alcaz bu durumda 2022 maasimiz kesilir mi

sayın septik anlamadığım bir şey var ben son 1 yıldır kızım %92 engelli evde bakım maaşı alıyoruz 18 yaşını doldurduğunda 2022 maaşı alabilirmi diye araştırmalar yapıyorum bir çok kişi alabilir dediysede bazıları alamaz dedi çünki babası olarak ben sgk lıyım asgari ücret le çalışmaktayım ancak yukarıda konuyu açan arkadaşımızında babası sgk emeklisi bunlar neden alıyorda ben alamıyorum ailede 7 kişiyiz hiçbir mal varlığım yok evim kira asgari ücretli sgk lıyım evde bakım maaşı alıyoruz lütfen bir değerlendirme yaparmısınız ayrıca sitede babası tarafından sgk lı olupta 2022 maaşı alan varmı emsal gösterebilirmi teşekkürler.

septik

Editör
Editör
MADDE 7 – (1) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) Her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olmayanlar, 2022 sayılı Kanunun uygulanmasında muhtaç sayılır.

(2) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (ç) bentleri kapsamında, sistem üzerinden yapılan sorgulamalar ve sosyal incelemeden elde edilen verilere göre;

a) Hangi ad altında olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışanlar,

b) 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar,

Sorun burdan kaynaklanıyor, yönetmelik bu şekilde açıklıyorsa benim veya diğerinin maaş bağlanır demesi bu maddeye ters.

Aycan

Üye
Üye
Alırsin gececi01ben aliyorum 18 yasindan sonra senin sigortadan düsecek zaten 2022 maasa bas vurabilirsin vasisi karari alcan mahkemeden 2022 icin ayriyetten tekrar heyet raporu ve maasin baglaniyor ama maasi istemezsen sigortayi yani senden faydalanmasi icin devam ettir yoksa otomatikmen sugortadan düsüyor gececi01 ben evde bakim maasi ve 2022 maasi aliyorum alabilirsin yani yasadigin yerdeki hastanelere gidebilir cocuk ama baska yerdeki hastaneye gidecegi zaman sevk alcan yesil kartta o biraz sikinti sevksiz gidersen ücret ödüyon sevk alirsan bisey ödemiyon yardimci olabildiysem ne mutlu bana

septik

Editör
Editör
Gececi ben şimdi farkettim 18 yaşını doldurduğu zaman demişsiniz, evet reşit olduğu zaman sizin sgk nızdan faydalanamayacağı için 2022 alabilir Aycan hanım doğru yazmış.

gececi01

Üye
Üye
Bakanlığımıza mail yoluyla göndermiş olduğunuz talebiniz incelenmiş olup, talebiniz ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda;

SEYHAN Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında başvurunuz bulunmaktadır.

SEYHAN SYDV tarafından yapılan inceleme sonucunda,

x kişi VE AİLESİ, KARDEŞİNE AİT OLDUĞUNU İDDİA ETTİĞİ 3 KATLI EVİN 3. KATINDA KİRA ÖDEMEDEN OTURDUKLARINI BEYAN ETTİLER.EVİN DIŞ GÖRÜNÜMÜ İYİ, EŞYALAR İYİ VE KULLANILABİLİR DURUMDADIR. 5 ÇOCUĞU OLUP, BİRİ 2 YILLIK ÜNİVERSİTE, BİRİ İLKÖĞRETİM 7. SINIF, BİRİ İLKÖĞRETİM 1. SINIF, BİRİ UFAK, SON OLARAK x kişi İSE ENGELLİ OLDUĞUNDAN REHABİLİTASYON OKULUNA GİTMEKTEDİR.x kişi NİN RAPORU %40, KIZI x NİN RAPORU %92 DİR. ENGELLİ AYLIĞIN İÇİN BAŞVURU YAPMAK İSTEMEKTEDİR, ANCAK SGK LI OLARAK ÇALIŞTIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR.

2022 sayılı kanuna göre 3 aylık maaş bağlanmasına ilişkin iş ve işlemler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülmektedir. En az %40 engelli sağlık kurulu raporu ile birlikte ikamet ettiğiniz il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ettiğiniz takdirde, SYDV tarafından yapılacak kanuni inceleme sonucunda hanede kişi başına düşen gelir 303.48TL üzerinde değilse mütevelli heyeti kararı ile kişiye 3 aylık engelli maaşı bağlanmaktadır.

Engeli maaş başvurusu için, 2022 sayılı kanuni şartları taşımanız halinde, 2022 sayılı kanuna göre aylık talebiniz ile ilgili olarak ikametgahınızın bulunduğu İl / İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz halinde talebiniz değerlendirilecektir.

Bilgilerinize rica ederim.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı -

gececi01

Üye
Üye
sayın septik diğer kızım 18 yaşını doldurduğunda hiç bir işlem yapmadan hala benim sgk dan faydalanmaya devam ediyor engelli kızım neden otomatik olarak benden düşüyor onu anlayamadım onun için bir müracatmı gerekiyor diğer sorum ise şu

diyelimki ben sgklı olarak devam ediyorum engelli kızımada yeşilkart çıkarttım ve 2022 maaşınıda almaya başladık ama ilerleyen zamanlarda olduki rahatsızlandı hastalandı ve yeşilkart bunu karşılamadı oazaman maaşı ve yeşil kartı iptal edip tekrar üzerime sgk lı olarak alabiliyormuyum

septik

Editör
Editör
Aslında diğer kızınızında 18 yaşını doldurduğu gün sydv na gidip gelir testi yaptırması gerekiyordu, sağlıklı engelli 18 yaşını doldurmuş olan çalışmayan okumayan herkesin gelir tespiti yapatırması zorunlu, sanırım sizin durum gözden kaçmış olabilir.

Müracaat için yine sydv ye giderek gelir testi yaptırın, 16 yaşından büyükler için geçerli olan brüt asgari ücretin 3 /1 den den aşağıda bir geliriniz varsa otomatik olarak sgk giderlerini devlet karşılar.

Diğer sorunuzda yeşil kart veya 2022 den yararlandığı sürece sizin sgk nızdan nasıl faydalanıyor ise aynı koşularda hastahanelerden yararlanmaya devam eder. Bildiğim kadarı ile 18 yaşını doldurmuş gelir testindende 16 yaşından büyükler için belirlenmiş asgari üceretin 3/1 den çok geliriniz tespit edilmesi halinde tekrar sizin sgk nızdan faydalanma şansı kalmıyor mecburen gelirinize göre genel sağlık sigortası (gss ) ödemeniz gerekir.

Tekerlekli Sandalye