2022 Maaşlarında Kişi Başı Gelir 234 TL Olacakmış?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Arkadaşlar az önce sgkrehberi sitesinde gördüğüm bir haberde 2022 maaşlarında kişi başı gelirin 234 tl ye çıkartılacağı yazıyordu. Haber ne kadar doğru bilemiyorum ama haberi aynen kopyalıyorum..
-------------

2022 sayılı Kanuna göre 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaşlarımıza ve muhtaç engellilerimize sosyal yardımlar verilmektedir. Ancak bu kanuna göre kişinin muhtaç olarak kabul edilebilmesi için hane içinde kişi başına düşen gelirinin 119 TL’den az olması gerekmektedir. Bu rakam, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişme anlamında geldiği nokta dikkate alındığında kabul edilebilir bir rakam değildir.

Nitekim diğer sosyal yardımlardan yararlanabilmek için daha önce sosyal güvencesi bulunmamak şartı varken bildiğiniz gibi yine Temmuz ayında yaptığımız değişiklik ile sosyal güvencesi olsun olmasın hane içindeki kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileleri sosyal yardım kapsamına aldık. Böylece kayıt dışı istihdama da yol açan bu sınırlamayı kaldırmış ve ailenin gelir durumuna göre sosyal yardım alabilme imkanı getirilmiş oldu.

Bu nedenle 2022 sayılı Kanuna göre 65 yaş ve engelli maaşına hak kazanabilme şartını da hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3’ü seviyesine yani 234 TL’ye çıkarılıyor.

KAYNAK: http://www.aile.gov.tr/tr/html/23205/Basbakan-Erdogan-dan-Sehit-Yakinlari-ve-Gazilere-Yeni-Mujdeler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Nihayet başlattığımız kampanya meyvelerini vermeye başladı. http://engelliler.gen.tr/f92/2022-maaslari-kesilmek-isteniyor-haksizliga-dur-de-18280/
Biz düzenlediğimiz kampanyada 2022 maaşlarında kişi başı gelirin asgari ücrete endekslenmesini istemiz ve asgari ücretin 2/5 üzerinden bir hesaplama yapılmasını istemiştik. Buda 391 TL ye tekabul ediyor.

Bunlar asgarin ücretin 1/3'ünü baz almışlar. Rakam yeterli mi elbette değil. 234 TL düşük bir rakam ama 119 TL düşünüldüğünde bir gelişme olarak nitelendirebiliriz. En önemliside sunduğumuz önerinin dikkate alınarak hesaplamanın ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLENMESİ...

Bu arada haber resmi bir ağızdan yapılmış açıklama. Ancak bende tam kaynağa ulaşamadım.. Bir kaç site burdaki metnin aynısını yayınlamış ancak hiç birinde açıklamayı yapanın adı sanı yok.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
evet birader yazmış olduğun habere şimdi baktım doğru.......119 kriteri kalkıyor yeni kriter 234 tl.........tabii bunda site yöneticimiz HALİL BEY in emeği büyük tartışılmaz..........

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
2022 sayılı Kanuna göre 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaşlarımıza ve muhtaç engellilerimize sosyal yardımlar verilmektedir. Ancak bu kanuna göre kişinin muhtaç olarak kabul edilebilmesi için hane içinde kişi başına düşen gelirinin 119 TL’den az olması gerekmektedir. Bu rakam, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişme anlamında geldiği nokta dikkate alındığında kabul edilebilir bir rakam değildir.

Nitekim diğer sosyal yardımlardan yararlanabilmek için daha önce sosyal güvencesi bulunmamak şartı varken bildiğiniz gibi yine Temmuz ayında yaptığımız değişiklik ile sosyal güvencesi olsun olmasın hane içindeki kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olan aileleri sosyal yardım kapsamına aldık. Böylece kayıt dışı istihdama da yol açan bu sınırlamayı kaldırmış ve ailenin gelir durumuna göre sosyal yardım alabilme imkanı getirilmiş oldu.Aylıkları kesilen engelli ve yaşlı vatandaşlar sayın Başbakandan çözüm bekliyor...Bu nedenle 2022 sayılı Kanuna göre 65 yaş ve engelli maaşına hak kazanabilme şartını da hane içindeki kişi başı gelirin asgari ücretin 1/3’ü seviyesine yani 234 TL’ye çıkarılıyor. DİYOR WALLA BEN SİTENİN YALACISIYIM........

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıklamanın kim tarafından yapıldığını bulmaya çalışıyorum. özida nın sitesi çalışmıyor. yine isim değişikliğine gitmişler sitede. http://www.eyh.gov.tr/ sitesine yönleniyor ama site açılmıyor. Anlaşılan oki açılımı Engelli ve yaşlı hizmetleri olacak sitenin. Ad değişmekle değişen ne olacaksa.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
Açıklamanın kim tarafından yapıldığını bulmaya çalışıyorum. özida nın sitesi çalışmıyor. yine isim değişikliğine gitmişler sitede. http://www.eyh.gov.tr/ sitesine yönleniyor ama site açılmıyor. Anlaşılan oki açılımı Engelli ve yaşlı hizmetleri olacak sitenin. Ad değişmekle değişen ne olacaksa.
HALİL BEY; sosyal güvenlik uzmanı sadettin orhan facebook sayfasındanda paylaşımlardan okunabilir......DİYOR BİR ARKADAŞ İSTERSENİZ BİRDE ORDAN BAKINIZ.......SOSYAL GÜVENLİK UZMANI KENDİ FACEBOOK SAYFASINDAN TEYİT ETMİŞ HABERİ..........

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@servethalil bakmasına bakarızda Sadettin Orhan sosyal güvenlik uzmanı. Yani resmi bir ağız değil. Ayrıca bu türden değişikliklerde yönetmelik yada kararname çıkartılır. Onlara ulaşmamız lazım. Kişisel yorumum yetkili birimler bu yönde bir çalışma yaptılar. Son aşamada ama henüz resmiyet kazanmadı. Sadettin orhanda bu değişikliği duyup haber yaptı. Bakalım çıkar kokusu 1-2 güne.
Bu arada konuya ilişkin bir gelişme duyarsanız konu altında paylaşın lütfen...

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
HALİL BEY; bende haberi konuyu açan arkadaşın okuduğu siteden okudum........KAYNAK sgkrehberi.com ne kadar doğru ne kadar yanlış tam bilmiyorum ama umalımda doğru olsun kardeşlerimizin maaşı kesilmesin kimse mağdur olmasın........:eek:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar bazen artışın ne kadar olduğu değil de önemli olan ufak da olsa bir artış yapılmış olmasıdır bana göre...yetersizde olsa küçücük bir zam bile insanları motive etmeye yeter ve sizler daha da yaşanası gelirlere ulaşıncaya kadar küçük de olsa yapılan artışların ileride gerçekten ihtiyacı karşılamaya yönelik büyük artışların ilk basamağı olduğunu düşünün olur mu?

Sevgiyle kalın , umutla kalın,

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sitemizin başlattığı kampanya sonunda neticeye ulaşmıştır ve en azından 119 lira olan miktarın 234 liraya yükseltilmesi bir nebzede olsa rahatlatacak, mail atan destek veren bütün üyelerimize teşekkür ederiz.

alfa1

Üye
Üye
Sitenizin başlattığı kampanya olumlu sonuçlar verdi. Başlattığınız kampanyadan dolayı sizlere teşekkür ederiz.

MertAta

Üye
Üye
yeni bir yönetmelik kapıda arkasaşlar hakkımızda hayırlısı olsun. fakat bu yeni yönetmelik bütünleşik sisteme göre gayet basitleştirilecek ve eski yönetmelikdeki o kanun karmaşası yerine asgari ücretin 1/3 ü olan 234 tl baz alınacak. benim tahminim bu yönde. o zamanda şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor. 4 kişilik bir ailede 1 kişi emekli maaşı alıyorsa veya çalışıyorsa 936 tlden fazla gelir elde etmesi durumunda 2022 maaşı bağlanmıyor. şu anki emekli maaşların 900 tl ila 1000 tl arasında olduğu düşünülürse(en düşük) yine maaş alanların atıyorum P sinin maaşı kesilir. diğer yanda asgari ücretle çalışan bir bireyin ailesindeki engelli kişi 2022 kapsamında maaşa bağlanması zor olmayacak. iyimi oldu evet 119 tlden kat kat iyidir ama yinede engelli kişi yaşına bakılmaksızın birey değilde muhtaç kişi sıfatından kurtulmuyor ve başkalarının geliri engellinin gelir düzeyini belirliyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Biz önerimizde asgari ücretin 2/5 üzerinden bir hesaplama yapılmasını istemiştik. (391 TL) Ne yazıkki bunu yapmamışlar. Hiç yoktan iyidir. Ama tam olarak yeterli değil tabiki. En güzel tarafıda önerimizde ısrarla üzerinde durduğumuz "muhtaçlık hesaplamasının asgari ücrete endeksli" yapılmasıydı. Onuda yapmışlar. Yapmışlar derken tabi şimdilik bir yönetmelik yada kararname yok ortada.

Giden tepkiler üzerine çalışma başlatmışlardır. Başbakanında bizzat kendinin değişikliğin sinyalini vermesi yeni yönetmeliğin yolda olduğunun göstergesidir.

sinandeniz

Üye
Üye
bence bu da seçim yemliklerinden biridir ben türkiyede şuanki neslin rahat bir nefes alacağına kesin kesin inanmıyorum bizden 2 hatta 3 nesil sonra bir adım ileride belki belki ilerleme olabilir onada şüpheliyim ya ney ssee :)

haberci

Üye
Üye
Nihayet başlattığımız kampanya meyvelerini vermeye başladı. http://engelliler.gen.tr/f92/2022-maaslari-kesilmek-isteniyor-haksizliga-dur-de-18280/
Biz düzenlediğimiz kampanyada 2022 maaşlarında kişi başı gelirin asgari ücrete endekslenmesini istemiz ve asgari ücretin 2/5 üzerinden bir hesaplama yapılmasını istemiştik. Buda 391 TL ye tekabul ediyor.

Bunlar asgarin ücretin 1/3'ünü baz almışlar. Rakam yeterli mi elbette değil. 234 TL düşük bir rakam ama 119 TL düşünüldüğünde bir gelişme olarak nitelendirebiliriz. En önemliside sunduğumuz önerinin dikkate alınarak hesaplamanın ASGARİ ÜCRETE ENDEKSLENMESİ...

Bu arada haber resmi bir ağızdan yapılmış açıklama. Ancak bende tam kaynağa ulaşamadım.. Bir kaç site burdaki metnin aynısını yayınlamış ancak hiç birinde açıklamayı yapanın adı sanı yok.
Seninle hazırladığımız rapor baz alınıyor kardeş. 1/3 olacağını tahmin ediyordum. hayırlısı olsun bu da iyidir.

can67

Üye
Üye
Harbi yazık engelli maaşın hiç bir şart aranmaksınız bağlanması lazım asıl olan budur 234 milyonu aşan engelli bile sayılmıycak demeye getiriyorlar 234 milyon kişi başına düşen gelir kırıteri az arkadaşlar 1/3 ne boyun eymeyelim bu maaşlar hiç bir şart aranmaksızın engelli ve engelli kardeşlerimize bağlanması gereken bir maaş aslında bunu unutmayalım...

alfa1

Üye
Üye
ayrıca eskiden gelirlerden giderler düşülüyordu, ama şimdi 234 tl olacağı söyleniyor yani pek değişen birşey değil al birini vur ötekine oldu.

sinandeniz

Üye
Üye
yok kurşun kalem le yazdıkları yönetmenliği tükenmez kalemle yazdılar gibi oldu bu 234 işi :)

Tekerlekli Sandalye