2022 Maaşlarında Yapılan Değişiklik

necom06

Üye
Üye
HAYIRLI AKŞAMLAR
Ben bu konuda bilğiniz varmı varise açıklama yapabilirmisiniz ?
Yönetmelik'te şöyle bir değişiklik yapılmış:
"12) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,"
Buna göre evde bakım aylıkları da artık 2022 aylıkları gelir hesaplamasına dahil edilecek.
Evde bakım aylıkları da dahil hanede kişi başına düşen aylık gelir 255,22 liraya eşit ya da üstündeyse 2022 aylığı bağlanmayacak.
daha önce 2022 aylığı alanların yeniden muhtaçlık değerlendirmesi yapıldığında gelir hesabına evde bakım aylıkları da dahil edilecek ve muhtaçlık sınırını geçmişse aylıkları kesilecek.
tabi vakıflar daha önceden aylık alanların durumu hakkında ne zaman işlem yapar bilemiyorum.
fakat şurası kesin, eninde sonunda evde bakım aylıklarını da gelire ekleyip sınırı geçmişse aylıkları kesecekler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yönetmelikte açıkca bildirilmiştir gelir hesaplaması yapılırken bütün gelir dikkate alınacak evde bakım maaşıda bu yapılan yeni değişiklikle gelirden sayılarak hesaplamaya alınacaktır. muhtaçlık sınırı olan 255 tl geçilmesi durumunda maaş kesilecek yeni başvuru durumunda ise reddedilecektir.

necom06

Üye
Üye
eyvallah açıklamanız için çok teşekkür ederim..ıyı günler

Tekerlekli Sandalye