2022 özürlü maaşı

ERSİNCAN

Üye
Üye
sevgili kalem gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim ancak ben daha önce bu siteye yaşlılık maaşını özürlü maaşına çeviricem diye soru sordum %62 raporumuz var ancak süresi dolmuştu site yöneticisi sevgili halil bey bana cevaben yeniden rapor için başvur dedi hiç senin söylediğin %70 oranından bahsetmedi bir yanlışlık olmasın cevabınız için teşekkürler

Kalem

Üye
Üye
Hayır, yanlışlık yok ERSİNCAN.
İlgili Yönetmelik'in 13. maddesinin 2. fıkrası bu şekilde söyler:
"65 yaşın doldurulmasından önce özürlü olmaları nedeniyle bağlanmış olan aylıkların aynı şekilde ödenmesine devam
olunur. 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanmış ya da aylık hakkını haiz olanlardan başkasının yardımı
olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu
ile belgeleyenlere, 2022 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre aylık bağlanır."

Yukarıdaki fıkrada bahsedilen "2022 sayılı Kanun ek 1. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinden kastedilen de %70 ve üstü özür oranına sahip bakıma muhtaç özürlü aylığıdır.

Ayrıca "65 yaş üzeri muhtaç yaşlı aylıgı" başlıgında SGK şu şekilde bilgilendirmiştir vatandaşı bu konuda:
"Aylıkların Artırımı :
2022 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlanmış olanlardan, %70 ve üzeri özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile belgeleyenlerin aylıkları, yaşlılık aylığı için belirlenen aylık tutarının %300’ ü oranına çıkartılır. (01/01/2011 tarihi itibariyle bakıma muhtaç özürlü aylığı (%70 ve üzeri özürlü), bir aylık: 301,08.-TL’ dir.) Ayrıca bu tutara % 5 oranında ek ödeme ilave edilir."

Tekerlekli Sandalye