2022 Sayılı Kanuna Göre Aylık Bağlanma Yönetmeliğinde Değişiklik

sakat

Üye
Üye
millet vekilleri kendilerini ömür buyu ayrıcalıklı kılacak yasaları jet hızıyla yasalaştırıp meclisten geçirirken 25.000TL aylıklarını hemen onaylarken kendilerini seçip meclise gönderen halkı bir anda afrika kölesi gibi görüp biz sizlerden üstünüz tavırlarına girerken meclis üyeleri ve sayın bakanlar özellikle fatma şahin bakanım engelliye verilen aylıkları kesmek için çıkardığınız bu yasayı inşallah bir gün siz kendiniz için uygulanır bu dünya yalan dünya kimin başına ne geleceği belli olmaz bu duruma düşüp geren yaşar gerçi siz meclistekiler dünyalığınız çoktan yaptınız ama gün gelir engelli aylıklarını kesmeye kanun çıkaranları engellilerde tarihe gömmek için sandık başında gücünü gösterir verdiğiniz 3 kuruş paraya nerdeyse şartlı tahliye olmuş mahkumlar gibi haftada 2 defa imza atmaya çağıracaksınız bir şey aldın mı kaç para harcadın faturasını getir gibi kader utansın ki sizlerin bu yaptıkları karşında hiç bir şey yapamıyoruz ama.Korkarım yakında evlerimiz kamera yerleştirip yediğimiz içtiğimiz de bir lükslük varsa bu güzel yaşıyor kesin maaşını yapacaksınız hem bu sistem sizin için daha iyi olur memurunuz yorulmadan araştırmasını yapar ,şu engelli bugün muz yedi durumu iyi maaşı kesin yersiz ödeme gönderin falanca özürlü evinden çıktı bakım aylığını kesin v.s v.s sizin için rahat olur böylesi yada dfaha iyi bir fikrim var gelin biz özürlüleri bir adaya toplayın hepimizi öldürün devlet bütcesi de rahatlar değilmi o zaman siz vekiller 25.000 tl aylık yerine 40.000 TL aylık alırsınız yazık zaten yetmiyor size 25.000 TL nasıl geçinili bu parayala değil mi ama bizler çoooook para alıyoruz devletten3 ayda taaaaaaaaaaammmmmmmm 750 TL üüüüffffff paraya bak haklısınız bu para bizi azdırır gelin sayın bakanım fatma şahin kesin bu aylıkları biz de azmayalım bu para bizi yoldan çıkarmasın bizde sizlere mineter kalalım

yörükkızı

Üye
Üye
ben babamdan yetim maaşı alıyorum 213 tl evde yedi kişi yaşıyoruz dördü çocuk oğlum 800 tl maaş alıyor bu duurmda ben bu haktan yararlanamzmıyım . arkadaşlar lütfen beni andınlatırmısınız?

melissa

Üye
Üye
engelli maasi icin basvurdum doktor %60 verdi

Sorunuzun yanıtı şu başlıkta verilmiş. Oradan devam edin lütfen. http://engelliler.gen.tr/f7/sgkli-olan-birisi-2022-maasi-alabilir-mi-21313/

Herkeze meraba ben meme kanseriyim ve bilginize ihtiyaxim var engelli raporu almak istedim malulen vermiyorlar868 ssk var ve on yil calismisligim olmasi lazimmis 1800gunun yok dedi ssk bende özurlu raporu alayim dedim doktor bir yillik %60 yazdi saglik kuruluna gonderdi simdi merak ettigim şu ben istirahat parasi aliyorum o kesilecekmi ikincisi engelli raporu alirsam kemoterapiye giriyorum ssk da yararlanabilecekmiyim yararlanamayacakmiyim bana neden malulen vermediler ya yaşim 33 ondanmi acaba on iki eylulde heyete girecem o yuzden acil yardiminiza ihtiyacim var

septik

Editör
Editör
melissa
Büyük geçmiş olsun bir an önce sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Yazınızdan anladığım kadarı ile siz çalışıyorsunuz ve hastalanıncada malülen emeklilik talep etmişsiniz. (istirahat parası aldığınıza göre)
Malülen emeklilik şartları %40 ile %59 engel oranı ile ssk lı olup sonrasında bu oranın en düşük %60 ve üzeri bir seviyeye çıkması gerekmekte ayrıca bu oran tek bir rahatsızlıktan dolayı iş göremezlik raporu şeklinde olmalı ve en az 10 yıllık sgk lılık süresi gerekmekte.
Kısacası yaşınızla alaklı bir durum değil.

Sizin o basettiğiniz %60 bir yıllık raporu ne amaçla kullanacağınız önemli sadece elinizde bir rapor var diye istirahat paranız kesilmez 2022 engelli maaşından yararlanmak içinse çalışıyor olmanızdan dolayı engelli maaşı alamazsınız.

2022 Engelli maaşı şartları çalışmıyor ve herhangi bir sgk primi ödemiyor ve yaşadığınız adrese kayıtlı tüm kişilerin toplam nakit girdileri ve mal varlıklarının rayiç değerlerinin 240/1 i size gelir kabul ediliyor ve geliriniz yaşadığınız adresteki kişi sayısına bölünüyor çıkan rakamın 243 tl muhtaçlık sınırın altında olması halinde bu maaşa hak kazanıyorsunuz.

melissa

Üye
Üye
Ok tesekkur ederim cvp icin yalniz şunu ögrenmek istitorum sigortadan yararlanabilirmiyim ayrica özurluluk maaşi için başvurdum istirahat olayina gelince calisiyor gozukuyorum evet iptal etmesi zor degil fakat sigorta dokumumu aldigim da hastaligim boyunca sifir gozukuyordu yatirilan birsey yok ben eger raporu alirsam sigortadan yararlanabilirmiyim

melissa

Üye
Üye
Yada bu raporla sadece kart alabilirmiyim kafam karmakarisik oldu inanin istirahat raporundan sadece alti ay yararlaniliyor diye biliyorum gelirimde yok cvp yazarsaniz sevinirim

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
.................istirahat parasi ney yaw............birisi bana anlatsin...........walla ne yalan sölim ilk defa duydum......öle bişey varsa ;bende alayim bari..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:) zaten parasızlıktan gırın gırın gırılıyoz...........yetmiyo maaş..........o derece yani.............

septik

Editör
Editör
2022 Engelli maaşı müracatınız kabul edilirse otomatik olarak gss lı oluyor ve ücretsiz tedavi olabiliyorsunuz. Yanlız bu durum sgk primi yatıyor anlamına gelmez sadece ücretsiz yararlanma hakkı olur.

Yanlız çalışıyor görünürken 2022 müracatınız sgk primi yattığı için kabul edilmez.
Bir diğer ayrıntı da sizin raporunuz 1 yıllık süreli dediğinize göre rapor süreniz dolduğunda 2022 maaşınız %40 ve üzeri yeni rapor alıp sydv ye teslim edilinceye kadar dondurulur %40 ve üstü alamamanız durumda sonlandırılır.
Birde bilgi rapor oranınızda sorun yok fakat 2022 için diğer şartlarada uygun olmanız gerekir bir sorun çıkmaz kabul olursa 3 ayda bir olmak üzre 800 tl civarı bir maaş bağlanır.

Rapor oranınızın %60 olması durumunda gerçi tam net birşey demekte benim için zor sydv müracatınız olumsuz olursa sgk dan neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Yanlış bilmiyorsan %60 raporla ailenizden dolayı sgk dan yararlanma hakkınız olabilir.

melissa

Üye
Üye
.................istirahat parasi ney yaw............birisi bana anlatsin...........walla ne yalan sölim ilk defa duydum......öle bişey varsa ;bende alayim bari..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

Istirahat parasi calisirkan hastaliga yakalanirsin hastaneden rapor alirsin kirk gun sonra gider ziraat bankasindan uç kuruş çekersin istirahat parasi bu işte

melissa

Üye
Üye
2022 Engelli maaşı müracatınız kabul edilirse otomatik olarak gss lı oluyor ve ücretsiz tedavi olabiliyorsunuz. Yanlız bu durum sgk primi yatıyor anlamına gelmez sadece ücretsiz yararlanma hakkı olur.

Yanlız çalışıyor görünürken 2022 müracatınız sgk primi yattığı için kabul edilmez.
Bir diğer ayrıntı da sizin raporunuz 1 yıllık süreli dediğinize göre rapor süreniz dolduğunda 2022 maaşınız %40 ve üzeri yeni rapor alıp sydv ye teslim edilinceye kadar dondurulur %40 ve üstü alamamanız durumda sonlandırılır.
Birde bilgi rapor oranınızda sorun yok fakat 2022 için diğer şartlarada uygun olmanız gerekir bir sorun çıkmaz kabul olursa 3 ayda bir olmak üzre 800 tl civarı bir maaş bağlanır.

Bir sorum daha olacak ben bu raporu sadece orobus karti olarak alsam sorun olur mu peki inanin vazgectim yazik yani egime iyiki bilgi verdiniz bu raporu on ikisine kadae alacam yaziyi degisip otobus karti olarak degistirmek istesem sorun olurmu bu bile bana yeter

septik

Editör
Editör
Siz benim yazımın son kısmını kaçırmışsınız sonradan ekleme yapmıştım.
Hemen konuya olumsuz bakmayın bence sydv na müracat edin olmaması durumunda diğer çarelere bakarsınız
Engelli kartı çıkartmanız durumun indirim ve ücretsiz yolculuk hakkınız olur.
Bu tarz hakları sydv ndan net olarak öğrenebilirsiniz.

melissa

Üye
Üye
Cok teşekkur ederim bana raporu verirlerse sadece istedigim otobüs karti umarim olur bu arada sydv nedir otobus karti verirlerse istirahtimde bir kesinti olamaz dimi bu konularda hic bir bilgim yok kusura bakmayin ne olur yoruyorum sizleride

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
istirahat parasi calisirkan hastaliga yakalanirsin hastaneden rapor alirsin kirk gun sonra gider ziraat bankasindan uç kuruş çekersin istirahat parasi bu işte
.................merci melissa hanim beni çok aydinlattiniz.......ne bileyim istirahat parasi deyince ben deniz bol bol istirahat ediyom zaten ;o...bakimdan istirahat etmişken ; parasini..(da)...alayim dediydim........mesele bu yani.......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:)

septik

Editör
Editör
Rica ederim melissa
Sydv ( Soyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ) Bu vakıf engelli dostlarımıza tanınmış sosyal hakların uygulanmasıyla ilgili karar alan kurum.
Hayır kartınız olması yolculuk ve diğer indirimlerden yararlanırsınız ve bir zararı olmaz.

melissa

Üye
Üye
Sydv başvurdum uzun zaman geçti ama ses yok oda olmaz sanirim neden derseniz israhat raporu aliyorum diye onlarda yardimci olmaz

Birsey daha sormak istiyorum size annem kolon ca almisdort yasinda ssk %altmis rapor verdi malulen emekli olmasi icin doktoru bir yillik yazmis nedense sureklimi alir bu malulen emekliigi yoksa bir yillikmi

septik

Editör
Editör
Sydv gelir düzeyinizle direk ilgili ayrıca son zamanlarda şartları baya ağırlaştırdılar.
144 nolu hat ücretsizdir ve sydv müracatınızla ilgili son durumunuz hakkında size bilgi verir öğrenin bakalım neden size dönülmemiş gerekçe neymiş.

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
..................çalışmadan alınmıyormu bu istirahat parası..........bak şimdi ; kafama takıldı bu para.........:) bi..de bu ttnet engelli internet indirimi varmış ;ben bu gün gittim babamlan ankara ana binaya gittik 44 milyona düşürdük önceden 64 ödüyoduk.........haberiniz olsun derim...........fazladan devlete para ödemeyin arkadaşlar...........zira biz devletten zengin değiliz...........bilginize..........ben 2010 yılından bu yana keklenmişimde............!!!!!!!!!!!!siz keklenmeyin.............!!!!!!!!!!!!!!!!..bunu da ek bir anektod olarak size aktarmayı uygun gördüm..........:) Bİ.........DE OTOBÜSLER BEDAVA OLACAKMIŞ........SAYGILAR.........:)

melissa

Üye
Üye
Sydv gelir düzeyinizle direk ilgili ayrıca son zamanlarda şartları baya ağırlaştırdılar.
144 nolu hat ücretsizdir ve sydv müracatınızla ilgili son durumunuz hakkında size bilgi verir öğrenin bakalım neden size dönülmemiş gerekçe neymiş.

Cok tesekkur ederim minnettarim size o kadar zor durumdaydim ki bilgilendirdiniz beni nereye gitsem duzgun cvp alamiyordum annem icin yukariya yazdim onada yorum yaparsaniz cok sevinicem bu saate kadar sizide ugrastirdim hakkinizi helal edin

septik

Editör
Editör
Estafurrullah ne demek Helal olsun.
O kısım sadece dr nin takdiriyle ilgili hastalığın seviyesine göre rapor vermiştir.
Rapor oranlarını 1 yıllık verme sebebleri geçecek olan 1 yılda iyiye veya kötüye yönelik bir durum olması durumunda oranı değiştirebilmek içindir.

Tekerlekli Sandalye