2022 Sayılı Kanuna Göre Aylık Bağlanma Yönetmeliğinde Değişiklik

melissa

Üye
Üye
Teşekkur ederim umarim süresiz verir doktora kaldiysa hiç sanmiyorum süresiz verecegini bunu süresiz almanin bir yolu yokmu peki

murat362

Üye
Üye
Arkadaşlar babaannem 65 yaş aylığı alıyordu.Biz hastaneden %90 ağır özürlü raporu alarak özürlü maaşına başvurduk.Yapılan incelemede ailenin gelir durumu fazla çıktı diye 65 yaş aylığını da kestiler.Ben ne yapabilirim.Midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olduk anlayacağınız:)))).Bu başvuruda feragatnamede imzalatmadılar.Bana yol gösterirseniz çok sevinirim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evdeki gelirleri evdeki kişi sayısına bölünce 243 lirayı geçmiyorsanız maaşa yeniden başvuru yapın kesildiyse itiraz edin başka yapılacak birşey yok maalesef.

onur1986-05

Üye
Üye
Allah Allah diyorsunuz 2lafınızdan birinde bu yönetmeliği çıkaranlardan bahsediyorum Yüce yaradan hepinizin belasını versin verecektirde emin olun şimdi mecliste uyuduğunuz yerden milyarları götürün makam araçlarına binin özel şöförleriniz olsun 2022den yaranlanmak için 119lira gibi ağza alınmayacak bi rakamdan bahsedin.şerefsizler daha bi çok şey demek istiyorumda...arkadaşlar aklınıza geldikçe beddua edin,bunlar Allahı hesaplamamışlar hesap yaparken,yalandan ağızlarında Allah Allah bin türlü belanızı versin

bukalemun1976

Üye
Üye
eve gelir getiren kişi ikametin taşıya bilir yada geliri uyabilecek çoçukları varsa oda kalmaya başlarsa ozamanda olur yada tek başına size yakın birevde kalabilir ozan maaşı almasında bir sorun kalmaz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar 2022 maaşı yönetmeliğinde bir takım güncellemeler olmuş. İlk mesajı ve devamında gelen yönetmeliğe dair mesajları güncelledim. Gelen güncellemelerin ne olduğunu daha sonra ayrıntılı şekilde yazmaya çalışacağım.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet ilk gözüme çarpan maddeyi aşağıya kopyalıyorum maalesef 2022 maaş hesaplamasında artık evde bakım maaşıda gelir olarak hesaba dahil edilecektir.

12) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak kaydıyla, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri dahil, sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

septik

Editör
Editör
5. ve geçici madde: GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek:RG-25/3/2014-28952)(1)

Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılması gereken ilk periyodik sosyal incelemeler, 1/1/2015 ile 31/12/2015 tarihleri arasında sonuçlandırılır

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan sosyal incelemeler dahilindeki tüm incelemelere 1/1/2016 tarihinden sonra başlanır.

paxil

Üye
Üye
Bizim ev de sadece babamın emekli maaşı var zannedersem ben de alamayacağım bu maaşı diğer arkadaşlar gibi.

BİMER e bu metni yolladım sizde yollarsanız belki değişikliğe gitme ihtimali doğabilir.

"2022 maaşında yeni yapılan düzenleme ile birlikte birçok engelli vatandaşımız mağdur oldu.Önümüzdeki dönemde bu maaş ile ilgili mağduriyeti gideren yeni bir düzenleme yapılacak mı? Öğrenmek istiyorum."

septik

Editör
Editör
Daha önceki bir çok açıklamalarımızda yeni yönetmelikten çok şey beklemeyin demiştik sonuçta haklı çıktık keşke biz yalancı çıksaydıkta onca insan zor duruma düşmeseydi fakat malesef bizi yönetenlerin hakkımızda düşündükleri budur mevcut olan yasanın içini oyarak hak edilmiş saydığımız ve anayasamıza aykırı bir şekilde elimizden alıyorlar ve sadece seyirci kalıyoruz.

septik

Editör
Editör
Hatta erişebildiğimiz her noktaya bu vicdansızlığı bildirmeye gayret edelim aksi halde görüldüğü üzre 2022 maaşı tarih olmakta

paxil

Üye
Üye
Çok doğru tepki büyük olursa belki umut doğar.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sitemizi takip eden üyelerimiz bilirler ki 2022 yönetmeliğinde 119 lira sınırı için bşlattığımız kampanyadan sonra mecliste verilen soru önergeleri işe yaramıştı ve yönetmelikteki 119 lira derhal 255 liraya yükselmişti, bu yönetmelikte görünen o ki maaş alanların özellikle evde bakım maaşı+2022 maaşı alanların hemen hemen bir çoğunun maaşı neşterlenecek yeni bir kampanya ihtimalini değerlendiriyoruz, engelliler olarak maalesef günde ortalama 10 saat net başında olanların kampanya da 1 dakika ayırıp mail atmaya üşenmesi veya ben maaş almıyorum banane demesi hoş bir davranış olmuyor, site olarak önce yönetmeliği güzelce süzgeçten geçirip sonra bizim maaşı almamıza büyük zorluk yaratan yönetmelik maddelerini belirleyip bir kampanya düşünebiliriz,

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yönetmelikten bazı önemli noktalar

Muhtaçlara maaş bağlanması ile ilgili düzenlemede yapılan değişiklikle, kendisine bakacak yakını olan yüzde 40-69 arasında engelli işsizler muhtaç maaşı alabilecek

Aylık bağlanmasında esas alınan 119.62 TL tutarındaki muhtaçlık sınırı 255.22 TL'ye çıkıyor.

Yeni düzenlemeyle 18 yaşını bitirmiş engelliler için "bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan" şartı kaldırıldı. Böylece bakacak kimsesi olan yüzde 40-69 arasında engelli işsizler de muhtaç maaşı alabilecek. Düzenleme şunları getiriyor:

-119.62 TL'lik muhtaçlık sınırı 255.22 TL'ye çıkıyor.

- Düzenli olarak gelir elde edenlerin aylık başvuruları peşinen reddedilmeyecek.

- Muhtaçlık hesabında hanenin ikamet ettiği konutun değeri gelir olarak sayılmayacak.

- Sosyal incelemelerinin bir yıl ertelenerek 2015 - 2016 yıllarına kaydırılması suretiyle, 2 milyon hak sahibinin geçiş sürecinde oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilecek.

- Tüm gelirler muhtaçlık hesabında dikkate alınacak.

alfa1

Üye
Üye
gülümse_hayata

- Muhtaçlık hesabında hanenin ikamet ettiği konutun değeri gelir olarak sayılmayacak.

Ev rayiç bedelleri hesaba dahil edilmeyeceği hangi maddede belirtilmiş, acaba o maddeyi yazabilirmisiniz teşekkürler.

Son düzenleme:

gülümse_hayata

Üye
Üye
alfa ikamet edilen yer dışındaki mülklerin rayiç bedelleri hesaplanıyor sadece ikamet edilen yer dahil edilmiyor. Madde şu şekildedir.

3) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için (takdir edilen/beyan edilen) rayiç bedelinin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) kira getirisinin toplamı,

4) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

berhuda

Üye
Üye
halil bey:biz kızımız için 18 yaş altı engelli yakını aylığına başvurduk reddedildi.Bizim üstümüzde bakım aylığı var ve 83 model reno otomobil var.ve aynı hanede 5 kişi yaşıyoruz.ailem ve ben dört kişiyiz evde birde yaşlı babam kalıyor.babam bağkur emeklisi 700 tl aylık alıyor.Babam ve biz ayrı yiyip içiyoruz.Yani hesabımız ayrı babamın aylığının bana faydası yok.Sosyal güvencemiz yok biz GSS den devlet bakıyor.Acaba bizim başvurumuzun reddedilmesinin sebebi nedir?

Tekerlekli Sandalye