2022 Sayılı Kanuna Göre Aylık Bağlanma Yönetmeliğinde Değişiklik

septik

Editör
Editör
halil bey:biz kızımız için 18 yaş altı engelli yakını aylığına başvurduk reddedildi.Bizim üstümüzde bakım aylığı var ve 83 model reno otomobil var.ve aynı hanede 5 kişi yaşıyoruz.ailem ve ben dört kişiyiz evde birde yaşlı babam kalıyor.babam bağkur emeklisi 700 tl aylık alıyor.Babam ve biz ayrı yiyip içiyoruz.Yani hesabımız ayrı babamın aylığının bana faydası yok.Sosyal güvencemiz yok biz GSS den devlet bakıyor.Acaba bizim başvurumuzun reddedilmesinin sebebi nedir?

2022 Maaşı alabilmek için engelli kişinin yaşadığı hanede tüm gelirlerin kişi sayısına bölündüğünde 286 tl yi geçmemsi gerekiyor.

Bababnız sizinle aynı adreste dolayısı ile siz faydalanmasanız dahi size gelir kabul edilir,

286 tl muhtaçlık sınırı x 5 kişi = 1 430 tl nin altında bir geliriniz olması gerekirken 790 bakım maaşı +700 babanızın maaşı = 1 490 tl mevcut geliriniz + aracınız var.

berhuda

Üye
Üye
septik bey babam bizim hanede görünmüyormuş yani 4 kişi bize kişi bası 341 tl gelir cıkmıs acaba araba olmasa olurmu araba 4000 tl civarı kişi bası 55 tl fazla çıkıyor 4 kisi

septik

Editör
Editör
Arabanın 120 /1 i gelir kabul ediliyor yaklaşık 33 tl gibi bir rakam çıkar

790 tl bakım maaşı +33 tl aractan düşen miktar = 823 tl eder /4 kişisiniz = 206 tl kişi başı geliriniz olması gerekiyor.

Bu durumda 2022 maaşı alamamanızın başka sebebi var demektir.

341 tl gelir görünüyorsa x 4 kişi = 1 364 tl gelir olur

Sizin beyanınızdan yola çıkarsak 1364 tl sydv nin çıkardığı gelir - 823 tl bahsettiğiniz gelir = 541 tl lik fazlalık var bu durumda hanede yaşayanların üzerinde kayıtlı mal varlığı olduğunu gösteriyor,

berhuda

Üye
Üye
septik bey 144 du aradım şöyle dediler bizim traktör ve 2.5 ton tütün yazılmışdediler bende 2 side yok köye geldiklerinde muhtarla gelmişlerdi bunu kim söyleyebilir muhtar olmayan bir şeyi söylerse yazarlarmı

berhuda

Üye
Üye
septik bey muhtar bize kıcıksa istediğini söylese kayıt altına alırlarmı yani biz muhtarın insafınamı kalıyoruz

septik

Editör
Editör
Sadece muhtar değil, sydv tarafından gelen inceleme heyeti sosyal araştırma adında muhtar dahil konu komuşudan bilgi isteyebiliyorlar. Edindikleri bilgileride sydv nin mütevelli heyetine bildirirler sonuç ordan çıkar.

Sosyal inceleme

MADDE 6 – (1) Sosyal inceleme, hane ziyareti ve çevre araştırmasından elde edilen bilgilerden oluşur.

(2) Sosyal inceleme; başvuru formunda beyan edilen bilgiler ile merkezi veri tabanlarından yapılan sorgulamalar doğrultusunda elde edilen bilgilerin doğrulanması ve hanenin genel durumunun mahallinde tespit edilmesi amacıyla, Vakıf personeli tarafından başvuruda bulunanın ikametgâhına ve çevresine gidilmek ve hane ziyaret bilgi formu doldurulmak suretiyle gerçekleştirilir.

Sizin traktörünüz ve 2.5 ton tütününüz yoksa, sydv ye bizzat giderek itiraz edin olmayan şeylerin yazdıldığına dair, sanırım sizden dilekçe yazmanızı isteyebilirler orada nasıl doldurulması gerektiğini öğrenir dilekçenizi yazar verirsiniz.

septik

Editör
Editör
Rica ederim, inş 2022 maaşınız bağlanır.

sair1

Üye
Üye
biraz önce kanaltürk haberlerinde yeni yasa binlerce engelliyi mağdur etti ve yasanın değiştirilmesini anlatıyordu ben tam bakamadım

septik

Editör
Editör
Evet doğrudur sair1 '' Maaşıma dokunma '' bölümümüzde bir kaç satır konuya dair yazım olmuştu

2022 yönetleğininin 2 sene önce değiştiğini yeni farkeden 160 kadar engelli derneği ne olduysa birden bire son bir kaç aydır bir takım faaliyetlere başladılar bu faaliyetler içersinde mecliste partilerle görüşmeler yapıldı doğal olarak partiler haklısınız. arkanızdayız. yanınızdayız deyip gönderdiler ama bir parti dışında hiç bir şey yapmadılar o parti ise derneklerin bu muhtaçlık sınırın kaldırılıp engellinin kendi geliri üzerinden değerlendirilmesine yönelik derneklerce hazırlanmış yasa örneğini meclise taşıdılar.

Ülkemizde ki binlerce stk engelli dernekleri içersinde 160 kadar duyarlı derneğin faaliyetleri önerilen yasa tasarısı ile istenilen sonuç alınmayacağını tahmin etmiş olacaklarki ( bende sonuç çıkmayacağını düşünüyorum) 10-16 mayıs tarihleri arasında meclis önünde toplanarak gösteri yapacaklar ve mevcut yönetmeliğin değiştirilmesi için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerine inanıyorum, sağlığı ve durumu elverenlerin meclis önündeki gösterilere katılmalarını öneriyorum.

okatur

Üye
Üye
Evet 3 aylığımı kestiler hayırlı olsun suriyelilere

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

septik

Editör
Editör
Hükümetin yalnış politikalarından biri, halk internetin yaygınlaşması ile az çok haklarını öğreniyor ve bilgi çabuk yayılıyor, ayrıca halkın ekonomik durumu hergün biraz daha zorlaşır hale geldi buna bağlı olarak ülkemizdeki engelli sayısı oldukça fazla 2022 müracaatları gün güne artmaya başlayınca önce sağlık raporları için baltazard formülü adı altında engelliyi kağıt üzerinde sağlıklı göstermeye çalıştılar yeterli olmadı, diğeri ise akıllarınca engellilerin maaşını kesersek herkesin gücü itibari ile çalışma hayatına katılırlar, falan gibi saçma sapan bir sebeple engelliyi mağdur ediyorlar.

okatur

Üye
Üye
İşte bu iktidarı başa getirende yine bu garip engelliler ah ah elimizdeki gücü bi kullanabilsek bak gör nasıl geri adım atıyorlar

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

septik

Editör
Editör
Konuya siyasi bakmayalım hatta siyaseti ilgilendiren konular sitemizin dışında kalsın, yalnız engellilerin hak aramamaları konusunda haklısın, birlik yok, stk larda sadece kendi menfaatlarının peşindeler, sonuçta başa gelen hükümetlerde bizim sessizliğimizden kaynaklı ne verirsek razılar gibi yorumlayıp ellerinden geldiğince kısıtlıyorlar.

okatur

Üye
Üye
bir yerde siyaset varsa orada yalan konuşan çoktur...

okatur

Üye
Üye
bu sgk görevlisi sistemde bir yanlış var dedi ve kesilen 3 aylık maaşlar bağlanacak diyor,

videonun 1.39.20 den sonrasında söylüyor bunu umarım doğrudurda bu mağduriyet kalkar....

Tekerlekli Sandalye