2022 sayılı yasadan faydalanır raporu ile MTV ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

down_babası

Üye
Üye
İyi günler...
2022 sayılı yasadan faydalanabilir raporu ile MTV/ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?
Rapor oranımız %98'dir...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı %90 üzeri olan kişiler raporlarında başka bir ibare olmaksızın ÖTV indiriminden yararlanır.

down_babası

Üye
Üye
Şimdi de farklı rapor sorunu var ama...

Tekrar iyi günler...
Dünkü cevabınız üzerine rahatlamıştım ki, farklı bir sorun daha çıktı. Çoduk özel eğitim kurumuna devam etmekte. Ve orası da her iki senede bir farklı rapor çıkarttırmış. En son çıkarttırılan raporda ise %70 geçmekte.
Bu durumda elimizde hem %98'lik sürekli rapor var, hem de %70'lik sürekli raporumuz var. Durum böyle olunca da maliye 5-6 ay içinde geri dönüş yapıp, indirilien ÖTV-MTV farkını faizi ile alır dediler.
Bunun üzerine bu gün raporu aldığımız sağlık kuruluşuna gittik. Bu rapordan tekrar yeni tarihli istiyoruz dedik, ama daha sonraki rapor da olduğundan ve o raporda da ÖTV indiriminden yararlanabilir yazısı olduğundan ikinci kez aynı raporu alamazsınız dediler. Ancak il sağlık müdürlüğüne dilekçe ile başvurup, bu raporun iptalini ve yeni raporun düzenlenmesini isteyebilirsiniz dediler. Ama böyle de olunca yeni rapor alımı oluşacak ve bu çocuğa da %90 rapor verilmez diyorlar. Ancak yürümeyen, konuşmayan çocuklara verilir diyorlar. BU çocuğun ömür boyu H sınıfı da olsa ehliyet alabilme durumu yok. Kimse bunu görmüyor rapor verirken. Ayrıca kolu kırık bir kişinin kolu iyileşebilir. Organ bekleyen kişi organ naklinden sonra sağlığı düzele bilir. Ama bu çocuğun genetik sorunu var ve ömrünün sonuna kadar Down ile beraber yaşayacak. Nasıl oluyor da Dün %98 olan rapor bu gün %70 olabiliyor? Bu konuda da çıkmazdayım.
Fikren yardımcı olabilir misiniz?...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon ama siz ÖTV indiriminden yararlanıp araç aldınız mı?
ÖTV MTV indirimini bizden geri alırlar mı diye sorduğunuz için bunu merak ediyorum.

down_babası

Üye
Üye
Hayır, henüz almadım. Almak için uğraşıyorum. Ama son rapor bir öncekinin hükmünü yok eder dediler..
Ama nasıl oluyor da %98 sürekli rapor verdikten sonra %70 sürekli rapor veriyorlar...
Ayrıca bunun sebebini sorunca, bu çocuk yürüyor ve konuşuyor diyorlar. O zaman 2 yaş altında tüm çocuklara bu raporu versinler. Onların da çoğu yürüyüp konuşmuyor... Bu nasıl kıstas anlamıyorum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani mantıken en son alınan rapor bir öncekini geçersiz kılar. Yapılacak tel şey yeniden başvurup %90 ın üzerinde bir rapor almaya çalışmak.

Tekerlekli Sandalye