2023 Yılı Evde Bakım Maaşı ve Engelli Aylığı Kişi Başı Gelir Miktarları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Asgari ücrete yapılan zamla birlikte 2023 yılı evde bakım ayalığı ve 2022 engelli maaşı almak için kişi başı gelir miktarları da belli oldu. Buna göre;

2023 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir Miktarı

Evde bakım aylığı kişi başı gelir miktarı: 7600 TL

Daha önce bakım maaşına başvurup ta gelir kriterine takılanlar güncel rakama göre şartlarının uyması durumunda yeniden başvurabilir.

2022 Engelli Aylığı Kişi Başı Gelir Miktarı 2023

2022 engelli aylığı ve 65 yaş yaşlılık aylığı almak için kişi başı gelir: 3800 TL olmuştur.

Moderatörün son düzenlenenleri:

TTR

Üye
Üye
Asgari ücrete yapılan zamla birlikte 2023 yılı evde bakım ayalığı ve 2022 engelli maaşı almak için kişi başı gelir miktarları da belli oldu. Buna göre;

Evde bakım aylığı kişi başı gelir miktarı: 5.670 TL

Daha önce bakım maaşına başvurup ta gelir kriterine takılanlar güncel rakama göre şartlarının uyması durumunda yeniden başvurabilir.

2022 engelli aylığı ve 65 yaş yaşlılık aylığı almak için kişi başı gelir: 2.835 TL olmuştur.
Halil bey 2022 maaşı gelir kriterine evde bakım maaşı da ekleniyor mu acaba ?

afyonlu0385

Üye
Üye
Septik abi bu gelir kriteri maaşı alabilmek için yukarısı olunca kesilirmi evde iki engelli bir bakıcı var

septik

Editör
Editör

TTR

Ekleniyor, hanedeki engelli maaşları hariç, diğer bakım maaşı dahil tüm gelirler toplanarak hanedeki kişi sayısına bölünüyor.

afyonlu0385

Malesef, kesilir. Hanenin tüm gelirleri toplamı hanedeki kişi sayısına bölündü ve engelli maaşı için 2840 tl kişi başı gelir çıktı 2835 tl den fazla gelir olduğu için engelli maaşları kesilir.
Yalnız, hane gelirleri toplanırken bakım maaşı dahil edilirken engelli maaşları gelire dahil edilmez. Hane gelirlerini toplarken engelli maaşları bu toplamın içinde yer almaz.

afyonlu0385

Üye
Üye
Septik abi 2840 tl kişi başı gelir maaşınız 2022 maaşı 3000 oluşa mesela ozaman ne.olcak.abi

veli 1500

Üye
Üye
Sosyal yardim yatiracaklar devlet yardimi vakif müdürü demistir bu hafta yatacak saygilar

septik

Editör
Editör
Septik abi 2840 tl kişi başı gelir maaşınız 2022 maaşı 3000 oluşa mesela ozaman ne.olcak.abi
Şöyle izah edeyim, 2022 engelli maaşları ne kadar olursa olsun hane gelirinize eklemeden diğer gelirleri toplayıp hanedeki kişi sayısına bölün, kişi başı 2835 tl altında çıkarsa engelli maaşları kesilmez. Kişi başı 2835 tl den fazla bir gelir çıkarsa engelli maaşı kesilir.

Örneğin hane de 5 kişi var diyelim, bu kişilerden bir veya iki kişi engelli maaşı alıyor olsada o maaşlar haricinde, 5 kişi x 2835 tl kişi başı gelir = 14 175 tl gelirin altında ise engelli maaşları devam eder.

veli 1500

Üye
Üye
Sosyal yardım yatacak bilği verimisiniz halil bey

Doğan_ayd

Üye
Üye
Evde bakımı için engellinin bulunduğu hane geliri mi baz alınır yoksa bakicinin bulunduğu ikamet adresindeki hane geliri mi baz aliniyor

okatur

Üye
Üye
biraz önce baktım 2022 maaşı aynı 1840 tl yazıyor e devlette ocak 3 ten sonra eklenir mi fark acaba

septik

Editör
Editör
Evde bakımı için engellinin bulunduğu hane geliri mi baz alınır yoksa bakicinin bulunduğu ikamet adresindeki hane geliri mi baz aliniyor
Evde bakım maaşları başladığı tarihte, engelliye bakan kişinin engellinin hanesinde bulunması, yada engelliye bakacak kişinin hanesinde bulunması lazımdı. Bir süre sonra bakım yapanlar, biz hastalarımıza bakıyoruz ama bu geçen zaman içninde çalışamadığımız için emeklilik hakkımız kayboluyor, bizim sgk mız devlet tarafından yatırılmalı demeye başlayınca, devlette sgk primi yatırmaktansa günlük 8 saat çalışabilirsiniz bu süre hastanıza bakmanıza engel değil dedi. Sonrasında kurallar biraz gevşetilerek bakımı yapabilecek kişilerin yakın mesafede oturup engelliye bakabileceği izni çıktı.
Tüm bu değişiklikler yapılırken bakım maaş almak için belirlenmiş gelir kırteri yapılırken halen engellinin yaşadığı hane baz alınıyor. Bir değişiklik yapılmadıysa ki ben duymadım bu şekilde devam ediyor diye biliyorum.

mert

Üye
Üye
biraz önce baktım 2022 maaşı aynı 1840 tl yazıyor e devlette ocak 3 ten sonra eklenir mi fark acaba
kardeşim ocak ayında ayın 3 maaşına eklenmiyor 3 ocakta zam verilecek ocak ayında verilecek ancak zamlı maaşını alırsın şubat ayın da

okatur

Üye
Üye
Evde bakım maaşları başladığı tarihte, engelliye bakan kişinin engellinin hanesinde bulunması, yada engelliye bakacak kişinin hanesinde bulunması lazımdı. Bir süre sonra bakım yapanlar, biz hastalarımıza bakıyoruz ama bu geçen zaman içninde çalışamadığımız için emeklilik hakkımız kayboluyor, bizim sgk mız devlet tarafından yatırılmalı demeye başlayınca, devlette sgk primi yatırmaktansa günlük 8 saat çalışabilirsiniz bu süre hastanıza bakmanıza engel değil dedi. Sonrasında kurallar biraz gevşetilerek bakımı yapabilecek kişilerin yakın mesafede oturup engelliye bakabileceği izni çıktı.
Tüm bu değişiklikler yapılırken bakım maaş almak için belirlenmiş gelir kırteri yapılırken halen engellinin yaşadığı hane baz alınıyor. Bir değişiklik yapılmadıysa ki ben duymadım bu şekilde devam ediyor diye biliyorum.
Mesela ben bakım parası aldığımda engelli maaşı alamıyordum bakıcımı alt kata geçirdim benim üstüme sadece 576 tl Para görünüyor bu sayede engelli maaşını aldım + bakıcumıda yeniden başvuru yaptırdım ve kabul oldu bakıcım alt katta ben üst katta kalıyorum hem engelli maaşını alıyorum hemde bakım parasını

özlem özlem

Üye
Üye

2022 engelli aylığı ve 65 yaş yaşlılık aylığı almak için kişi başı gelir: 2.835 TL olmuştur.
Merhabalar. tüm bu sistemin acemisiyim kusuruma bakmayın anlayabilmek adına tekrar sormus gibi olacagım.
Babaannem bir aile dostumuzun evinin alt katında cüzi miktar bedelle bakımı saglanmakta ve yatılı kalmakta. kendisinin %80 engelli raporu var (yaşlılığın verdiği rutin eklem bozuklukları, hareket kısıtlılıkları, tansiyon vb. hastalıklar sebebiyle)
Bakıcı kadın vasi olmak için başvuru yapmak ve bakım aylığından yararlanmak istiyor. Koca eyt bekleyenlerden emekli olacak, kadının kendine ait maaş geliri yok ve babannemin dul yetim aylığı geliri var . ikamet adresleri farklı. Bu durumda hane halkı toplamı alınırken adres farkından dolayı sadece karı koca geliri kişi basına düşenle mi kıyaslayacağız? yahut babannemin aylığı da eklenecek mi? ya da babannemin aylığı (2150tl) varken engelli maaşına da başvurabilir miyiz?

okatur

Üye
Üye
Merhabalar. tüm bu sistemin acemisiyim kusuruma bakmayın anlayabilmek adına tekrar sormus gibi olacagım.
Babaannem bir aile dostumuzun evinin alt katında cüzi miktar bedelle bakımı saglanmakta ve yatılı kalmakta. kendisinin %80 engelli raporu var (yaşlılığın verdiği rutin eklem bozuklukları, hareket kısıtlılıkları, tansiyon vb. hastalıklar sebebiyle)
Bakıcı kadın vasi olmak için başvuru yapmak ve bakım aylığından yararlanmak istiyor. Koca eyt bekleyenlerden emekli olacak, kadının kendine ait maaş geliri yok ve babannemin dul yetim aylığı geliri var . ikamet adresleri farklı. Bu durumda hane halkı toplamı alınırken adres farkından dolayı sadece karı koca geliri kişi basına düşenle mi kıyaslayacağız? yahut babannemin aylığı da eklenecek mi? ya da babannemin aylığı (2150tl) varken engelli maaşına da başvurabilir miyiz?
Bakıcının dilekçe ile başvuru yapması lazım birde babaannenin eşi ikamet adresi olarak ayrı ise etkilemez + babaanneniz 2022 engelli maaşı gelir kriteinden düşük maaş alıyor 2022 yide alabilir bakıcı ayrı adreste ikamet etmesi şartı ile aynı adreste olursa bakıcı 2022 maaşını alamaz babaanneniz.

Trend

Üye
Üye

Bu hesaba gore kişilik bir ailenin geliri aylik 22.680 TL yi geçmemeli degil mj.Gelir kriterinie takılmamak icin.Peki bordrolu calisanlarda net ödenen tutara mi bakılıyor.2022 yılında başvuru yaptım .Benim hesabıma göre gelir kriterine de uygunken.Gelir kriterine uymuyorsunuz dendi.Eve gelip bankada hesap actirdiklari halde .Üzerinde durmadım ama tekrar başvuru yapıp izahat isteyeceğim.1 yıldır hakkımın yendiğini düşünüyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Gerekirse geriye dönük talep ederim.
Bu hesaba gore kişilik bir ailenin geliri aylik 22.680 TL yi geçmemeli degil mj.Gelir kriterinie takılmamak icin.Peki bordrolu calisanlarda net ödenen tutara mi bakılıyor.2022 yılında başvuru yaptım .Benim hesabıma göre gelir kriterine de uygunken.Gelir kriterine uymuyorsunuz dendi.Eve gelip bankada hesap actirdiklari halde .Üzerinde durmadım ama tekrar başvuru yapıp izahat isteyeceğim.1 yıldır hakkımın yendiğini düşünüyorum.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Gerekirse geriye dönük talep ederim.
4 kişilik aile

septik

Editör
Editör
2023 Yılı bakım maaşı almak için gelir 4 Kişilik ailede, 4x 5670 Tl= 22680 Tl tolam gelir aşılmayacak.

Yalnız sizin geçmişten bu güne 1 yıllık süre için maaş talebinde bulansınızda geçmişteki gelir krıterlerine uymuyor olabilirsiniz.2022 Yılı ocak ayında ve temmuz ayında oldukça yüksek miktarlarda asgari ücrete zam gelmişti. 2023 Yılı gelir krıterine uygunsanız hemen müracatınızı yapın, uygun krıterlere sahipseniz maaşınız bağlanır.

Trend

Üye
Üye
Teşekkürler cvp için.Bordrodaki gelirime göre 2022 yılı Şubat başvuruda da kritere uyuyuyor idim.Bos anıma geldi uymuyorsunuz dedi ve açıklama bile yapmadı. Demem o ki yeni başvurum kabul olur ise geçmişe dönük başvurum illaki görülüyor dur.E devlettede geçmiş bordrom mevcut itiraz edilebilir mi .Zaman aşımına mi uğradı.

Tekerlekli Sandalye