2023 Yılında Bedelini Ödenerek Ötv İndirimli Aracı Mirasçının Üzerine Alınması

duralyaman

Üye
Üye
Herkese merhaba sevgili forum üyeleri. Babama yüzde 90 indirimli olarak ötv indirimli araç satın almıştık. Babam vefat etti. Aracı satmak için 5 yıllık sürenin henüz 1 yılı doldu bu sebeple aracın satışı için 4 yıl daha var. Aracı aldığımızda ötv indirim tutarı 112 bin TL idi. Şayet yararlandığımız ötv indiriminden vaz geçersek sadece 112 bin tl bedeli ödeyerek aracı satışa çıkarabilir miyiz? Bu noktada karşımız çıkacak vergiler nelerdir?

İsen Buga

Üye
Üye
Satış işlemleri için vergi dairesine durum bildirilecek; ÖTV tutarı onların belirlediği şerh içinde olur. 1 yıl geçmiş ise her ay için bir ÖTV matrahı düşülür. Kalan aylar için ÖTV matrahı hesaplanır ödenmesi beklenir. Ödeme bitince temiz belgesi ile Noterden satılamaz şerhi kaldırılır. Tüm masraflar mirascılara aittir.
Noter işlemleri bitince geriye satmak kalıyor. MTV varsa ödenir. Günü geçmiş MTV ödenmez. Ama bildiğim bunlar; ancak henüz tecrübemiz yok. Siz yazarsanız tecrübe edinmiş oluruz ve diğer arkadaşlara yardımcı oluruz.

duralyaman

Üye
Üye
Verdiğin cevap için teşekkür ederim isen. ÖTV tutarı onların belirlediği şerh içinde olur. ifadesini tam olarak anlamadım. Bunu biraz açabilir misin? aslında burada daha önceki internet araştırmalarında hiç görmediğim bir detayı paylaşmışsınız. Aracın kullanıldığı süre boyunca ötvsi hesaba katılmayacak anladığım kadarıyla. Bu aslında olumlu bir durum. Fakat burada gerek ötv oranı, gerekse ötv miktarı o dönem aldığımız fiyata göre mi belirlenecek yoksa bugünkü rayiç bedele göre mi bunu çok merak ediyorum.

Gerekli işlemleri yaparsam mutlaka işlem basamaklarını burada paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Oluşabilecek maliyetlere göre ön araştırma yapıyorum şu durumda.

İsen Buga

Üye
Üye
Verdiğin cevap için teşekkür ederim isen. ÖTV tutarı onların belirlediği şerh içinde olur. ifadesini tam olarak anlamadım. Bunu biraz açabilir misin? aslında burada daha önceki internet araştırmalarında hiç görmediğim bir detayı paylaşmışsınız. Aracın kullanıldığı süre boyunca ötvsi hesaba katılmayacak anladığım kadarıyla. Bu aslında olumlu bir durum. Fakat burada gerek ötv oranı, gerekse ötv miktarı o dönem aldığımız fiyata göre mi belirlenecek yoksa bugünkü rayiç bedele göre mi bunu çok merak ediyorum.

Gerekli işlemleri yaparsam mutlaka işlem basamaklarını burada paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Oluşabilecek maliyetlere göre ön araştırma yapıyorum şu durumda.
aradan geçen süre: 1 yıl ile 4 yıl ÖTV matrahı tutarı aynı değildir. Misal babamıza Allah rahmet eylesin, yaşasa idi 4 yıl daha misal... 1 yıl ile 4 yıl geçmesi arasında çok fark var. ikisine aynı matrah çıkmaz. Geçen süre zarfında ÖTV matrahı düşer. Daha düşük öder anlamında dedim.
Vergi dairesi hesaplar ; ÖTV.nin o yıl ne olacağına göre değer verir: Belirlediğiniz tutar 112 bin olmayabilir. Ya düşüktür ayda yüksek(geçen faizleri de ekleniyor diye biliyorum)..
Bendeki bilgiler 2018 öncesi. Bir arkadaşımızın başına gelmişti. Miras paylaşılmayınca kardeşleri satmaya karar vermişler. O zamanlar enflasyon çok düşüktü. 2. senesinde vefatı ardından satışa konuşmuştu. Astarı yüzünden pahalı geldi bize diye not düştü; çok detay anlatamadı. benim aklımdaki bu...
Bu bağlamda bilgi cepte olsun: Vergi dairesinin hesaplayıp size öde dediği yani vereceği matrah ödenecek. dosya kapanacak..

İsen Buga

Üye
Üye
Size önerim şu: arabayı aranızdan birinize feragat edin. ÖTV ödemeyin kullanın.. Sadece MTV ödersiniz..

Tekerlekli Sandalye