25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Olimpiyatı, Erzurum'da 27 Ocak'ta Başlıyor

F

Fırtına

Guest
25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Olimpiyatı, Erzurum'da 27 Ocak'ta olimpiyat meşalesinin yakılması ile başlıyor.

Uluslararası önemli spor organizasyonuna ev sahipliği yapacak Türkiye, tanıtım için Türkiye’nin dört bir yanında başarılı sporcu ve kulüplerin çalışmalarının yanı sıra, kültürlerin tanıtılması için belgesel çekimleri yaptırıyor.

Artvin il merkez ve ilçelerinde; Artvin’in doğal güzellikleri ve spor tesisleri yanı sıra spor kulüplerin çalışmaları anlatan belgesel çekimini, belgeselci yöre insanı Can Saraç yaptı. Can Saraç, belgesel çekimleri konusunda 08 Haber gazetesine yaptığı açıklamalarda Olimpiyat için hazırlanan 12 bölümlük belgesel nedeniyle Türkiye’nin çeşitli illerinde belgesel çekimleri yaptıklarını söyledi.

Saraç açıklamalarının devamında şunları kaydetti; ”Bende bu yörenin insanıyım, ama yıllar önce Yusufeli’nden İstanbul’a göç ettiğimizde, memleketimde bağım kopmuştu. Üniversite Olimpiyatlarının komşu ilimiz Erzurum’un ev sahipliği yapması çok önemli. İlimize de yansımaları olacaktır.”

Saraç, çektiği belgesel programını anlatırken; Artvin’deki çekimlere Yusufeli’den başladıklarını, doğal güzellikleri belgesele konu ederken geleneksel sporlarımızın markalaşması için bu belgeselin çok önemli olduğunu vurgu yaptı. “Artvin’i anlatmakla olmaz yaşanması gerek.” Diyen Saraç, “Artvin sporturizminde de çok avantajları var; dağcılık, kayak, rafting, kano geleneksel karakucak güreşleri ve boğa güreşleri bunlar birer zenginliğimizdir. Artvin olarak bu değerlere sahip çıkmalıyız.” önerisinde bulundu.

Belgesel çekimlerinde bulunan Saraç, “Artvin doğa sporları konusunda bir cennet. Yöre insanı olarak yıllardır ulusal ve uluslararası belgeseller hazırlamak için her yeri karış karış gezmekteyim. Ancak birçok alternatifin bir arada bulunan ender doğa harikası memleketimiz alternatifsiz bir il olma özelliği taşımakta. Yanı başımızda Erzurum’da yapılacak 25.Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları için Erzurum adeta yeniden inşa edildi. Çok büyük yatırımlar yapıldı.

On gün sürecek olimpiyatlar nedeniyle Türkiye’nin önemli tanıtımı yapılacak. Hazırladığımız belgesellerde, Türkiye’yi tanıtmak için seferber olduk. Türk sporunun başarılarını, kültür motiflerimizi en iyi şekilde yansıtacağız. Artvin folklorunun çekimini yaptık. Bunun yanı sıra Artvin Engelliler Spor Kulübü’nün başarılarını konu alan çekimler yaptık. Artvin Engelliler Spor Kulübü Başkanı Hatice Nur Ersöz ve masa tenisi sporcusu Çağatay Yavuz’la çekimler yaptık.” dedi.

Çekimlerde; Dernek Başkan Ersöz, faaliyetlerini şöyle anlattı; “2005 yılında Türkiye’de bir ilki başararak dört engelli sporcularımızla 10 kişilik kafilemizle, erişilmez Ağrı Dağı’na, 4 bin 200 metreye ‘engelsiz zirveye adım adım sloganıyla çıkmayı başardık. Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonun Çin’de yapılan Olimpiyatlara atletizm branşında lisanslı sporcusu Milli Takım’da yer alarak uluslararası yarışmada yer aldı ve ülkemizi başarıyla temsil etti.”

Ersöz açıklamalarının devamında yine zihinsel engellilerde Türkiye Gülle Atma Şampiyonu çıkardıklarını, ayrıca 55 kiloda güreşte dalında işitme engelli kulüp sporcusunun Türkiye Şampiyonu olduğunu söyledi. Dernek Başkanı Ersöz, Zihinsel Engelliler Kulübünün katıldığı branşlarında bölgesel şampiyonalarında ilk üçü paylaştıklarını, yine işitme engelliler voleybol takımı kurarak deplasmanda mücadele ettiklerini söyledi.

Türkiye Kayak Şampiyonasına katılarak Türkiye şampiyonu kazandırdıkları?, masa tenisi, kayak, güreş, voleybol, golbool ve Artvin’de ilk kez uluslararası alternatif kamp kurarak ilimizde yaşayan engellilerimize kamp yaptırma imkanı verdiklerini açıklayan Dernek Başaknı Ersöz, “Bu kadar faaliyeti imkansızlıklara rağmen başardık. Artvin gibi zor coğrafyada yaşam için ne kadar mücadele ediyorsak doğa sporları, salon sporları ve bireysel sporlarda da bizde varız diyoruz. İlimizi engelliler adına ulusal ve uluslararası faaliyetlere de yer almak için çalışmaktayız. Her engellide aktif spor yaparak ayrı bir rehabilite ortamı kazandığını söylemek istiyorum.

Olimpiyatlardaki belgesellerde kulübümüze yer verilmesinden dolayı çok memnunum. Bu bakımdan Can Saraç’a teşekkür ediyorum. Titiz bir çalışma gösterdi. Uluslararası arenada ilimizin tanıtımını önemsiyorum. Engelliler dezavantajlı gruplar olarak birçok sorunları olmasına rağmen, spor yaparak daha sosyalleşme imkanı bulduklarını, onlar da kazanmak için rakipleriyle kıyasıya mücadele ederek önemli başarılara imza attılar. Sporcularıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Artvin’de ilk kez Engelliler Spor Kulübünün kurulmasında bizleri teşvik eden Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe’ye çok teşekkür ederim. Kendisi bu bizim özel çocuklarıma inandı, her zaman destekleyerek bu başarıları kazandık, kendisine çok teşekkür ediyorum. Olimpiyatlar konusunda çok yoğun çalıştığını biliyorum. Bu belgesel de Artvin yer alması Mehmet Kocatepe sayesinde olmuştur. Bir taşla iki kuş vurmuş olduk.”

Dernek Başkanı Ersöz, ülkemizin tanıtımı yapılırken Artvin’imizin doğal güzellikleri, insanımızın çalışmalarına yer verilmesinin çok önemli olduğunu, belgesel çekimlerinde açıkladı.

Belgesel yapımcısı Can Saraç da açıklamalarını sonunda; ”Artvin’de engellilerin spordaki başarılarını, çekimlerde başkan dile getirdi, kendisini kutluyorum. Başkan Ersöz Mayıs ayında yapacakları Sakatlar Haftası etkinliğine davet etti. Bu daveti memnuniyet kabul ederek mutlaka memleketime, özellikle de dezavantajlı kitlemiz, özel insanlarımızın yanında olacağım” dedi.

Tekerlekli Sandalye