25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Türkiye'deki kadın cinayeti tablosu içler acısı. 2010 yılından bu yana en az 1915 kadın cinayete kurban gitti. Öldürülen her iki kadından birinin faili ise kocası veya erkek arkadaşı.

1193 kadını eski veya mevcut partnerleri öldürdü.

s-3c4fe34bf534ac902fc72978cf8665f012b6661c.webp

Kadın cinayetleri hakkında basına yansıyan verileri derleyen kadıncinayetleri.orgsitesine göre 2010 yılından beri öldürülen 1915 kadından 1193'ü (yüzde 62'si) kocası, erkek arkadaşı, eski kocası ya da eski erkek arkadaşı tarafından öldürüldü.

213 kadının faili babası, oğlu yada erkek kardeşi. 114 kadının faili ise erkek akrabası.

Öldürme bahanesi: Yemeğe salça koymak

s-f93c0c8a1504aa6536e1aa0411605b62b288ba05.webp

Basına yansıyan haberlerden toplanan verilere göre aldatılma şüphesi, kadının boşanma isteği, erkeğin barışma isteğinin reddedilmesi ve namus, erkeklerin kadınları öldürme bahanelerinden önde gelenler.

Bunların dışında; kadının yemeğe salça koyması, erkeğin erkekliği ile dalga geçilmesi, kadının erkeği şikayet etmesi ve kadının telefon şifresini vermemesi kadın cinayetlerinin medyaya yansıyan diğer nedenleri.

Kadın cinayetlerinde başı İstanbul çekiyor, Bayburt'ta kadın cinayeti sayısı sıfır

s-eee9070c040e84d0804b368539bd6df1a2cafd79.webp

2010 yılından beri en çok kadın cinayetinin işlendiği şehir 261 cinayetle İstanbul. İstanbul'u İzmir, Ankara ve Adana takip ediyor.

Kadın cinayetinin hiç yaşanmadığı şehir ise Bayburt. Bayburt'ta 2010 yılından bu yana basına yansıyan hiçbir kadın cinayeti işlenmedi.

Cesur yüreklim, seninle bir kere daha gurur duyuyorum :)

Öldürülen kadınların çoğunluğu 26-40 yaş aralığında. (kadın olmanın en verimli çağında :( )

s-7f4ad7c33313e4d81c24f06576426a73ea0c8411.webp

1006 kadın ateşli silahlarla öldürüldü.

Sitenin verilerine göre 7 yılda gerçekleşen cinayetlerin 1006'sı ateşli silahlarla gerçekleştirildi. 1195 kadın ise kadının, erkeğin veya ailelerinin evinde öldürüldü.

Böyle bir günün varlığı bile yeterince utanç kaynağı olmalıyken ortada ne utanacak erkek nede erkek olma vasfını taşıyan var. Şu an yazmak istediklerime yetecek bir dil bulamıyorum. Hani kelimeler kifayetsiz kalırmış bazen işte o anlardan biri...

Kadın olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu erkek olsaydım da adam gibi adam olanlardan olacağımdan hiç kuşkum yok aslında şiddetin her türlüsüne isyanım büyük ama gel gör ki Şiddetle yönetilen bir ülkede yaşıyorum ve tüm umudum yeni nesilde oysa o nesil şimdiden kaybedilmiş bir nesil...

Şiddeti eskiden çocuklar ailelerinden öğrenirdi, bizzat gözlemleyerek oysa ki şimdilerde kreşlerde, anaokullarda bizzat yaşayarak deneyimliyorlar. Söylenecek çok şeyim var ama kelimeler yetersiz, zaman az ve ben çok yorgunum...

Belki başka zaman bu konuda uzun uzun yazarım ve yazarsanız da okurum. Okumaktan aldığım hazzı hiç bir şeye değişmem.

Şiddetsiz bir gelecek dileğimle..

Tekerlekli Sandalye