26 Mayıs 2023 Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği Değişikliği

sekobaba

Üye
Üye
Gidin bir öğrenin bence bende çok kafaya takiyordum. Arabayı teslim almadan gittim verdim belgeleri.
ben ocak ayında aldık araba 557 bin faturası böyle olacağını bilseydim almazdım maaş benim için önemli çünkü devletimiz yine ilk engelliye yaptı yapacağını

Elif altin

Üye
Üye
ben ocak ayında aldık araba 557 bin faturası böyle olacağını bilseydim almazdım maaş benim için önemli çünkü devletimiz yine ilk engelliye yaptı yapacağını
O zaman dan beri bildirmediniz mi devlet işi bu bence bildirim yapın gene de hakliyken haksız duruma düşmeyin.

MustafaAli

Üye
Üye
Zamanında emekli ikramiyesi millete çok sıkıntı çıkarmıştı sonradan gelir kriterinin kapsamından çıkarılmıştı, arabayı bilmemde ikramiyeler tekrardan kapsama ise sıkıntı büyük, yani arabadan olmasa bile ikramiyeden ötürü gider maaşlar

Foxi

Üye
Üye
Halil bey merhaba biz sosyal hizmetlere bildirdigimiz bir aracimiz vardı. Biz o aracı 450 bin TL ye satıp ötv indirimli 470 bin TL ye araç alıyoruz. Şuan alma aşamasindayiz. Eşim maaş 12 bin TL. Sizce bir sorun teşkil edermi
ELif hanım Şu sitede hesaplama aracı yapmışlar araç fiyatını giriyorsunuz evde bakım maaşı kesilip kesilemyeceğini hesaplıyor. Belki işinize yarar.

Hesaplama

gezegen

Üye
Üye
Kılıçdaroğlu gelirse maaşlar kesilir diyen cahil bir kitle vardı nerede onlar? Yakında eve giren ekmek, domates, yumurta da gelire dahil edilecek bunlar daha iyi günlerimiz. Durmak yok reise secde etmeye devam !

Elif altin

Üye
Üye
Kılıçdaroğlu gelirse maaşlar kesilir diyen cahil bir kitle vardı nerede onlar? Yakında eve giren ekmek, domates, yumurta da gelire dahil edilecek bunlar daha iyi günlerimiz. Durmak yok reise secde etmeye devam !
Bizler burada kendimzii parlarcarken yok chpkk yok yok reis yok soğan diyorlardı. Kılıçdaroğlu her ay verilen 8 saatlik özel eğitim dersini 40 saat yapacaktı. Benim oğlumun eğitiminden geleceğinden çaldılar. O yüzden benim bir hakkım değil ama oğlumun eğitim hakkı için hakkımızı helal etmiyoruz kimseye.

Hsnslmz

Üye
Üye
Hocam okudum resmi gazetede yayınlananı. Evde bakım için kişi başı asgari ücretin 3 te 2 sini geçmemesi lazım diyor ee buda ortalama 5.600 tl ediyor kişi başı doğrumu ?

Merak ettiğim bir husus var biz evde 8 kişiyiz. 3 kişi 18 yaşın altında. Eve giren gelir. 7.500 tl emekli maaşı ile.sgk lı çalışan bir kişi 8.500 tl. Şimdi eve giren gelir 7.500+8.500= 16.000(toplam hane geliri ) bölü 8 = 2.bin tl kişi başına düşen para 2bin... evde kira başkada gelir yok. Bu durumda hesap doğrumu sıkıntı olur mu bakıcı parasına ? @Halil Yılmaz

Mehmet.00

Üye
Üye
Hocam okudum resmi gazetede yayınlananı. Evde bakım için kişi başı asgari ücretin 3 te 2 sini geçmemesi lazım diyor ee buda ortalama 5.600 tl ediyor kişi başı doğrumu ?

Merak ettiğim bir husus var biz evde 8 kişiyiz. 3 kişi 18 yaşın altında. Eve giren gelir. 7.500 tl emekli maaşı ile.sgk lı çalışan bir kişi 8.500 tl. Şimdi eve giren gelir 7.500+8.500= 16.000(toplam hane geliri ) bölü 8 = 2.bin tl kişi başına düşen para 2bin... evde kira başkada gelir yok. Bu durumda hesap doğrumu sıkıntı olur mu bakıcı parasına ? @Halil Yılmaz
Olmaz sorun

Hsnslmz

Üye
Üye
Yukarıda yayınlanan yönetmeliği baştan sona okuma fırsatım oldu. Bilgi sahibi kişilerin takıldığım yerleri cevaplayacağını umarak konuyla ilgili bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

Yayınlanan yönetmelikte ;
2.BÖLÜM
Madde 5 in (1) Fıkrasına göre
, Evde bakım yardımı, memur aylık katsayısının (10.000) gösterge rakamı çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar, aylık olarak bakım verene ödenir.

"Baktığımda Ocak/2023 yılı için ilk 6 aylık memur maaşı aylık katsayısı 0.433684 olarak belirlenmiş.
( 0.433684 × 10.000 = 4.336,84 ) çıkan sonuca göre 4.336,84 TL tutar Ocak/2023 yılı Evde bakım ödemesi.

Bu doğrultuda en düşük memur maaşlarına Temmuz/2023 yılı için %30--%45 oranındaki zam söylentilerini memur aylık katsayıları ile çarpınında
Muhtemelen Evde bakım aylığı zammı Temmuz/2023 için yukarlak hesap;
en az 5.600 TL en fazla 6.100 TL olacak gibi duruyor.

7.BÖLÜM
Madde 14'ün
(a) Bendinin 1. Maddesine göre
;
Tespit veya beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiyenin aylık tutarları ile her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması.

"Bu maddeye göre örneklendirecek olursak her ne ad altında olursa olsun diyor öyleyse emekliler için yılda 2 defa ödenen 2.000 TL bayram ikramiyeleride bu gelir kriterine ekleniyor galiba. Hesaba göre aylık kişi başı düşen gelirimizi hesaplarken 333 TL daha ekliyor muyuz .?

9.BÖLÜM
Madde 18'in
4.Fıkrasının (c) bendine göre
;
Kontrol ve rehberlik; her yıl en az bir kez düzenli olarak yerine getirilir.

Sanırım hane ikametgah kontrolleri artık daha sık olacağı açıklanmış. Çünkü Mersin de ikamet eden biri olarak söylüyorum 2-3 yılda bir falan geliyorlardı.

= Anladığım kadarıyla evde bakım ödemelerini artık biraz daha titizlikle inceleyip bağlayacaklar.

lemonass

Üye
Üye
Merhabalar, yeni yönetmelik resmen engelli bireylerin sadece yaşayabilecek kadar hayatta kalmaları için geliştirilmiş. Bizim evimizde iki engelli var ve artık iki engelli olduğunda birinci engellinin de aylığı toplam gelire ekleniyormus. Bize bakan kardeşim ne yapsın şimdi bizi terk mi etsin. Devlet bu yönetmelik ile kaç engellinin hayatını zorlaştırdığını bilmiyor mu? Elbette biliyor. Yeni yardımların acısını bizlerden çıkarıyorlar. Ben hakkımı helal etmiyorum. Bu tepkim sadece buradan değil cimerden de dile getirdim. Bence herkes dile getirmeli artık susmuş sadaka verilen dilenciler olmadığımızı göstermeliyiz..
İyi geceler dilerim..

Mert67

Üye
Üye
Yukarıda yayınlanan yönetmeliği baştan sona okuma fırsatım oldu. Bilgi sahibi kişilerin takıldığım yerleri cevaplayacağını umarak konuyla ilgili bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

Yayınlanan yönetmelikte ;
2.BÖLÜM
Madde 5 in (1) Fıkrasına göre
, Evde bakım yardımı, memur aylık katsayısının (10.000) gösterge rakamı çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar, aylık olarak bakım verene ödenir.

"Baktığımda Ocak/2023 yılı için ilk 6 aylık memur maaşı aylık katsayısı 0.433684 olarak belirlenmiş.
( 0.433684 × 10.000 = 4.336,84 ) çıkan sonuca göre 4.336,84 TL tutar Ocak/2023 yılı Evde bakım ödemesi.

Bu doğrultuda en düşük memur maaşlarına Temmuz/2023 yılı için %30--%45 oranındaki zam söylentilerini memur aylık katsayıları ile çarpınında
Muhtemelen Evde bakım aylığı zammı Temmuz/2023 için yukarlak hesap;
en az 5.600 TL en fazla 6.100 TL olacak gibi duruyor.

7.BÖLÜM
Madde 14'ün
(a) Bendinin 1. Maddesine göre
;
Tespit veya beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiyenin aylık tutarları ile her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması.

"Bu maddeye göre örneklendirecek olursak her ne ad altında olursa olsun diyor öyleyse emekliler için yılda 2 defa ödenen 2.000 TL bayram ikramiyeleride bu gelir kriterine ekleniyor galiba. Hesaba göre aylık kişi başı düşen gelirimizi hesaplarken 333 TL daha ekliyor muyuz .?

9.BÖLÜM
Madde 18'in
4.Fıkrasının (c) bendine göre
;
Kontrol ve rehberlik; her yıl en az bir kez düzenli olarak yerine getirilir.

Sanırım hane ikametgah kontrolleri artık daha sık olacağı açıklanmış. Çünkü Mersin de ikamet eden biri olarak söylüyorum 2-3 yılda bir falan geliyorlardı.

= Anladığım kadarıyla evde bakım ödemelerini artık biraz daha titizlikle inceleyip bağlayacaklar.
Kişi başına düşen gelir ne kadar şuan

Tekerlekli Sandalye